Zasady kwarantanny wjazdowej od 30.03.2021 r.
Od wtorku, 30 marca obowiązują nowe zasady dziesięciodniowej kwarantanny wjazdowej dla osób, które przyjeżdżają do Polski – informuje rząd. Zmiana przepisów w tym zakresie ma związek ze wzrostami zachorowań w kraju oraz poza granicami. Kwarantannie będą podlegały wszystkie osoby niezależnie od tego, jakim środkiem transportu przekroczyły granicę. Kwarantanna dotyczy także wjazdu z innych krajów strefy Schengen.
- Mikołaj Frączak
- /
- 30 marca 2021
Kwarantanna a przyjazd ze strefy Schengen?
Osoby, które przyjeżdżają do Polski z innego kraju, także położonego w strefie Schengen muszą liczyć się z obowiązkową kwarantanną. Nie będzie ona konieczna tylko wobec podróżnych, którzy przedstawią ujemny wynik testu na COVID-19, który został wykonany najpóźniej 48 godzin przed przyjazdem.
Zgodnie z przepisami, za ważny uważa się jedynie test PCR lub antygenowy. Osoby, na których nałożona została kwarantanna, będą mogli być z niej zwolnieni jeśli wykonają test, a jego wynik okaże się negatywny.
Rząd zmienił aplikację mObywatel. Koniec z mTożsamością!Michał Górecki
Kwarantanna a przyjazd spoza strefy Schengen
W przypadku osób, które przyjeżdżają do Polski spoza strefy Schengen, nawet najaktualniejsze testy nie pomogą. Podróżni ci automatycznie będą podlegali obowiązkowej kwarantannie. Podobnie jak w poprzednim przypadku istnieje możliwość wcześniejszego zwolnienia z nałożonej kwarantanny pod warunkiem negatywnego wyniku testu wykonanego już w kraju.
Co ważne, test, którego wynik może zwolnić z obowiązkowej kwarantanny może być jedynie PCR lub antygenowy.
Szczepionka a kwarantanna
Dobrodziejstwa związane z odbytym szczepieniem odczują osoby, które zostały zaszczepione na COVID-19. Będą oni zwolnieni z kwarantanny, a zatem powyższe zapisy nie będą w ich przypadku miały jakiegokolwiek zastosowania.
Młodzi Polacy mało wiedzą o finansach – druzgocące wyniki raportu Anna Malinowska
Jakie szczepienie zwalnia z kwarantanny?
Warto jednak pamiętać, że fakt szczepienia musi zostać potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem. Co istotne, szczepionka musi być preparatem dopuszczonym do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.