Co przestępcy mogą zrobić z moim zdjęciem na portalu społecznościowym?

W dobie mediów społecznościowych, w których ludzie cały czas łatwo dzielą się swoim wizerunkiem, łatwo można paść ofiarą kradzieży tożsamości. Niestety publikując zdjęcie, częściej zwracamy uwagę na komentarze i lajki niż własne bezpieczeństwo. Za każdym razem warto zadać sobie pytanie: co przestępcy mogą zrobić z moim zdjęciem na portalu społecznościowym?

Co przestępcy mogą zrobić z moim zdjęciem na portalu społecznościowym?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 marca 2021

Wizerunek z mediów społecznościowych na portalu randkowym

O tym jak bezczelni potrafią być złodzieje tożsamości, przekonała się 20-latka podwarszawskiego Mszczonowa, która zgłosiła na policję  fakt wykorzystania jej zdjęć na portalu randkowym. Z zeznań młodej kobiety wynika, że swoje zdjęcia zamieściła w mediach społecznościowych, po czym ktoś wykorzystał je na fałszywym koncie na jednym z portali.

Jak podkreśliła, nigdy nie posiadała konta na portalu randkowym. Sprawę odkryła dzięki bratu, który natchnął się na fałszywy profil z jej wizerunkiem.

Jak często zdarzają się kradzieże tożsamości?

Jak zauważa policja, kradzież tożsamości jest problemem, który dotyka coraz większej liczby osób. Jak zaznaczono w komunikacie mazowieckich stróżów prawa „niestety niejednokrotnie sami ułatwiamy sprawcy przejęcie naszych danych osobowych. Pomysłowość złodziei tożsamości nie maleje. Podszywając się pod inną osobę, mogą nie tylko zabawić się na jej koszt, ale także wziąć kredyt, a przede wszystkim znacznie namieszać w życiu i wpędzić w niemałe kłopoty” — czytamy w komunikacie.

Rusza Program Otwierania Danych na lata 2021-2027Rusza Program Otwierania Danych na lata 2021-2027Mikołaj Frączak

Co zrobić gdy ktoś podszywa się pod nas w internecie?

Zgodnie ze wskazówką policji i prawników, kiedy zorientujemy się, że ktoś podszywa się pod nas, wykorzystując nasze dane np. na portalu randkowym, należy zgłosić ten fakt administracji takiego serwisu. Wówczas fałszywe konto powinno zostać zablokowane.

Nie należy jednak poprzestać tylko na tym. Warto zgłosić sprawę na policję, szczególnie jeśli w wyniku takich działań ponieśliśmy jakąś osobistą szkodę. Na przykład z fałszywego konta opublikowano treści, lub komentarze posiadające charakter obraźliwy lub łamiący przepisy prawne i wpływające negatywnie na nasz wizerunek.

Jeśli policja ustali personalia złodzieja tożsamości, mogą spotkać go niemałe kłopoty. Argumentowanie, że był to głupi żart, nie jest żadną liną obrony. Za podszywanie się pod inną osobę w sieci można spędzić nawet 8 lat (!) za kratkami.

Problemy z internetem podczas nauki zdalnej – jak szybko im zaradzić?Problemy z internetem podczas nauki zdalnej – jak szybko im zaradzić? Mikołaj Frączak

Jak działają złodzieje tożsamości?

Tu mamy złą informację. Osoby, które chcą wykorzystać nasze dane w sieci, rzecz jasna na naszą niekorzyść, mają wiele narzędzi do pozyskania kluczowych informacji, w tym także wizerunku. Podanie nieznanej osobie bądź instytucji naszego numeru PESEL oraz numeru dowodu osobistego przez telefon, lub w formularzu internetowym  szybko może zakończyć się koniecznością spłacania czyichś długów. Za każdym razem w takich sytuacjach powinniśmy być bardzo ostrożni.

Do danych osobowych zalicza się także nasz wizerunek. Można zrobić proste doświadczenie – jak szybko można zapisać zdjęcie z portalu społecznościowego na swoim dysku twardym – trwa to zaledwie sekundy. Doskonale wiedzą o tym przestępcy, którzy z niewinnej fotografii profilowej mogą zrobić użytek, a nam solidnie „namieszać w życiu”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!