URE: produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wzrosła trzykrotnie od 2019 roku

Trzykrotny wzrost wolumenu energii elektrycznej wprowadzanej do sieci z mikroinstalacji OZE w stosunku do 2019 roku pokazuje najnowszy raport Urzędu Regulacji Energetyki za 2020 rok. Blisko 98,5 proc. tej energii zostało wyprodukowane przez prosumentów w instalacjach fotowoltaicznych – wynika z danych regulatora.

URE: produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wzrosła trzykrotnie od 2019 roku
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 marca 2021

Boom na fotowoltaikę

Dane prezentowane w naszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach przyrasta w ogromnym tempie. Ich moc zainstalowana w przeciągu trzech lat wzrosła blisko dziesięciokrotnie” – powiedział cytowany na stronie URE prezes tej instytucji, Rafał Gawin.

W jego opinii rola tego typu, rozproszonych źródeł w Polsce może jeszcze rosnąć. Szczególnie, biorąc pod uwagę transformację energetyczną oraz powstającą nową architekturę rynku energii, na którym można zauważyć nowe podmioty, jak obywatelskie społeczności energetyczne, prosumenci, a w przyszłości wraz z rozwojem usług elastyczności także tzw. fleksumenci.

Ile energii produkują mikroinstalacje?

Według danych URE łączna ilość energii elektrycznej, która została wprowadzona w 2020 roku przez mikroinstalacje wyniosła 1,15 TWh. Taki odczyt oznacza… ponad trzykrotny wzrost względem danych za 2019 rok! Przekładając to na dane procentowe, o ile dynamika wzrostu wolumenu w latach 2018-2019 wyniosła około 122 procent, o tyle między 2019 a 2020 roku wzrost ten sięgnął 221 procent.

Instalowanie aplikacji z nieznanych źródełInstalowanie aplikacji z nieznanych źródełMichał Górecki

Popularność mikroinstalacji fotowoltaicznych

Z raportu URE wynika, że liczba mikroinstalacji w Polsce wyniosła 460 tysięcy, a ich łączna moc zainstalowana to przeszło 3GW. Największy udział w tej liczbie mają mikroinstalacje fotowoltaiczne – prawie 459 tysięcy. Pozostałych mikroinstalacji wykorzystujących inne niż słońce źródła odnawialne było jednostkowo 493.

Według statystyk opublikowanych przez URE prosumenci eksploatowali zdecydowaną większość, bo 452 tys. mikroinstalacji, wprowadzając w ten sposób do sieci ponad 1,1 TWh energii elektrycznej.

Udział energii elektrycznej wprowadzanej do sieci przez prosumentów

Według przytoczonego raportu w 2020 roku aż o 17 punktów procentowych wzrósł udział ilości energii wprowadzanej przez prosumentów w łącznej ilości energii, jaką oddają do sieci wszyscy wytwórcy w mikroinstalacjach. To oznacza, że na koniec 2020 roku udział ten wyniósł 95 procent.

Co krajowi przedsiębiorcy wiedzą o restrukturyzacji?Co krajowi przedsiębiorcy wiedzą o restrukturyzacji? Mariusz Grajda

Gdzie najwięcej mikroinstalacji prosumenckich?

W 2020 roku najwięcej mikroinstalacji prosumenckich, bo 154 tys. przyłączono do sieci PGE Dystrybucja. Z kolei do Tauron Dystrybucja podłączono 142 tys. mikroinstalacji. To oznacza, że do sieci tych dwóch operatorów przyłączonych zostało 2/3 wszystkich mikroinstalacji prosumenckich. Na trzecim miejscu w tym zestawieniu znalazła się Energa-Operator (87 tys.)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!