Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jak długo będzie działał?

Miał działać do końca marca, jednak będzie funkcjonował zdecydowanie dłużej. Mowa o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów, który służy do niesienia pomocy osobom powyższej 70. roku życia w czasie pandemii. Z jego wsparcia skorzystało około 20 tys. starszych osób. Do kiedy świadczona będzie bezpłatna pomoc?

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jak długo będzie działał?
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 kwietnia 2021

Do kiedy będzie działał Korpus Wsparcia Seniorów

Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że dni Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów są policzone. Wiele osób starszych się zaszczepiło, a ówczesny komunikat resortu rodziny wskazywał, że mechanizm pomocowy będzie funkcjonował do końca marca. Teraz wiadomo, że korpus będzie funkcjonował zdecydowanie dłużej.

Decyzją ministra rodziny i polityki społecznej Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów będzie działał do końca 2021 roku.

Czym jest Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów?

Funkcjonowanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów polega na bezinteresownym udzielaniu pomocy osobom starszym, powyżej 70 roku życia, w różnych sytuacjach. Chodzi o wsparcie w takich codziennych czynnościach jak zakupy, spacer z psem, czy pomoc w sprawach urzędowych. W ramach korpusu wyszczególnia się także tzw. wolontariat cyfrowy, czyli wsparcie osób starszych w takich czynnościach jak zdalny kontakt z urzędem, ZUS-em, czy pomoc w nawiązaniu wideopołączenia z rodziną mieszkającą daleko.

Możliwości niesienia pomocy jest wiele. W akcję zaangażowanych jest kilkanaście tysięcy osób, które w służbie osobom starszym poświęcają swój wolny czas.

Na czym polega program Wspieraj Seniora?Na czym polega program Wspieraj Seniora? Dorota Kraskowska

Zapotrzebowanie na pomoc dla osób starszych

W czasie trwającej właśnie trzeciej fali zachorowań na koronawirusa, ministerstwo rodziny odnotowuje dużą liczbę telefonów osób starszych na infolinię. W związku z zauważalną potrzebą kontynuowania działalności korpusu, resort zdecydował o wydłużeniu zorganizowanej pomocy dla seniorów do końca 2021 roku. W komunikacie ministerstwa pojawiło się jednak zastrzeżenie — „jeżeli do tego czasu wciąż będzie utrzymywać się w Polsce epidemia koronawirusa”.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów w liczbach

Obecnie w ramach korpusu, pomoc seniorom niesie ponad 12 tysięcy wolontariuszy oraz przeszło 300 organizacji oraz zastępów pracowników ośrodków pomocy społecznej. Do tej pory na działanie tego programu, państwo wydało około 150 mln zł ze środków publicznych.

Jak senior może uzyskać pomoc?

Aktualnie, najlepszą drogą do uzyskania pomocy w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest telefon pod numer 22 50 51 111. To właśnie tam osoby starsze, potrzebujące pomocy np. w dostarczeniu zakupów, ciepłych posiłków, czy pomocy w umówieniu wizyty u lekarza mogą zgłaszać swoje prośby o pomoc.

Jak zostać wolontariuszem korpusu wspierania seniorów?

Aby włączyć się w pomoc i zgłosić chęć jej niesienia w wolnym czasie, wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie programu www.wspierajseniora.pl i wprowadzić swoje dane. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!