Rusza Program Otwierania Danych na lata 2021-2027

Krajowa strategia obejmująca najważniejsze zagadnienia z obszaru udostępniania i zarządzania danymi zbieranymi przez państwo została przyjęta przez rząd. Tym samym rusza Program Otwierania Danych na lata 2021-2027. Dlaczego dostęp do danych jest tak ważny i komu może się przydać?

Rusza Program Otwierania Danych na lata 2021-2027
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 marca 2021

Do czego przydają się państwowe dane?

Analizy rynku, publikacje, raporty, czy zaspokojenie własnej ciekawości – zastosowań dla udostępnianych przez państwo danych jest bardzo wiele. Już teraz za pośrednictwem portalu dane.gov.pl, można sprawdzić wiele istotnych informacji. Wśród nich znajduje się m.in. aktualny Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich, statystyki dotyczące nadanych uprawnień przewodników górskich, listę wynalazków, operacje finansowe budżetu państwa, Rejestr Instytucji Szkoleniowych,  przeciętne wynagrodzenie w latach 1950-2020 i wiele, wiele innych. Na dobrą sprawę, przytoczone przykłady nie stanowią nawet promila możliwości, jakie „zaszyte są” w portalu z publicznymi danymi.

To dobry sposób na dotarcie do szczegółowych zestawień, wyników, czy zbiorów danych, których nie trzeba „wyciągać” z różnego rodzaju instytucji. Wystarczy skorzystać z prostej wyszukiwarki i przejrzeć zawartość bazy. Na tej samej podstawie można zaspokoić ciekawość co do najpopularniejszych imion, nazwisk czy statystyk dla miast i regionów.

Zgłoszenie narodzin dziecka przez internetZgłoszenie narodzin dziecka przez internetMichał Górecki

Komu potrzebny Program Otwierania Danych?

Realizacja programu ma przyczynić się do wzrostu podaży oraz poprawy jakości danych, jakie zostały zgromadzone na stronie dane.gov.pl. Na ich bazie można budować innowacyjne usługi, aplikacje, a także produkty bazujące na wykorzystaniu nowych technologii. Istotna jest także poprawa przejrzystości działań instytucji państwowych.

Dlaczego powstał Program Otwierania Danych?

Dzięki programowi oprócz zwiększenia dostępności państwowych danych poprawiona zostanie interoperacyjność danych. Dzięki temu spodziewany jest wzrost wykorzystywania danych oraz ich wymiany na różnym szczeblu.

Program dotyka różnych obszarów aktywności firm i instytucji. Ma stymulować możliwości ponownego wykorzystania zasobów kultury oraz danych zgromadzonych w wyniku badań naukowych. Inną zaletą wskazywaną przez rząd, jest współpraca z interesariuszami danych – zarówno krajowymi jak również zagranicznymi.

Nakreślony plan jest kontynuacją dotychczas wdrażanej polityki otwierania publicznych danych, która była realizowana w latach 2016-2020.

Co to jest fundacja rodzinna? — Jest projekt ustawy w tej sprawieCo to jest fundacja rodzinna? — Jest projekt ustawy w tej sprawie Martyna Kowalska

Program Otwierania Danych – na czym polega?

Pełny zapis uchwały nr 28 Rady Ministrów w sprawie Programu Otwierania Danych na lata 2021-2027 można przeczytać w Monitorze Polskim 2021 poz. 290.

Wśród kluczowych rozwiązań, jakie znalazły się w dokumencie, znajdują się m.in. zwiększenie liczby zasobów danych udostępnianych przez API, organizacja inicjatyw, których celem jest wzmocnienie współpracy z dostawcami danych tj. konferencje hackatony czy warsztaty.

Uchwała przewiduje także szkolenia z zakresu otwierania danych oraz rozbudowę portalu dane.gov.pl o takie elementy jak czat czy forum.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!