Urząd pracuje w trybie wewnętrznym. Co to oznacza?

W związku z lockdownem wprowadzonym przez rząd od 20 marca oraz niekorzystnym rozwojem sytuacji epidemicznej wiele urzędów będzie przypominało trudne do zdobycia twierdze, w których załatwić będzie można tylko niektóre sprawy i to po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Co oznacza fakt, że urząd w którym chcemy załatwić sprawę pracuje w trybie wewnętrznym? Wyjaśniamy.

Urząd pracuje w trybie wewnętrznym. Co to oznacza?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 marca 2021

Jak załatwić sprawę w urzędzie w czasie pandemii

W każdej sytuacji, w której daną sprawę można załatwić przez internet, warto skorzystać właśnie z takiego rozwiązania. Jest bardzo prawdopodobne, że w najbliższych tygodniach nie będzie możliwości bezpośredniego kontaktu z urzędnikiem.

Na stronach www.gov.pl lub www.biznes.gov.pl można sprawdzić jakiego rodzaju sprawy, możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Często jednak potrzebny będzie do tego profil zaufany, podpis kwalifikowany lub e-dowód. Część urzędów wprowadziło specjalne „okienka” przy wejściu do budynku lub w przedsionku, w których można przekazać dokumenty lub uzyskać informację. Dotyczy to jednak głównie pilnych spraw. W pozostałych przypadkach pozostaje nam kontakt telefoniczny z urzędem. Część instytucji uruchomiła na swoich stronach internetowych specjalne informatory z numerami telefonów do wydziałów i komórek organizacyjnych.

Po próbnych egzaminach – wzrost zainteresowania korepetycjami onlinePo próbnych egzaminach – wzrost zainteresowania korepetycjami onlineMikołaj Frączak

Umówienie się na wizytę w urzędzie

W przypadkach, w których konieczny jest kontakt bezpośredni z urzędnikiem, obowiązkowe jest wcześniejsze umówienie się na taką wizytę drogą telefoniczną. W jej trakcie otrzymamy albo kolejny numer, albo dokładną godzinę wizyty. Chodzi o to, by również przed urzędem nie tworzyły się kolejki.

Odłożenie wizyty w urzędzie z powodu pandemii

Urzędy zalecają, by w sprawach, w których jest to możliwe odłożyć wizytę w urzędzie i poczekać na złagodzenie obostrzeń. Nie zawsze oczywiście jest to możliwe. Choćby z tego powodu warto zapytać, czy w związku z odłożeniem w czasie określonych czynności urzędowych nie będziemy mieli jakichkolwiek problemów, np. nałożonych kar za zwłokę itp.

Na czym polega wyrejestrowanie samochodu?Na czym polega wyrejestrowanie samochodu?Mikołaj Frączak

Urząd Stanu Cywilnego w dobie pandemii

Z uwagi na charakter spraw Urzędy Stanu Cywilnego, na ile jest to możliwe, powinny działać w dotychczasowym trybie. Może się jednak okazać, że wizytę w USC będzie trzeba poprzedzić telefonem, a wszystkie formalności związane np. z uzyskaniem odpisu aktu urodzenia czy zgonu będzie trzeba załatwić w wydzielonym pomieszczeniu przy okienku.

Punkty obsługi mieszkańców nieczynne

Z pewnością niczego nie załatwimy w tzw. punktach obsługi mieszkańców zlokalizowanych np. na dworcach czy w galeriach handlowych. Wiele miast, m.in. Kraków już ogłosiły, że do odwołania działalność tego typu miejsc została odwołana.

Zaległy urlop 2021. Do kiedy trzeba go wykorzystać?Zaległy urlop 2021. Do kiedy trzeba go wykorzystać? Mikołaj Frączak

Praca zdalna w urzędzie

Zgodnie z apelem ministra zdrowia, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, pracodawcy powinni kierować pracowników do pracy zdalnej. Dotyczy to także urzędów, jednak lista stanowisk, które mogą być objęte tego typu rozwiązaniem, jest ograniczona. Trudno bowiem sobie wyobrazić, że pracownik USC będzie wykonywał jakiekolwiek czynności w tym trybie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!