Rośnie zadłużenie młodych Polaków

5 tysięcy złotych – tyle wynosi średnie zadłużenie młodych osób przed 36. rokiem życia, informuje Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Łącznie, najmłodsi konsumenci mają do oddania 5,8 mld złotych. Według ekspertów zadłużenie Polaków w tym przedziale wiekowym stale wzrasta.

Rośnie zadłużenie młodych Polaków
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 marca 2021

Zadłużenie młodych Polaków

640 tysięcy młodych ludzi w Polsce ma długi. To niemal tyle ile wynosi liczba mieszkańców Wrocławia. Jak zauważa w swoim raporcie KRD 12% łącznej kwoty zadłużenia notowanego w rejestrze to zobowiązania młodych konsumentów, którzy nie ukończyli jeszcze 36. roku życia.

Największe problemy z długami mają osoby między 26. a 35. rokiem życia. Według danych z lutego 2021 roku mają oni do oddania przeszło 5,3 mld złotych. Nieco młodsi Polacy, między 18. a 25. rokiem życia muszą zwrócić  522 mln złotych. W przypadku osób niepełnoletnich łączna kwota zobowiązań to 434 tys. złotych. To dużo biorąc pod uwagę fakt, że dopiero startują oni w dorosłe życie, a rozpoczęcie samodzielności z bagażem długów bywa bardzo trudne i często dochodzi w ich przypadku do dalszego wzrostu kwoty zobowiązań.

Sklepiki szkolne z rządowym wsparciem w związku z pandemią?Sklepiki szkolne z rządowym wsparciem w związku z pandemią?Anna Malinowska

Skąd się biorą długi młodych ludzi?

Według raportu KRD warto zwrócić uwagę na coraz większe potrzeby młodych ludzi przy stosunkowo małych zasobach finansowych. Nie bez wpływu pozostaje tutaj moda oraz styl życia, którego rytm wyznaczany jest przez nowości i trendy w modzie czy elektronice.

Na sytuację niekorzystnie wpływa także coraz łatwiejsze finansowanie np. przez sprzedaż ratalną, kredyty konsumenckie oraz niekoniecznie korzystne, ale szybkie pożyczki. Jeśli dodamy do tego małe doświadczenie życiowe, w tym wiedzę o zarządzaniu finansami pojawia się „niebezpieczeństwo zaciągania impulsywnych i nieprzemyślanych zobowiązań” — napisano w raporcie. Niestety, brak terminowości w spłatach rodzi długi.

Długi spowodowane kosztami edukacji

Powyższa diagnoza byłaby bardzo niesprawiedliwa, gdyby próbować za jej pomocą namalować portret młodego dłużnika. Część najmłodszych konsumentów, nie zadłuża się w pogoni za najnowszym smartfonem czy innymi elektronicznymi gadżetami. Są i tacy, którzy nie szczędzą środków na edukację, która ma stanowić fundament przyszłej kariery, jednak po drodze coś pójdzie niezgodnie z planem. Jak wynika z danych KRD, aż 8,4 mln złotych stanowią długi wobec państwowych i prywatnych szkół wyższych oraz innych ośrodków edukacyjnych.

URE: produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wzrosła trzykrotnie od 2019 rokuURE: produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wzrosła trzykrotnie od 2019 rokuMichał Górecki

Gdzie młodzi konsumenci mają najwięcej długów?

Uczelnie wyższe nie są jednak w TOP3 wierzycieli osób poniżej 36. roku życia. Najwięcej do oddania mają oni bowiem firmom zarządzającym wierzytelnościami. To ponad 2,7 mld złotych. Na drugim miejscu znajdują się niepłacone na czas alimenty (1,3 mld zł). Podium zamykają banki, którym młodzi konsumenci winni są ponad 570 mln złotych. Na czwartym miejscu znajdują się firmy pożyczkowe z kwotą 414 mln zł zaległych zobowiązań. Firmy telekomunikacyjne natomiast czekają na zwrot 367 mln złotych zaległych opłat za internet, komórkę czy telewizję.

KRD wymienił w swym komunikacie także dość częstą przypadłość młodych osób, czyli jazdę na gapę. Suma zaległych mandatów oscyluje obecnie wokół kwoty 204 mln zł.

Rekordzista wśród młodych dłużników

Rekordzistą wśród młodych dłużników jest 34-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego, który ma do oddania… 25,5 mln złotych. W dużej mierze zalega administracji państwowej i samorządom. Na pieniądze od niego czekają także ubezpieczyciel, spółki transportowe oraz firma zajmująca się zarządzeniem wierzytelnościami.

Faktem jest, że większy problem z długami mają młodzi mężczyźni, których dług jest ponad dwa razy większy niż w przypadku kobiet poniżej 36 lat.

Jak przygotować się do rekrutacji zdalnej?Jak przygotować się do rekrutacji zdalnej? Mikołaj Frączak

Rynek pracy dla młodych

Innym problemem jest rynek pracy, który nie oferuje młodym zbyt wiele. Często zaczynają oni od najniższej krajowej i długo czekają na pierwszą podwyżkę. Dodatkowo ich sytuację komplikują umowy o dzieło i mała stabilność zatrudnienia. Wynika to po części z niedostosowania oferty szkół do rzeczywistych potrzeb rynku pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!