Spada liczba pożarów lasów, jednak straty są wciąż gigantyczne

W ciągu ostatnich 10 lat, zarówno prywatne jak i państwowe lasy płonęły ponad 73 tys. razy. Łącznie spłonęło około 30 tys. hektarów, czyli powierzchnia większa niż liczy podwarszawski powiat pruszkowski. To jednak i tak mniej niż jeszcze 30 lat temu. Niestety, choć spada liczba pożarów, straty nadal są gigantyczne.

Spada liczba pożarów lasów, jednak straty są wciąż gigantyczne
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 kwietnia 2021

Pożary lasów w Polsce

Wśród 73 tys. wszystkich pożarów w ostatniej dekadzie, 25 tys. wybuchło w Lasach Państwowych, gdzie łącznie spłonęło 6049 ha. To przełożyło się na straty w wysokości 39 mln złotych. Mimo ogromnych liczb Lasy Państwowe mówią o… dobrym wyniku. przeciętny pożar lasu w państwowych lasach ma powierzchnię równą 0,25 hektara – to świetny wynik i realny wskaźnik efektywności naszego systemu ochrony przeciwpożarowej” — mówi Jan Kaczmarowski z Wydziału Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Co się zmieni w Narodowym Programie Szczepień?Co się zmieni w Narodowym Programie Szczepień?Mikołaj Frączak

Gdzie najwięcej, a gdzie najmniej pożarów lasów?

Według zestawienia Lasów Państwowych najwięcej pożarów notowanych jest Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach, obejmującej w przybliżeniu teren województw śląskiego i opolskiego. W ostatniej dekadzie wybuchło tam aż 3110 pożarów.

To wynik prawie 25-krotnie wyższy niż w sąsiedniej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, gdzie odnotowano najmniej tego typu zdarzeń. Z czego wynika ta różnica w regionach, które graniczą ze sobą? Jak wyjaśnia Wojciech Skupień z RDLP w Krakowie, wynika to z faktu, że małopolskie lasy posiadają duży udział gatunków liściastych, a w regionie notowana jest największa suma opadów. „Nie ma ich też, komu wywoływać, bo drzewostany poza Krakowem, Tarnowem i Nowym Sączem znajdują się w sąsiedztwie mniejszych miejscowości, gdzie co drugi mieszkaniec należy do ochotniczej straży pożarnej” - ocenił.

Opieka medyczna w czasie WielkanocyOpieka medyczna w czasie WielkanocyAnna Malinowska

Liczba pożarów w nadleśnictwach

W latach 2011-2020 odnotowano średnio 57 pożarów na nadleśnictwo. Co ciekawe, sprowadzając statystyki do tej jednostki administracyjnej, liderów nie znajdziemy na Górnym Śląsku, a na Kujawach.

Najwięcej pożarów w państwowych lasach wybuchło w Nadleśnictwie Włocławek (2% wszystkich pożarów). W dużej mierze wynika to ze specyfiki tamtych obszarów i składu gatunkowego borów, gdzie przeważa sosna, która porasta suche piaski.

Pożary spowodowane podpalaniem śmieci

Godnym potępienia procederem jest wyrzucanie do lasu i podpalanie odpadów, jakie pochodzą np. z demontażu samochodów. W ten sposób osoby, które trudnią się tego typu działalnością, oszczędzają na ich profesjonalnej utylizacji i pozostawiają w lasach niekontrolowane źródło ognia. Do tego typu pożarów dochodzi najczęściej w nocy. Żywioł rozprzestrzenia się po ściółce. Często, alarm pojawia się dopiero nad ranem, kiedy płomienie zdążyły już spowodować spore straty.

Lista legalnych bukmacherów z grą bez podatkuLista legalnych bukmacherów z grą bez podatku Rafał Stępniewski

Gdzie nie ma pożarów lasów?

Jak wynika ze statystyk LP, istnieją nadleśnictwa, w których w ciągu ostatnich 10 lat nie odnotowano ani jednego pożaru. Mowa głównie o terenach położonych w górach np. Nadleśnictwa Komańcza oraz Stuposiany – oba położone w RDLP w Krośnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!