Co się zmieni w Narodowym Programie Szczepień?

Więcej punktów szczepień, personelu szczepiącego oraz harmonogram rejestracji obejmujący także osoby urodzone w latach 70-tych. To niektóre nowości, jakie w kwietniu mają zostać wprowadzone do Narodowego Programu Szczepień. Według rządu jest szansa by do końca II kwartału, zaszczepionych zostało 20 mln osób. W optymistycznym wariancie do końca wakacji zaszczepieni zostaną wszyscy chętni.

Co się zmieni w Narodowym Programie Szczepień?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 marca 2021

Gdzie można się zaszczepić?

Dotąd lista miejsc, gdzie można się zaszczepić była ograniczona do przychodni POZ, stacjonarnych placówek medycznych, szpitali rezerwowych oraz węzłowych. Całość uzupełniana była przez wyjazdowe zespoły szczepiące. W drugim kwartale 2021 roku katalog miejsc, w których można się zaszczepić, zostanie poszerzony także o punkty samorządowe, punkty drive thru, zakłady pracy oraz apteki. Co więcej, przyjęcie szczepionki będzie możliwe także w miejscach, gdzie działają samodzielni ratownicy medyczni i pielęgniarki.

Czy produkty, które trafiają do Polski, są gorsze jakościowo?Czy produkty, które trafiają do Polski, są gorsze jakościowo?Jan Wróblewski

Czy przyspieszenie szczepień jest możliwe?

Realizacja ambitnego planu przyspieszenia szczepień jest jednak zależna od dostaw szczepionek do Polski. Z informacji przedstawionych przez rząd wynika, że w kwietniu ma przyjechać do naszego kraju około 5 mln dawek, choć deklaracje mówią nawet o 7 mln. Jeśli z jakiegoś powodu pojawiłyby się problemy z dostawami, ambitne plany mogą się nie udać.

Kto może szczepić i kwalifikować na szczepienia?

Od drugiego kwartału kadra kwalifikująca do szczepienia zostanie poszerzona. Nie będą to wyłącznie lekarze, ale także stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci na ostatnim roku studiów medycznych.

Szersza będzie także kadra szczepiąca. W drugim kwartale do lekarzy, stomatologów, położnych, pielęgniarek, ratowników medycznych i felczerów, dołączą także diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci oraz osoby, które studiują medycynę na ostatnim roku.

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiegoWypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego Michał Górecki

Rejestracja na szczepienia w kwietniu 2021

Zgodnie z informacją rządu, program wchodzi w fazę szczepień populacyjnych. Co to oznacza? W kwietniu uruchomione zostaną zapisy dla kolejnych roczników. Co ciekawe najnowszy harmonogram obejmuje już nawet 49-latków!

Harmonogram rejestracji na szczepienia (za komunikatem KPRM):

12 kwietnia – rocznik 1962,

13 kwietnia – rocznik 1963,

14 kwietnia – rocznik 1964,

15 kwietnia – rocznik 1965,

16 kwietnia – rocznik 1966,

17 kwietnia – rocznik 1967,

19 kwietnia – rocznik 1968,

20 kwietnia – rocznik 1969,

21 kwietnia – rocznik 1970,

22 kwietnia – rocznik 1971,

23 kwietnia – rocznik 1972.

Jak wyjaśnia rząd, jeśli osoba nie zapisze się na szczepienie w danym dniu, będzie mogła zrobić to później. Wcześniej za to, można zapisać się na szczepienie przez formularz dostępny tutaj. Przed rozpoczęciem rejestracji danej grupy wiekowej, z osobą zapisaną w ten sposób połączy się automatyczna infolinia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!