Co to jest fundacja rodzinna? - Jest projekt ustawy w tej sprawie

Projekt ustawy o fundacjach rodzinnych przygotowany przez ministerstwa finansów oraz rozwoju trafił właśnie do zewnętrznych konsultacji. Rolną instytucji fundacji rodzinnej jest ułatwienie powierzenia zarządzania firmom jej spadkobiercom, zgodnie z wolą, jaką wyraził fundator.

Co to jest fundacja rodzinna? - Jest projekt ustawy w tej sprawie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 marca 2021

Firmy rodzinne w liczbach

Według statystyk resortu finansów w Polsce istnieje prawie 830 tys. firm, które generują przychód na poziomie 322 mld złotych rocznie. Szacuje się, że ich wkład w polski Produkt Krajowy Brutto to około 18%.

Co ciekawe tylko 8,1% dzieci  przedsiębiorców myśli o poprowadzeniu firmy stworzonej przez rodziców! Taki stan rzeczy rodzi zagrożenie, że w ciągu kilku lat, dość duża część  firm rodzinnych może trafić w obce ręce. Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że taka firma straci w ten sposób „szczególną, tworzoną przez lata więź pomiędzy biznesem a jego właścicielami”.

Obroty handlowe ubezpieczone łącznie na 575 mld złotychObroty handlowe ubezpieczone łącznie na 575 mld złotychMichał Górecki

Przekazywanie firmy z pokolenia na pokolenie

Jak pokazuje doświadczenie, firmy rodzinne w wielu przypadkach są budowane przez wiele pokoleń. Cieszą się zwykle dużym zaufaniem oraz pozycją na rynku, wypracowaną czasem przez dziesięciolecia.

Wiele z tego typu przedsiębiorstw znalazło się w szczególnym momencie. Demografia jest bezlitosna, a pokolenie baby-boomers z lat 50-tych coraz częściej myśli o przejściu na emeryturę i przekazanie biznesu młodszym. Według Instytutu Biznesu Rodzinnego, w ciągu najbliższych 5 lat w ręce kolejnej generacji przejdzie około... 57% firm rodzinnych.

Fundacje rodzinne – czym są?

Jak wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski „celem projektu jest rozwiązanie problemu sukcesji firm rodzinnych. Mamy świadomość, że kwestie podatkowe są istotnym czynnikiem przy podejmowaniu biznesowych decyzji. Dlatego zależy nam na tym, żeby z założeniem fundacji rodzinnej nie wiązały się dla przedsiębiorcy żadne negatywne konsekwencje podatkowe. Przeciwnie, zakładamy, że opodatkowanie wypłacanych przez fundację środków, będzie wiązało się z pewnymi udogodnieniami” — powiedział, cytowany przez oficjalny serwis resortu finansów.

Opodatkowanie fundacji rodzinnych

Zgodnie z projektem ustawy, majątek wniesiony do fundacji przez fundatora ma zostać przeznaczony na realizację jej celów. Nie będzie zatem uznawany za przychód zgodnie z ustawową definicją (CIT). Co więcej, wniesienie mienia do fundacji rodzinnej nie będzie skutkowało żadnymi obciążeniami podatkowymi.

Wszelka działalność operacyjna takich fundacji, będzie opodatkowana na zasadach ogólnych. Opodatkowaniu PIT nie będą podlegały wszelkie dochody fundatora, czy beneficjenta z tzw. grupy zerowej, które będą otrzymane z fundacji rodzinnej.

Kluczową sprawą jest to, że wszelkie nabyte w ten sposób świadczenia oraz mienie nie będą wiązały się z koniecznością zapłaty podatku od spadków i darowizn, a osoby najbliższe będą zwolnione od podatku, jeżeli przedmiotem świadczenia będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora” — informuje ministerstwo finansów.

Pozostali nabywcy, którzy nie należą do grona najbliższych członków rodziny, zapłacą w takiej sytuacji 19-procentowy podatek. „Ministerstwo Finansów chce przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo stosowania tego rozwiązania, tak aby z jednej strony uniknąć wykorzystywania fundacji przez nieuczciwych podatników, a zarazem by nie komplikować systemu podatkowego regulacjami antyabuzywnymi” — tłumaczy wiceminister Jan Sarnowski. 

Na czym polega wyrejestrowanie samochodu?Na czym polega wyrejestrowanie samochodu? Mikołaj Frączak

Jak stworzyć fundację rodzinną?

Jeżeli nowe prawo wejdzie w życie w kształcie proponowanym w projekcie, utworzenie fundacji będzie możliwe poprzez przygotowanie aktu założycielskiego lub testamentu. Będzie to wiązało się z koniecznością wizyty u notariusza. Co istotne, taka fundacja będzie osobą prawną, która będzie miała siedzibę na terenie RP. Wszystkie najważniejsze kwestie związane z fundacją będzie można określić w statucie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ustawa o fundacjach rodzinnych wejdzie w życie na początku 2022 roku.

Fundacje rodzinne w Europie

Zakładanie fundacji rodzinnych jest coraz częstszą praktyką w wielu krajach w Europie. Podobne rozwiązania działają m.in. w krajach niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria, Szwajcaria), a także w Holandii oraz Szwecji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!