Francja: 3,5 tys. zł mandatu za… brak naklejki

Od 1 kwietnia kierowcy samochodów ciężarowych, oraz pojazdów do przewozu towarów i osób powyżej 3,5 tony, będą karani za brak naklejki „Attention — Angles morts” informującej pieszych oraz użytkowników jednośladów o tym, że znaleźli się w tzw. martwym polu, czyli strefie poza zasięgiem wzroku kierowcy dużego auta. Mandat za niedopełnienie tego obowiązku to 750 euro czyli prawie 3,5 tys. zł.

Francja: 3,5 tys. zł mandatu za… brak naklejki
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 marca 2021

Kara za brak naklejki o martwym polu

Do końca marca 2021 roku trwa okres przejściowy dla kierowców ciężarówek oraz autokarów. Brak naklejki „Angles morts” skutkował dotąd co najwyżej pouczeniem od patrolu drogówki. Od 1 kwietnia policjanci za niedopełnienie tego obowiązku będą karali srogimi mandatami. Według specjalistycznych serwisów mają one sięgać 750 euro, czyli wg aktualnego kursu prawie 3,5 tys. złotych (!).

Jak zadbać o samochód po sezonie zimowym?Jak zadbać o samochód po sezonie zimowym?Martyna Kowalska

Martwe pole a wypadki na drogach

W opinii Francuzów, co dziesiąte śmiertelne potrącenie pieszego oraz 8% tragicznych zdarzeń z udziałem rowerzystów to konsekwencja braku widoczności w martwym polu. Władze w Paryżu zdecydowały, że jedynym rozwiązaniem, które może poprawić tę sytuację, jest zwiększenie świadomości niechronionych użytkowników dróg, oraz poinformowanie ich o śmiertelnym zagrożeniu, jakie wiąże się z przebywaniem w strefie ograniczonej widoczności.

Pomysłodawców naklejek „Angles Morts” nie przekonują nowinki techniczne takie jak kamery czy zaawansowane czujniki, w które wyposażonych jest coraz więcej samochodów, również ciężarowych. W opinii ekspertów lepiej jest dmuchać na zimne i informować o poważnym niebezpieczeństwie, jakie wiąże się z przebywaniem lub jazdą w bliskim sąsiedztwie poruszającej się ciężarówki, lub autobusu.

Zasady kwarantanny wjazdowej od 30.03.2021 r.Zasady kwarantanny wjazdowej od 30.03.2021 r. Mikołaj Frączak

Gdzie nakleić ostrzeżenie „Angles Morts”?

Zgodnie z nowymi, francuskimi przepisami, żółto-czarna naklejka w czerwonej obramówce „Attention — Angles morts” musi być wykonana według określonego w przepisach wzoru. Należy ją umieścić zarówno na bokach, jak również tyłu pojazdu oraz przyczepy. Powinna się znajdować na wysokości między 0,90 a 1,50 m, licząc od poziomu jezdni.

Naklejki, rzecz jasna, nie mogą zasłaniać tablicy rejestracyjnej, świateł czy innych oznaczeń, w jakie wyposażony jest pojazd. W ocenie specjalistów warto zainwestować w droższe naklejki odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wydrukowanie ostrzeżenia na zwykłej, samoprzylepnej kartce, nie jest najlepszym pomysłem i może budzić zastrzeżenia u służb dokonujących kontroli.

Warto pamiętać, że należy utrzymać samochód w odpowiednim stanie, tak aby bród czy nalot nie zasłaniał ostrzeżenia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!