Zgłoszenie narodzin dziecka przez internet

Minęły czasy, w których szczęśliwy młody tata, prosto z porodówki biegł do Urzędu Stanu Cywilnego, by zgłosić narodziny swojej pociechy. Teraz można to zrobić także przez internet. Oczywiście może to zrobić także mama! Dotychczas rodzice skorzystali z tej możliwość ćwierć miliona razy. Prawie co drugie dziecko, które urodziło się w 2020 roku, zostało zarejestrowane zdalnie!

Zgłoszenie narodzin dziecka przez internet
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 marca 2021

Zgłoszenie urodzenie dziecka online

Według statystyk przekazanych przez Kancelarię Premiera, z elektronicznej formy rejestracji dziecka, od 1 czerwca 2018 roku, czyli debiutu usługi, skorzystano 250 528 razy.

Elektroniczna usługa działa bardzo intuicyjnie. Dzięki niej można nie tylko zgłosić narodziny, ale także załatwić kilka innych spraw, ważnych w takiej sytuacji. Zgłoszenie dokonane online trafia prosto do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który sporządza akt urodzenia dziecka, przygotowuje bezpłatny odpis skrócony, oraz zawiadamia o nadaniu numeru PESEL i zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty, mogą trafić do młodych rodziców przez internet.

Sklepiki szkolne z rządowym wsparciem w związku z pandemią?Sklepiki szkolne z rządowym wsparciem w związku z pandemią?Anna Malinowska

Popularność zgłoszenia dziecka przez internet

W 2020 roku dzięki usłudze zarejestrowanych zostało 146.989 najmłodszych obywateli, czyli o ponad 101 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Jak pokazują statystyki, szczególna popularność tej możliwości przypadła na kwiecień, czyli pierwszą falę pandemii. E-usługa może być zatem dobrą alternatywą także i teraz, w związku z podwyższoną liczbą zachorowań na koronawirusa.

Potwierdzają to także aktualne liczby. Do tej pory w 2021 roku, w ten sposób w systemie zgłoszonych zostało w ten sposób ponad 35 tys. noworodków.

Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy o pracę?Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy o pracę? Anna Malinowska

Jak zgłosić narodziny dziecka przez internet?

Zgłoszenia powinien dokonać rodzic posiadający profil zaufany. Do całej procedury wystarczy smartfon lub laptop z dostępem do sieci.

Na portalu gov.pl należy znaleźć elektroniczną usługę „Zgłoś urodzenie dziecka”. Dostępna jest ona pod tym linkiem. W kolejnych krokach należy wypełnić oświadczenie, że osoba zgłaszająca narodziny jest rodzicem dziecka. Potem należy sprawdzić poprawność własnych danych oraz wprowadzić dane drugiego z rodziców.

Kolejny krok jest niezwykle istotny, bowiem to właśnie tutaj wpisujemy po raz pierwszy imię dziecka oraz pozostałe dane. Następnie wybieramy adres zameldowania dziecka oraz  decydujemy, w jaki sposób chcemy odebrać dokumenty (np. skrócony odpis aktu urodzenia). Na koniec, należy dokładnie sprawdzić wszystkie wprowadzone informacje oraz podpisać wniosek profilem zaufanym. To wszystko!

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

500 plus: niebawem rusza nabór wniosków
500 plus

500 plus: niebawem rusza nabór wniosków

Już od 1 lutego 2022 roku rozpocznie się nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500 plus” – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Osoby korzystające...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!