Historia wyszukiwarki REGON - co warto o niej wiedzieć?

W Polsce — w pełni niezależnie od siebie — funkcjonuje wiele różnych rejestrów gospodarczych. Jednym z tych, które są z nami najdłużej, bez wątpienia jest REGON, czyli Rejestr Gospodarki Narodowej. Co warto o nim wiedzieć?

Historia wyszukiwarki REGON - co warto o niej wiedzieć?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 26 marca 2021

Kiedy powstała baza REGON?

Akronim „REGON” po raz pierwszy wystąpił w oficjalnych rządowych dokumentach w 1975 roku, ale przymiarki do stworzenia takiego miernika rozpoczęły się o wiele szybciej, bo w 1966 roku. Państwo polskie szukało wskaźnika, który pozwoli pomóc w szybkiej ocenie stanu gospodarki, która wtenczas nie opierała się na założeniach wolnorynkowych, a raczej była zarządzana centralnie.

Aby można było z powodzeniem planować wytyczne do kolejnych planów pięcioletnich, w których trakcie powstawały na przykład duże osiedla, ale i całe miasta, trzeba było znać kondycję gospodarki i jej różnych segmentów. Właśnie tych danych miał dostarczać Rejestr Gospodarki Narodowej.

Za czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pojawiły się jeszcze dwie zmiany w zasadach funkcjonowania tego znacznika. Pierwsza z nich została uchwalona w 1982 roku, a druga u schyłku systemu, siedem lat później. Kolejne zmiany, jakim stopniowo poddawano REGON, czyniły z niego coraz to bardziej miernik, którego główną funkcją zaczęła być statystyka.

Jedną z ostatnich zmian, która radykalnie wpłynęła na REGON, była Ustawa o Statystyce Publicznej z 1995 roku. Od tego czasu kolejne normy prawne wprowadzają już jedynie kosmetyczne poprawki, które nie zmieniają zasad funkcjonowania tego zbioru.

Coraz bardziej spada też znaczenie numeru REGON w świecie biznesowym. Dziś obowiązek jego podawania mają już tylko jednostki samorządu terytorialnego i stowarzyszenia rejestrowe. W niemal wszystkich liczących się sektorach gospodarki identyfikator został wyparty przez NIP.

Przyszłość numeru REGON w polskim porządku prawnym

Czy mimo marginalizacji Rejestru Gospodarki Narodowej, można powiedzieć, że jego czas dobiega końca i o wiele lepszą decyzją ustawodawcy byłoby rozwiązanie REGON-u i usunięcie zgromadzonych w nim informacji? Zdecydowanie nie!

Obecnie pełni on nieco mniej eksponowaną, ale ważną rolę miernika statystycznego. Warto docenić też to, że ustawodawca uwolnił znaczną część bazy, w wyniku czego każdy z nas, jeśli skorzysta na przykład z darmowej wyszukiwarki REGON na stronie ALEO.com, może przejrzeć sporą część zgromadzonych informacji.

Wbrew pozorom, można odnaleźć tam wiele informacji, z których chętnie skorzystają działalności skupiające się na handlu i usługach B2B. Dlaczego? Największym atutem jest możliwość analizy danych według samodzielnie obranego klucza. Jeśli szukamy firm z naszego województwa, gdzie pracuje do 10 osób, bo na przykład świadczymy dla takich podmiotów usługę audytów bezpieczeństwa RODO, to dzięki Rejestrowi Gospodarki Narodowej szybko dotrzemy do tych informacji.

Każda osoba pracująca w biznesie wie, że przedsiębiorcy o wiele przychylniej patrzą na spersonalizowane oferty, które odzwierciedlają realne mierniki dotyczące danej firmy. Mało kto lubi ogólniki. Dzięki bazie REGON można przedstawić taką właśnie ofertę. Poza tymi danymi znajdziemy tam jeszcze między innymi dane teleadresowe czy identyfikator NIP.

Czy wciąż wolno zakładać identyfikator REGON?

Pomimo tego, że dla wielu rodzajów działalności gospodarczej, ustawodawca zrezygnował z konieczności posiadania (a tym bardziej podawania go w dokumentach firmowych) numeru REGON, to w polskim porządku prawnym wciąż można odnaleźć kilka wyjątków od tej reguły.

Warto więc przypomnieć, że identyfikator ma dziewięć lub czternaście cyfr. Bez względu na długość, powstają one według jasno określonego klucza. Dwie pierwsze cyfry to symbol województwa, gdzie mieści się działalność podmiotu. Kolejne cyfry to indywidualny ciąg liczbowy, a ostatnia cyfra ma funkcję kontrolną. 9-cyfrowy REGON dedykowany jest dla działalności, które działają w jednym województwie, a 14-cyfrowy jest dla tych podmiotów, które funkcjonują na większym obszarze kraju.

Co, jeśli będziemy potrzebowali przyznania indywidualnego numeru REGON, na przykład, gdy przekształcimy stowarzyszenie nieformalne w rejestrowe? W takiej sytuacji możemy wystąpić z wnioskiem o nadanie identyfikatora Rejestru Gospodarki Narodowej.

Można wystąpić o jego przyznanie z wykorzystaniem tradycyjnej ścieżki formalnej, korzystając z formularzy RG-OP lub RG-OF. Ustawodawca daje też możliwość zwrócenia się o jego nadanie poprzez formularz dostępny w sieci. Zwłaszcza teraz, w erze pandemii koronawirusa, jest to sposób, dzięki któremu uzyskamy nasz numer REGON o wiele szybciej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!