Zgłoszenie narodzin dziecka przez internet

Minęły czasy, w których szczęśliwy młody tata, prosto z porodówki biegł do Urzędu Stanu Cywilnego, by zgłosić narodziny swojej pociechy. Teraz można to zrobić także przez internet. Oczywiście może to zrobić także mama! Dotychczas rodzice skorzystali z tej możliwość ćwierć miliona razy. Prawie co drugie dziecko, które urodziło się w 2020 roku, zostało zarejestrowane zdalnie!

Zgłoszenie narodzin dziecka przez internet
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 marca 2021

Zgłoszenie urodzenie dziecka online

Według statystyk przekazanych przez Kancelarię Premiera, z elektronicznej formy rejestracji dziecka, od 1 czerwca 2018 roku, czyli debiutu usługi, skorzystano 250 528 razy.

Elektroniczna usługa działa bardzo intuicyjnie. Dzięki niej można nie tylko zgłosić narodziny, ale także załatwić kilka innych spraw, ważnych w takiej sytuacji. Zgłoszenie dokonane online trafia prosto do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który sporządza akt urodzenia dziecka, przygotowuje bezpłatny odpis skrócony, oraz zawiadamia o nadaniu numeru PESEL i zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty, mogą trafić do młodych rodziców przez internet.

Sklepiki szkolne z rządowym wsparciem w związku z pandemią?Sklepiki szkolne z rządowym wsparciem w związku z pandemią?Anna Malinowska

Popularność zgłoszenia dziecka przez internet

W 2020 roku dzięki usłudze zarejestrowanych zostało 146.989 najmłodszych obywateli, czyli o ponad 101 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Jak pokazują statystyki, szczególna popularność tej możliwości przypadła na kwiecień, czyli pierwszą falę pandemii. E-usługa może być zatem dobrą alternatywą także i teraz, w związku z podwyższoną liczbą zachorowań na koronawirusa.

Potwierdzają to także aktualne liczby. Do tej pory w 2021 roku, w ten sposób w systemie zgłoszonych zostało w ten sposób ponad 35 tys. noworodków.

Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy o pracę?Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy o pracę? Anna Malinowska

Jak zgłosić narodziny dziecka przez internet?

Zgłoszenia powinien dokonać rodzic posiadający profil zaufany. Do całej procedury wystarczy smartfon lub laptop z dostępem do sieci.

Na portalu gov.pl należy znaleźć elektroniczną usługę „Zgłoś urodzenie dziecka”. Dostępna jest ona pod tym linkiem. W kolejnych krokach należy wypełnić oświadczenie, że osoba zgłaszająca narodziny jest rodzicem dziecka. Potem należy sprawdzić poprawność własnych danych oraz wprowadzić dane drugiego z rodziców.

Kolejny krok jest niezwykle istotny, bowiem to właśnie tutaj wpisujemy po raz pierwszy imię dziecka oraz pozostałe dane. Następnie wybieramy adres zameldowania dziecka oraz  decydujemy, w jaki sposób chcemy odebrać dokumenty (np. skrócony odpis aktu urodzenia). Na koniec, należy dokładnie sprawdzić wszystkie wprowadzone informacje oraz podpisać wniosek profilem zaufanym. To wszystko!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Pierwszy telefon komórkowy dla dziecka
Dziecko

Pierwszy telefon komórkowy dla dziecka

Nie ma statystyk dotyczących średniego wieku dzieci, w którym trafiają do ich kieszeni pierwsze telefony komórkowe. Często są one rejestrowane na ich rodziców (także w ofertach pre-paidowych)....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!