Francja: 3,5 tys. zł mandatu za… brak naklejki
Od 1 kwietnia kierowcy samochodów ciężarowych, oraz pojazdów do przewozu towarów i osób powyżej 3,5 tony, będą karani za brak naklejki „Attention — Angles morts” informującej pieszych oraz użytkowników jednośladów o tym, że znaleźli się w tzw. martwym polu, czyli strefie poza zasięgiem wzroku kierowcy dużego auta. Mandat za niedopełnienie tego obowiązku to 750 euro czyli prawie 3,5 tys. zł.

- Mikołaj Frączak
- /
- 31 marca 2021
Kara za brak naklejki o martwym polu
Do końca marca 2021 roku trwa okres przejściowy dla kierowców ciężarówek oraz autokarów. Brak naklejki „Angles morts” skutkował dotąd co najwyżej pouczeniem od patrolu drogówki. Od 1 kwietnia policjanci za niedopełnienie tego obowiązku będą karali srogimi mandatami. Według specjalistycznych serwisów mają one sięgać 750 euro, czyli wg aktualnego kursu prawie 3,5 tys. złotych (!).
Jak zadbać o samochód po sezonie zimowym?Martyna Kowalska
Martwe pole a wypadki na drogach
W opinii Francuzów, co dziesiąte śmiertelne potrącenie pieszego oraz 8% tragicznych zdarzeń z udziałem rowerzystów to konsekwencja braku widoczności w martwym polu. Władze w Paryżu zdecydowały, że jedynym rozwiązaniem, które może poprawić tę sytuację, jest zwiększenie świadomości niechronionych użytkowników dróg, oraz poinformowanie ich o śmiertelnym zagrożeniu, jakie wiąże się z przebywaniem w strefie ograniczonej widoczności.
Pomysłodawców naklejek „Angles Morts” nie przekonują nowinki techniczne takie jak kamery czy zaawansowane czujniki, w które wyposażonych jest coraz więcej samochodów, również ciężarowych. W opinii ekspertów lepiej jest dmuchać na zimne i informować o poważnym niebezpieczeństwie, jakie wiąże się z przebywaniem lub jazdą w bliskim sąsiedztwie poruszającej się ciężarówki, lub autobusu.
Zasady kwarantanny wjazdowej od 30.03.2021 r. Mikołaj Frączak
Gdzie nakleić ostrzeżenie „Angles Morts”?
Zgodnie z nowymi, francuskimi przepisami, żółto-czarna naklejka w czerwonej obramówce „Attention — Angles morts” musi być wykonana według określonego w przepisach wzoru. Należy ją umieścić zarówno na bokach, jak również tyłu pojazdu oraz przyczepy. Powinna się znajdować na wysokości między 0,90 a 1,50 m, licząc od poziomu jezdni.
Naklejki, rzecz jasna, nie mogą zasłaniać tablicy rejestracyjnej, świateł czy innych oznaczeń, w jakie wyposażony jest pojazd. W ocenie specjalistów warto zainwestować w droższe naklejki odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wydrukowanie ostrzeżenia na zwykłej, samoprzylepnej kartce, nie jest najlepszym pomysłem i może budzić zastrzeżenia u służb dokonujących kontroli.
Warto pamiętać, że należy utrzymać samochód w odpowiednim stanie, tak aby bród czy nalot nie zasłaniał ostrzeżenia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.