Zasady kwarantanny wjazdowej od 30.03.2021 r.

Od wtorku, 30 marca obowiązują nowe zasady dziesięciodniowej kwarantanny wjazdowej dla osób, które przyjeżdżają do Polski – informuje rząd. Zmiana przepisów w tym zakresie ma związek ze wzrostami zachorowań w kraju oraz poza granicami. Kwarantannie będą podlegały wszystkie osoby niezależnie od tego, jakim środkiem transportu przekroczyły granicę. Kwarantanna dotyczy także wjazdu z innych krajów strefy Schengen.

Zasady kwarantanny wjazdowej od 30.03.2021 r.
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 marca 2021

Kwarantanna a przyjazd ze strefy Schengen?

Osoby, które przyjeżdżają do Polski z innego kraju, także położonego w strefie Schengen muszą liczyć się z obowiązkową kwarantanną. Nie będzie ona konieczna tylko wobec podróżnych, którzy przedstawią ujemny wynik testu na COVID-19, który został wykonany najpóźniej 48 godzin przed przyjazdem.

Zgodnie z przepisami, za ważny uważa się jedynie test PCR lub antygenowy. Osoby, na których nałożona została kwarantanna, będą mogli być z niej zwolnieni jeśli wykonają test, a jego wynik okaże się negatywny.

Rząd zmienił aplikację mObywatel. Koniec z mTożsamością!Rząd zmienił aplikację mObywatel. Koniec z mTożsamością!Michał Górecki

Kwarantanna a przyjazd spoza strefy Schengen

W przypadku osób, które przyjeżdżają do Polski spoza strefy Schengen, nawet najaktualniejsze testy nie pomogą. Podróżni ci automatycznie będą podlegali obowiązkowej kwarantannie. Podobnie jak w poprzednim przypadku istnieje możliwość wcześniejszego zwolnienia z nałożonej kwarantanny pod warunkiem negatywnego wyniku testu wykonanego już w kraju.

Co ważne, test, którego wynik może zwolnić z obowiązkowej kwarantanny może być jedynie PCR lub antygenowy.

Szczepionka a kwarantanna

Dobrodziejstwa związane z odbytym szczepieniem odczują osoby, które zostały zaszczepione na COVID-19. Będą oni zwolnieni z kwarantanny, a zatem powyższe zapisy nie będą w ich przypadku miały jakiegokolwiek zastosowania.

Młodzi Polacy mało wiedzą o finansach – druzgocące wyniki raportuMłodzi Polacy mało wiedzą o finansach – druzgocące wyniki raportu Anna Malinowska

Jakie szczepienie zwalnia z kwarantanny?

Warto jednak pamiętać, że fakt szczepienia musi zostać potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem. Co istotne, szczepionka musi być preparatem dopuszczonym do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Do tej pory w ramach Narodowego Programu Szczepień w Polsce, zaszczepionych zostało 5,9 mln osób (stan na 30.03.2021 r.)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!