Jak postępować w przypadku szkody parkingowej?

Szkody parkingowe to dość częste zdarzenia drogowe. Zazwyczaj są niegroźne. Niestety koszty ich usunięcia czasem sięgają tysięcy złotych. Rysa, wgniecenie, złamana plastikowa okładzina zderzaka lub rozbity reflektor to najczęstsze skutki nieuwagi na parkingu. Jak postępować w przypadku szkody parkingowej.

Jak postępować w przypadku szkody parkingowej?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 marca 2021

Uszkodzony samochód na parkingu – co robić?

Jeszcze kilka lat temu spowodowanie szkody parkingowej wielu sprawcom uchodziło bezkarnie. Nie brakowało nieuczciwych kierowców, którzy uciekali z miejsca takiego incydentu i nie ponosili w związku z tym żadnych konsekwencji. Dziś w dobie niemal wszechobecnego monitoringu, niewielu decyduje się na „ucieczkę”.

Jeżeli na parkingu, który jest objęty monitoringiem, stwierdzimy szkodę parkingową, warto poprosić administratora takiego systemu – np. ochronę lub kierownictwo supermarketu czy administrację osiedla odtworzenie i zabezpieczenie zapisu z kamer. Jeżeli da się z niego odczytać numer rejestracyjny pojazdu sprawcy, sprawę możemy przekazać na policję, która ustali personalia właściciela samochodu. Ten ma obowiązek wskazać osobę, która prowadziła samochód w danym momencie. Tak czy inaczej, to z jego ubezpieczenia będzie likwidowana szkoda.

Jeśli sprawcy nie ustalimy, pozostaje nam naprawa z własnego AC, a jeśli nie posiadamy polisy AutoCasco, niestety będziemy musieli zapłacić za naprawę we własnym zakresie.

150 tys. zł dla młodego rolnika – jak zdobyć bezzwrotną premię?150 tys. zł dla młodego rolnika – jak zdobyć bezzwrotną premię?Mikołaj Frączak

Co zrobić jeśli uszkodziłem czyjś samochód na parkingu?

Z całą pewnością nie należy uciekać z miejsca zdarzenia. Koszty i tak zostaną pokryte z naszego ubezpieczenia OC. Warto chwilę poczekać, a jeśli nie ma takiej możliwości, zostawmy za wycieraczką kartkę z numerem telefonu lub wizytówką wraz z adnotacją, co się stało. Można się wówczas umówić na spotkanie. Wcześniej przygotujmy oświadczenie wraz z numerem polisy oraz opisem zdarzenia i stwierdzonych szkód. Warto zachować się fair. Nigdy nie wiemy, kiedy to my znajdziemy się w podobnej sytuacji!

Jestem świadkiem uszkodzenia czyjegoś pojazdu

Jeżeli byliśmy świadkami uszkodzenia czyjegoś samochodu przez inny pojazd, którego kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia, postarajmy się zapamiętać jego numer rejestracyjny i pozostawmy stosowną informację na kartce za wycieraczką. Zamieśćmy również swój numer telefonu. Może się okazać, że będą potrzebne nasze zeznania jako świadków zdarzenia. Bez nich, może się okazać, że pokrzywdzony nie będzie mógł skutecznie ubiegać się o odszkodowanie.

Auto z jakiego rocznika i z jakim przebiegiem najłatwiej sprzedać?Auto z jakiego rocznika i z jakim przebiegiem najłatwiej sprzedać? Anna Malinowska

Sprawca szkody chce wręczyć gotówkę na naprawę

Trzeba pamiętać, że czasem 500 czy 1000 złotych przekazane w gotówce na naprawę zderzaka, czy rysy na drzwiach może być zbyt niską kwotą na pokrycie strat. W interesie sprawcy jest czasem niezałatwianie sprawy przez ubezpieczyciela, by nie tracić zniżek za bezszkodową jazdę. Warto być ostrożnym w takich sytuacjach. Prawnicy zalecają, by wszelkiego rodzaju zdarzenia załatwiać przez oświadczenie sprawcy i procedurę likwidacji szkody z jego ubezpieczenia OC. Jest duże prawdopodobieństwo, że w takiej sytuacji, dołożymy do naprawy z własnej kieszeni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!