Spada liczba pożarów lasów, jednak straty są wciąż gigantyczne

W ciągu ostatnich 10 lat, zarówno prywatne jak i państwowe lasy płonęły ponad 73 tys. razy. Łącznie spłonęło około 30 tys. hektarów, czyli powierzchnia większa niż liczy podwarszawski powiat pruszkowski. To jednak i tak mniej niż jeszcze 30 lat temu. Niestety, choć spada liczba pożarów, straty nadal są gigantyczne.

Spada liczba pożarów lasów, jednak straty są wciąż gigantyczne
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 kwietnia 2021

Pożary lasów w Polsce

Wśród 73 tys. wszystkich pożarów w ostatniej dekadzie, 25 tys. wybuchło w Lasach Państwowych, gdzie łącznie spłonęło 6049 ha. To przełożyło się na straty w wysokości 39 mln złotych. Mimo ogromnych liczb Lasy Państwowe mówią o… dobrym wyniku. przeciętny pożar lasu w państwowych lasach ma powierzchnię równą 0,25 hektara – to świetny wynik i realny wskaźnik efektywności naszego systemu ochrony przeciwpożarowej” — mówi Jan Kaczmarowski z Wydziału Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Co się zmieni w Narodowym Programie Szczepień?Co się zmieni w Narodowym Programie Szczepień?Mikołaj Frączak

Gdzie najwięcej, a gdzie najmniej pożarów lasów?

Według zestawienia Lasów Państwowych najwięcej pożarów notowanych jest Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach, obejmującej w przybliżeniu teren województw śląskiego i opolskiego. W ostatniej dekadzie wybuchło tam aż 3110 pożarów.

To wynik prawie 25-krotnie wyższy niż w sąsiedniej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, gdzie odnotowano najmniej tego typu zdarzeń. Z czego wynika ta różnica w regionach, które graniczą ze sobą? Jak wyjaśnia Wojciech Skupień z RDLP w Krakowie, wynika to z faktu, że małopolskie lasy posiadają duży udział gatunków liściastych, a w regionie notowana jest największa suma opadów. „Nie ma ich też, komu wywoływać, bo drzewostany poza Krakowem, Tarnowem i Nowym Sączem znajdują się w sąsiedztwie mniejszych miejscowości, gdzie co drugi mieszkaniec należy do ochotniczej straży pożarnej” - ocenił.

Opieka medyczna w czasie WielkanocyOpieka medyczna w czasie WielkanocyAnna Malinowska

Liczba pożarów w nadleśnictwach

W latach 2011-2020 odnotowano średnio 57 pożarów na nadleśnictwo. Co ciekawe, sprowadzając statystyki do tej jednostki administracyjnej, liderów nie znajdziemy na Górnym Śląsku, a na Kujawach.

Najwięcej pożarów w państwowych lasach wybuchło w Nadleśnictwie Włocławek (2% wszystkich pożarów). W dużej mierze wynika to ze specyfiki tamtych obszarów i składu gatunkowego borów, gdzie przeważa sosna, która porasta suche piaski.

Pożary spowodowane podpalaniem śmieci

Godnym potępienia procederem jest wyrzucanie do lasu i podpalanie odpadów, jakie pochodzą np. z demontażu samochodów. W ten sposób osoby, które trudnią się tego typu działalnością, oszczędzają na ich profesjonalnej utylizacji i pozostawiają w lasach niekontrolowane źródło ognia. Do tego typu pożarów dochodzi najczęściej w nocy. Żywioł rozprzestrzenia się po ściółce. Często, alarm pojawia się dopiero nad ranem, kiedy płomienie zdążyły już spowodować spore straty.

Lista legalnych bukmacherów z grą bez podatkuLista legalnych bukmacherów z grą bez podatku Rafał Stępniewski

Gdzie nie ma pożarów lasów?

Jak wynika ze statystyk LP, istnieją nadleśnictwa, w których w ciągu ostatnich 10 lat nie odnotowano ani jednego pożaru. Mowa głównie o terenach położonych w górach np. Nadleśnictwa Komańcza oraz Stuposiany – oba położone w RDLP w Krośnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!