Sklepiki szkolne z rządowym wsparciem w związku z pandemią?

Wsparcie sklepików szkolnych to jedna z propozycji, jakie znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy covidowej – poinformował resort rozwoju.  Teraz propozycją stosownych zmian w prawie zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów, po czym projekt trafi pod obrady rządu.

Sklepiki szkolne z rządowym wsparciem w związku z pandemią?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 marca 2021

Sytuacja przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne

Bułka, sok, zeszyt w kratkę, cyrkiel, karta do doładowania telefonu pre-paid – to część asortymentu sklepików szkolnych, które równo rok temu, wraz z pierwszym zawieszeniem zajęć dydaktycznych znalazły się w poważnych kłopotach. Z dnia na dzień biznes wyhamował. Wrześniowy powrót do szkół dawał nadzieję na nadrobienie strat. W październiku było już wiadomo, że wiele tego typu działalności gospodarczych nie przetrwa zderzenia z pandemią.

Trudno powiedzieć, jak wiele małych firm dzierżawiących w szkole niewielkie pomieszczenia zbankrutowało. Wielu właścicieli musiało zmienić pracę, szukając nowego źródła utrzymania poza opustoszałą szkołą.

Jak zameldować się przez internet?Jak zameldować się przez internet?Anna Malinowska

Będzie pomoc dla sklepików szkolnych?

W pierwszym dniu zawieszenia zajęć dla uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych głos w sprawie pomocy dla sklepików szkolnych zabrał wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. „Wsparcie dla sklepików szkolnych będzie podobne do wsparcia, jakie przysługuje przedsiębiorcom w ramach tzw. tarczy branżowej i rozporządzeń pomocowych” - zapowiedział. Dodał. Że aktualizacja przepisów dostosuje instrumenty pomocowe do przedłużającej się pandemii.

Propozycje pomocy dla sklepików szkolnych

Wśród proponowanych instrumentów wsparcia sklepików szkolnych znalazły się: zwolnienia z opłacania składek na ZUS, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, świadczenia postojowe oraz małe dotacje do 5 tys. złotych.

Jak zapowiada resort rozwoju, głównym kryterium przyznania wsparcia będzie wykazanie spadku przychodów o 40% „w odpowiednim okresie rozliczenia”. W przypadku sklepików szkolnych jakiekolwiek porównania np. do lutego 2020 roku z pewnością nie będą korzystne.

Jak postępować w przypadku szkody parkingowej?Jak postępować w przypadku szkody parkingowej? Mikołaj Frączak

Ile sklepików szkolnych działa w Polsce?

Według portalu handelextra.pl na koniec 2019 roku w Polsce działało 3.541 sklepików oraz kiosków. Wiadomo, że do września 2020 r. nie wszystkie przetrwały, czego dowodzą komunikaty dyrekcji szkół przekazywane do rodziców na początku bieżącego roku szkolnego z prośbą o zaopatrzenie dzieci w kanapki, bowiem sklepiki szkolne często pozostawały zamknięte. Skala tych upadłości nie jest znana. Z pewnością dla wielu mikroprzedsiębiorstw zapowiadana pomysł przychodzi zdecydowanie za późno.

·

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!