Jak będzie wyglądało szczepienie w punktach drive-thru?

„Drive-thru” to pojęcie, które znamy już od wielu miesięcy i kojarzy się głównie z testami na obecność koronawirusa, wykonywanymi tak, aby pacjent nie musiał wychodzić z samochodu. Teraz, te doświadczenia mogą przydać się w przypadku szczepień, wykonywanych  dokładnie w taki sam sposób. Jak będzie wyglądało szczepienie w punktach drive-thru?

Jak będzie wyglądało szczepienie w punktach drive-thru?
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 kwietnia 2021

Kto może szczepić w punktach drive-thru?

Jak wynika z opublikowanych wytycznych przez ministerstwo zdrowia, szczepienia w punktach drive-thru (DT) mogą wykonywać obecnie populacyjne punkty szczepień, które równolegle do stacjonarnej działalności mogą organizować dodatkowe punkty dla zmotoryzowanych.

Prawo do szczepienia zmotoryzowanych pacjentów mają także nowo powstałe Punkty Szczepień Populacyjnych. Najważniejsze jest to, aby każdy punkt drive-thru współpracował z działającym punktem szczepień, który jest prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą.

Operator ostrzega przed SMS-ami od kasynaOperator ostrzega przed SMS-ami od kasynaMichał Górecki

Odpowiedzialność organizatorów punktów szczepień drive-thru

Podmioty, które zdecydują się na organizację punktu szczepień w formie drive-thru będą odpowiedzialne za wybór oraz przygotowanie właściwego miejsca, które zapewni minimalne wymogi sanitarne, oraz umożliwi sprawne przeprowadzenie takich szczepień.

Podmiot, który organizuje taki punkt, musi zapewnić także kadrę oraz odpowiednio ją przygotować. Będzie także zarządzał zapisami pacjentów. Na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo oraz sprawność szczepień, a także wyposażenie kadry w niezbędne środki ochrony osobistej.

Kto wyraża zgodę na punkt drive-thru?

Punkt szczepień w formie drive-thru nie może powstać „samowolnie” np. przy szpitalu lub przychodni. Na taką działalność zgodę musi wyrazić Narodowy Fundusz Zdrowia, który weryfikuje, czy dany podmiot spełnił wymogi sanitarne. NFZ przeanalizuje także faktyczne zapotrzebowanie na dodatkowy punkt szczepień.

Udawał bezdomnego, by nagrać filmiki. Stanął przed sądemUdawał bezdomnego, by nagrać filmiki. Stanął przed sądemMichał Górecki

Jak musi być zorganizowany punkt drive-thru

Na początku rzecz oczywista – w każdym punkcie drive-thru muszą być zachowane standardy bezpieczeństwa w zawiązku z trwającą pandemią. Obowiązkowe są maseczki oraz zachowanie odstępu między pacjentami, medykami oraz zespołem administracyjnym.

Inna rzecz to specyfika punktów drive-thru. Wyznaczając dla niego lokalizację, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: natężenie ruchu, łatwość w dotarciu do punktu, warunki pogodowe oraz dopasowanie liczby zapisów do miejsc parkingowych i dróg wewnętrznych znajdujących się bezpośrednio w okolicy miejsca szczepień.

Oznaczenie punktu szczepień drive-thru

Wśród wytycznych ministerstwa zdrowia znalazły się także wymagania dotyczące oznaczenia, tak aby zapewnić jednolity standard dla punktów szczepień populacyjnych. Dokładne wzory oznaczenia do pobrania i wydruku znajdują się pod tym linkiem.

ZUS: Polacy częściej odkładają emeryturę na późniejZUS: Polacy częściej odkładają emeryturę na później Anna Malinowska

Kto może skorzystać z punktu szczepień drive-thru?

Punkty drive-thru są przeznaczone wyłącznie dla osób, które mogą przyjechać w takie miejsce samochodem lub motocyklem. Warto pamiętać, by przed wyjazdem do punktu DT, pacjenci wydrukowali we własnym zakresie oraz wypełnili kwestionariusz wstępnego wywiadu, który jest obowiązkowy przed podaniem szczepionki.

Każdy pacjent przyjeżdżający do punktu drive-thru, oraz osoby, które przebywają z nim w pojeździe, muszą mieć obowiązkową maseczkę. Niedopuszczalne jest jednak, by w aucie w momencie szczepienia znajdowały się jakiekolwiek zwierzęta. Warto przyjechać na szczepienie, nie wcześniej niż 10 minut przed godziną, na którą jesteśmy zapisani. Po szczepieniu należy odczekać minimum 20 minut na wskazanym parkingu.

Jak wygląda szczepienie drive-thru?

Scenariusz takiego szczepienia zakłada, że pacjent przyjeżdża na miejsce z wypełnionym wcześniej kwestionariuszem. Kiedy otrzyma zgodę, będzie mógł wjechać na teren, na którym zorganizowany jest punkt drive-thru. Zgodnie z instrukcją personelu należy podjechać na wskazane stanowisko, zatrzymując się przy osobie, która zakwalifikuje nas do szczepienia. Później przejeżdża się  na stanowisko szczepień. Zabieg dokonywany jest w pojeździe, choć w wyjątkowych przypadkach możliwe będzie przyjęcie preparatu poza samochodem.

Zaszczepiony pacjent odjeżdża na tzw. stanowisko parkingowe „poszczepienne”, gdzie czeka co najmniej 20 minut, po czym odjeżdża z terenu punktu DT.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!