Czy wolno jeździć rowerem po chodniku?

Chodniki co do zasady nie służą do jazdy po nich na rowerze, jednak Prawo o ruchu drogowym wyjątkowo dopuszcza taką możliwość w ściśle określonych przypadkach. Czy i kiedy wolno jeździć rowerem po chodniku? Jakie zasady trzeba spełnić?

Czy wolno jeździć rowerem po chodniku?
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 marca 2021

Kiedy wolno jechać rowerem po chodniku?

Artykuł 33 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. z późn. zm. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602) dopuszcza trzy sytuacje, w których możemy korzystać z chodnika, jadąc na rowerze. Co istotne ustawodawca użył w regulującym tę kwestię przepisie (Art. 33 ust.3) słowa „wyjątkowo”, co podkreśla, że nie są to standardowe sytuacje, a wyrażenie zgody na takie „odstępstwo” jest uzasadnione szczególnymi względami bezpieczeństwa.

Zgodnie z przytoczonym przepisem kierujący rowerem może korzystać z chodnika wówczas gdy opiekuje się dzieckiem do lat 10, który również jedzie rowerem. Drugi akceptowalny przypadek to jazda po chodniku przebiegającym wzdłuż drogi, po której pojazdy mogą jechać z prędkością powyżej 50 km/h. Ostatnią ewentualnością są warunki pogodowe, które zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty jadącego jezdnią. Ustawa jasno określa katalog takich warunków tj. śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła. I to wszystko. W każdej innej sytuacji rowerzysta musi jechać jezdnią lub wyznaczoną wzdłuż niej drogą dla rowerów.

Zgłoszenie narodzin dziecka przez internetZgłoszenie narodzin dziecka przez internetMichał Górecki

Jazda na rowerze po chodniku, a opieka nad dzieckiem

To bardzo rozsądny wyjątek. Przepis jest jednak bardzo konkretny. Możemy jechać na rowerze chodnikiem, pod warunkiem, że obok nas jedzie także na swoim rowerze dziecko, które nie ukończyło jeszcze 10. roku życia.

To oznacza, że przepis ten nie ma zastosowania w przypadku, w którym przewozimy dziecko na specjalnym foteliku mocowanym do bagażnika czy w specjalnej przyczepce. Podopieczny musi jechać sam, a my mamy obowiązek czuwać nad jego bezpieczeństwem.

Jazda na rowerze po chodniku przy ruchliwej ulicy

W tym przypadku autorzy przepisu nie biorą pod uwagę natężenia ruchu, a dopuszczalną maksymalną prędkość, jaką daną drogą mogą poruszać się samochody. Jeśli na danym odcinku mogą przemieszczać się szybciej niż 50 km/h, mamy prawo jechać chodnikiem. To oznacza, że przepis ten ogranicza się głównie do dróg poza terenami zabudowanymi, a na nich jak wiadomo, chodników zbyt wielu nie ma.

W tym przypadku należy spełnić jeszcze jeden wymóg. Chodnik, jeśli w ogóle istnieje, musi być szeroki minimum na 2 metry, a równolegle do niego nie może przebiegać droga rowerowa lub wytyczony pas dla tych jednośladów.

Urząd pracuje w trybie wewnętrznym. Co to oznacza?Urząd pracuje w trybie wewnętrznym. Co to oznacza?Anna Malinowska

Jazda na rowerze po chodniku w trudnych warunkach atmosferycznych

Ustawa Prawo o ruchu drogowym w omawianym zakresie przewiduje jeszcze jeden wyjątek. Możemy jechać na rowerze po chodniku, jeśli w danym momencie panują trudne warunki pogodowe, które mogą zagrażać bezpieczeństwu.

Ustawodawca jasno określił katalog takich sytuacji, wskazując śnieg, silny wiatr, ulewę, gołoledź, gęstą mgłę. Czytając ten zapis, można zastanowić się, jak będzie wyglądało zastosowanie tego przepisu w przypadku gradobicia lub silnych wyładowań atmosferycznych, którym nie towarzyszy ulewa? Zdarzenia te nie są faktycznie objęte w ustawie, jednak warto odwołać się tutaj do zdrowego rozsądku. Można liczyć na wyrozumiałość policji w takim zakresie.

Polskie spółki w duchu digitalizacji? Katowicka Provema staje się wyznacznikiem trendówPolskie spółki w duchu digitalizacji? Katowicka Provema staje się wyznacznikiem trendów Bartosz Tomczyk

Jak jechać na rowerze po chodniku?

Ta sama ustawa reguluje także sposób, w jaki powinniśmy poruszać się na rowerze po chodniku oraz ustala zasady pierwszeństwa. Kierujący takim jednośladem ma obowiązek jechać powoli i zachować szczególną ostrożność. Dodatkowo należy pamiętać, że w każdej sytuacji na chodniku bezwzględne pierwszeństwo ma pieszy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!