Nowy system pobierania opłat na drogach od czerwca 2021

Nowy system poboru opłat e-TOLL zostanie uruchomiony na państwowych odcinkach płatnych dróg od czerwca 2021 – przypomina resort finansów. Zastąpi on system viaTOLL, który ostatecznie zostanie wygaszony 30 czerwca br.

Nowy system pobierania opłat na drogach od czerwca 2021
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 marca 2021

Kiedy startuje e-TOLL?

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów system e-TOLL będzie wprowadzony w pierwszej połowie czerwca 2021 roku. Około miesiąca wcześniej ruszy strona internetowa tego systemu, oraz możliwa będzie rejestracja użytkowników. Korzystanie z systemu nie będzie wiązało się z koniecznością wizyty w punktach obsługi i podpisywania umów. Zarejestrowani użytkownicy będą mieli możliwość monitorowania historii opłat i zarządzania kontem.

Jak postępować w przypadku szkody parkingowej?Jak postępować w przypadku szkody parkingowej?Mikołaj Frączak

Opłaty za przejazdy pojazdów ciężkich

Opłaty e-TOLL wprowadzają technologiczną rewolucję do systemu opłat obowiązującego na polskich drogach. Jego głównym celem będzie pobieranie opłat elektronicznych za korzystanie z wybranych odcinków dróg krajowych. Jego administratorem będzie Krajowa Administracja cyfrowa.

Użytkownicy pojazdów o łącznej masie przekraczającej 3,5 tony i autobusów będą mieli wybór, w jaki sposób będą chcieli przekazywać dane lokalizacyjne, które będą podstawą naliczania oraz wnoszenia opłaty drogowej przewidzianej w przepisach.

Po pierwsze, będą oni mogli wybrać aplikację „e-TOLL PL” na urządzenia mobilne takie jak smartfony czy tablety, które będą bazowały na wbudowanym w nie systemie nawigacji satelitarnej. (Poniżej piszemy o aplikacji nieco więcej).

Po drugie, będzie można zaopatrzyć się w tzw. OBU (On-Board Unit), czyli urządzenia pokładowe, które będzie można zakupić w oznaczonych Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL, a także u dystrybutorów takich urządzeń.

Trzecią możliwością jest skorzystanie z Zewnętrznego Systemy Lokalizacyjnego ZSL, czyli wbudowanym w pojeździe module lokalizacyjnym GPS.

Czy podatek handlowy jest legalny? Zapadł wyrok Unijnego Trybunału SprawiedliwościCzy podatek handlowy jest legalny? Zapadł wyrok Unijnego Trybunału SprawiedliwościMartyna Kowalska

Jak działa aplikacja e-TOLL PL?

To najprostszy sposób włączenia się w system opłat. Aplikację na urządzenia mobilne będzie można  za darmo ściągnąć z oficjalnych sklepów Google Play oraz AppStore, w zależności od systemu operacyjnego, jaki posiadamy. Dzięki niej będzie można wnieść opłatę elektroniczną, doładować i sprawdzać na bieżąco stanu konta.

Zgodnie z zapowiedziami aplikacja mobilna ma być zintegrowana z systemami SENT-GEO. Dostawcą będzie Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa. Z jej funkcjonalności będą mogli korzystać zarówno firmy dysponujące flotą pojazdów jak również kierowcy indywidualni.

Działanie systemu e-TOLL

Pod względem stosowanej technologii system e-TOLL oznacza ogromną zmianę. Bazował on będzie na technologii lokalizacji satelitarnej. To ogromny przełom w stosunku do odchodzącego do historii systemu viaTOLL, działającego na bazie komunikacji bliskiego zasięgu DSRC.

Kiedy dostaniesz mandat za palenie ogniska w ogrodzie?Kiedy dostaniesz mandat za palenie ogniska w ogrodzie? Martyna Kowalska

e-TOLL dla osobówek?

System będzie miał także zastosowanie w przypadku pojazdów lekkich, czyli takich, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Na takie rozwiązanie trzeba będzie jednak nieco dłużej poczekać. Od 1 grudnia 2021 roku, będzie można w ten sposób zapłacić za przejazd państwowymi odcinkami autostrad. Ministerstwo mówi w tym wypadku o dwóch możliwościach:

Pierwszą będzie zakup biletu autostradowego np. na stacji paliw. Konieczne będzie wówczas podanie numeru rejestracyjnego samochodu. Drugą opcją jest skorzystanie z aplikacji e-TOLL lub dedykowanych urządzeń mobilnych, które będą naliczały i pobierały opłaty na podstawie danych pozycjonowania satelitarnego – dokładnie na tej samej zasadzie, jak w przypadku ciężarówek.

To oznacza, że jadąc autostradą A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław-Sośnica, będzie można przejechać te odcinki bez konieczności zatrzymywania się przed szlabanem. Dla użytkowników systemu będą dedykowane specjalne bramki.

Kiedy przestanie działać viaTOLL?

Dotychczasowy system viaTOLL będzie działał tylko do 30 czerwca 2021 roku. Od początku lipca jedynym działającym systemem będzie e-TOLL.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!