Program rehabilitacji postcovidowej – jak skorzystać?

Rusza program rehabilitacji postcovidowej, zdecydował Minister Zdrowia. Będzie on adresowany do osób, które mimo zwalczenia wirusa mają problemy zdrowotne i powikłania związane z wydolnością fizyczną oraz oddechową. Teoretycznie, mogą one dotyczyć setek tysięcy Polaków. Jak skorzystać z tej formy pomocy?

Program rehabilitacji postcovidowej – jak skorzystać?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 kwietnia 2021

Powikłania po przebyciu COVID-19

Wciąż trwają badania naukowe na temat potencjalnych powikłań, z jakimi mogą spotkać się osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Na początku kwietnia, łączna liczba osób w naszym kraju, które zachorowały na COVID-19 od początku pandemii wynosiła 2,4 mln, z czego ponad półtora miliona zachorowało w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Już wiadomo, że część z nich narzeka na pogorszenie wydolności oddechowej, słabszą kondycję, problemy związane z wysiłkiem fizycznym, słabszą siłę mięśni, przewlekłe i silne zmęczenie, a nawet komplikacje natury kardiologicznej i neurologicznej.

- „Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się oni z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym. Nie możemy pozwolić na wykluczenie dużej grupy ozdrowieńców z normalnego funkcjonowania. Musimy pomóc im powrócić do pełni zdrowia” — mówi minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Darmowe materiały do nauki polskiego języka migowegoDarmowe materiały do nauki polskiego języka migowegoAnna Malinowska

Pomoc dla ozdrowieńców

Na biurko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia trafiły polecenia z resortu zdrowia, które powinny umożliwić uruchomienie projektu rehabilitacji osób, które COVID-19 mają już za sobą. Ozdrowieńcy z problemami zdrowotnymi w zależności od faktycznego stanu zdrowia będą mogli liczyć na rehabilitację prowadzoną w domu, ambulatoryjnie lub na oddziałach rehabilitacji oraz np. w uzdrowiskach.

Szef resortu zdrowia podkreśla, że konieczne jest zapewnienie szerokiego dostępu ozdrowieńców do świadczeń, jakie będą wchodziły w zakres rehabilitacji postcovidowej. Tego typu usługi będzie mógł oferować każdy podmiot medyczny, pod warunkiem wypełnienia określonych kryteriów. MZ nie planuje przeprowadzania konkursów ofert. Bazą będzie wykaz przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Będzie mógł się do niego zgłosić każdy podmiot, który oferuje usługi rehabilitacyjne oraz posiada umowę z Funduszem.

Zasady rehabilitacji ozdrowieńców

Zgodnie z przyjętymi ramami rehabilitacji postcovidowej, ma ona trwać od dwóch do sześciu tygodni. Będą mogli z niej skorzystać pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy zakończyli leczenie na COVID-19. Program ma być zupełnie odrębnym punktem w gamie świadczeń związanych z rehabilitacją. Pieniądze na ten cel trafią z funduszu przeciwdziałania COVID-19.

Możliwości wsparcia osób niepełnosprawnych 2021Możliwości wsparcia osób niepełnosprawnych 2021 Martyna Kowalska

Zakres rehabilitacji postcovidowej

W ramach rehabilitacji postcovidowej przewidziano następujące zabiegi (cytujemy za komunikatem ministerstwa zdrowia):

1. kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających

2. inhalacje indywidualne

3. treningi marszowe

4. balneoterapia – wg indywidualnych wskazań

5. masaż – wg indywidualnych wskazań

6. hydroterapia, fizykoterapia – wg indywidualnych wskazań

7. treningi relaksacyjne

8. edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia

9. leczenie dietetyczne – wg indywidualnych wskazań

10. wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!