Jak zdobyć dotację z programu Moja Woda w 2021 roku?
Druga odsłona programu „Moja Woda” rusza w poniedziałek 22 marca – informuje resort klimatu. Instytucją odpowiedzialną za jego realizację jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) do wzięcia jest do 5.000 złotych na przydomowe instalacje, które zatrzymują wody opadowe i roztopowe. Jak zdobyć dotację z programu Moja Woda w 2021 roku?
- Martyna Kowalska
- /
- 22 marca 2021
Program Moja Woda w 2021 roku
Ministerstwo klimatu i ochrony środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiło właśnie nabór na dofinansowanie kolejnych 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Ich celem ma być zatrzymanie około miliona metrów sześciennych wody rocznie w instalacjach znajdujących się przy domach. - „Dzięki temu odciążamy kanalizację i zmniejszamy ryzyko podtopień powodowanych ulewnymi deszczami. To zysk dla środowiska i dla domowych budżetów” – powiedział cytowany na stronie resortu środowiska Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.
Co krajowi przedsiębiorcy wiedzą o restrukturyzacji?Mariusz Grajda
Ile pieniędzy w programie Moja Woda w 2021 roku?
Resort klimatu oraz NFOŚiGW przeznaczą na ten cel 100 mln złotych, które mają złagodzić skutki suszy w Polsce. O pieniądze można się ubiegać od 22 marca według zasady „kto pierwszy ten lepszy”. Nabór będzie prowadzony do momentu wyczerpania wspomnianej alokacji. Biorąc pod uwagę zainteresowanie programem w ubiegłym roku, może to nastąpić bardzo szybko.
Właściciele domów jednorodzinnych mogą liczyć na wsparcie do 5 tys. złotych. Nie może to być jednak więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych.
Na co pieniądze z programu Moja Woda?
Pieniądze z programu „Moja Woda” mogą zostać przeznaczone na zakup, montaż, budowę oraz uruchomienie instalacji, które pozwolą na zbieranie, retencjonowanie oraz późniejsze wykorzystanie wód opadowych i roztopowych, na terenie danej nieruchomości.
Chodzi o to, by wspomniane wody nie trafiały do kanalizacji bytowo-gospodarczej lub deszczowej, a także rowów, które odprowadzają ją poza nieruchomość.
URE: produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wzrosła trzykrotnie od 2019 rokuMichał Górecki
Gdzie składać wnioski o pieniądze z programu Moja Woda?
Wnioski o dotacje z programu „Moja Woda” należy kierować do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jeszcze przed zakończeniem inwestycji. Uczestnik programu może liczyć minimum na 2 tysiące złotych. Ważne jednak, by minimalna (i sumaryczna) pojemność zbiornika lub systemu zbiorników przekraczała dwa metry sześcienne. Zakłada się, że okres trwałości przedsięwzięcia powinien wynosić minimum 3 lata, licząc od daty zakończenia inwestycji.
Resort zastrzega, że realizacja takiego przedsięwzięcia musi przebiegać w zgodzie z przepisami prawa. Urządzenia oraz zastosowane materiały, choć mogą być także z rynku wtórnego, muszą być dopuszczone do stosowania w Polsce.
Czy w Polsce brakuje wody?
Z wyliczeń ministerstwa klimatu wynika, że w Polsce mamy do czynienia ze stosunkowo niską dostępnością wody na jednego mieszkańca. Wskaźnik ten oscyluje obecnie wokół 1,6 tys m3 wody rocznie, a to wielokrotnie mniej, niż wynosi średnia unijna. Przytoczony fakt, jest jedną z przesłanek dla uruchomienia drugiej edycji programu Moja Woda, którego celem jest łagodzenie skutków suszy w naszym kraju. Drugim celem jest ograniczenie zagrożenia powodziowego poprzez budowę instalacji, które będą zatrzymywały deszczówkę, do użytku gospodarstwa domowego.
Nabór wniosków do programu Mój Prąd w 2021 roku Martyna Kowalska
Rezultaty pierwszej edycji programu Moja Woda
Jak podsumowuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, pierwsza odsłona programu Moja Woda cieszyła się sporym zainteresowaniem. Łącznie złożono wnioski na ok. 25 tys. przydomowych mikroinstalacji, co przekroczyło dostępny budżet wynoszący wówczas 100 mln złotych.
„W ten sposób przyczyniamy się do zatrzymania nawet miliona dwustu tysięcy metrów sześciennych wody opadowej rocznie. To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich. Dlatego w tym roku będziemy kontynuowali ten program” – powiedział minister klimatu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.