Jakie będą pytania w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021?
1 kwietnia rusza jedno z największych przedsięwzięć statystycznych, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Po raz pierwszy w historii będzie on dobywał się także w formie samospisu internetowego, choć będą także pracowali rachmistrzowie, którzy zbiorą potrzebne dane od tych, którzy nie przekażą ich w sieci. Wiemy już, jakie będą pytania w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021.

- Michał Górecki
- /
- 25 marca 2021
Czym jest Narodowy Spis Ludności i Mieszkań?
Raz na 10 lat Główny Urząd Statystyczny zbiera odpowiedzi na kluczowe pytania, które pozwolą zaktualizować statystyczny obraz polskiego społeczeństwa. Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca. To źródło ważnych informacji zarówno dla administracji rządowej jak i samorządowej. To na jej podstawie powstają liczne zestawienia i analizy potrzebne także w gospodarce, publikacjach naukowych czy opracowaniach prasowych.
Ustawa o statystyce publicznej nakłada obowiązek udziału w spisie. Choć rusza on z początkiem kwietnia, już teraz można skorzystać z infolinii spisowej pod numerem telefonu 22 279 99 99.
Jak zameldować się przez internet?Anna Malinowska
Jak będą zbierane dane podczas spisu ludności?
Samospis internetowy będzie podstawową formą udzielania odpowiedzi na pytania w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, który przeprowadzony będzie między 1 kwietnia a 30 czerwca 2021 roku. To pierwszy taki przypadek w historii polskiej statystyki.
Oprócz samospisu internetowego możliwy będzie udział w spisie telefonicznym oraz przy pomocy rachmistrza. Te dwie formy są jednak traktowane jako metody uzupełniające.
Pytania podczas Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań 2021?
Znamy treść pytań, jakie padną podczas tegorocznego spisu ludności. Można je przeczytać na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod tym linkiem.
Jak tłumaczy GUS „Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.).”
Dodatkowym wsparciem dla osób dokonujących samospisu są dostępne słowniki adresów, krajów, narodowości, języków, wyznań i wielu innych. Zamieszczono tam także dodatkowe wyjaśnienie oraz przydatne definicje użytych pojęć.
Urząd pracuje w trybie wewnętrznym. Co to oznacza? Anna Malinowska
Zakres tematyczny pytań spisu ludności
Pytania w formularzu można pogrupować do kilku działów dotyczących: danych osoby, adresu zamieszkania, osób w mieszkaniu, osób przebywających za granicą, relacji rodzinnych, kwestionariusza mieszkania, kwestionariusza osobowego, kwestionariusza emigranta (krótko- i długookresowego).
Wersja demo spisu ludności
Osoby, które są ciekawe jak będzie wyglądał kwestionariusz samospisu, mogą skorzystać z takiej możliwości pod tym adresem. Dane wprowadzane w wersji demonstracyjnej nie będą w żaden sposób pobierane i przetwarzane przez system statystyki publicznej. Wszystkie dane, jakie wprowadzimy w formularzu demo, pozostaną w nim jedynie na czas pracy z aplikacją, po czym zostaną usunięte.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.