ZUS: Polacy częściej odkładają emeryturę na później

60-latki i 65-latkowie coraz częściej odkładają przejście na emeryturę na później, wynika z danych przedstawionych na briefingu ZUS i ministerstwa rodziny i polityki społecznej. W ubiegłym roku mniej niż 2/3 uprawnionych przeszło na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym. Pozostałej grupie… na odpoczynek raczej się nie spieszy.

ZUS: Polacy częściej odkładają emeryturę na później
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 kwietnia 2021

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę?

Z takim pytaniem wielu Polaków zgłasza się na przykład do doradców emerytalnych pracujących w ZUS. Mogą oni przeprowadzić obliczeniową symulację, która pozwoli na sprawdzenie, jaki moment na przejście na zasłużony odpoczynek będzie optymalny. Zwróciła zresztą na to uwagę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podczas ostatniego briefingu.

„(Doradcy – red.) tłumaczą, od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają przy pomocy przygotowanego przez ZUS kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Doradcy pokazują również różne warianty, np. jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć wpłynie na wysokość emerytury” — powiedziała prezes ZUS.

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia. Wraca podpis, dojdą odciski palcówNowe dowody osobiste od 2 sierpnia. Wraca podpis, dojdą odciski palcówMartyna Kowalska

Kiedy Polacy przechodzą na emeryturę?

Jak wynika ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, 62,4% osób przeszło na emeryturę dokładnie w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Prawie ¼, bo 24,7% wstrzymała się z tą decyzją, jednak nie dłużej niż jeden rok. 12,9% zdecydowało się na odejście na emeryturę po okresie dłuższym niż jeden rok, licząc od nabycia uprawnień.

Przytoczone dane nabierają głębszego sensu, jeśli porównamy je do analogicznego zestawienia z 2017 roku, kiedy całkiem sporo, bo 88,3 % uprawnionych przeszło na emeryturę w momencie osiągnięcia ustawowego wieku. To pokazuje, że w emerytalnych decyzjach Polaków znika pewien automatyzm opierający się na zasadzie: „osiągnąłem lub osiągnęłam wiek, kończę pracę zawodową”. O ile cztery lata temu mogliśmy o nim mówić, o tyle obecnie, przechodzi on powoli do historii.

Wracając do danych z 2017 roku, tylko 7,7% osób przedłużyło swoją aktywność zawodową o kilka miesięcy, jednak nie dłużej, niż 1 rok. Tylko 4% zdecydowało się na pracę dłużej niż 1 rok od osiągnięcia wieku emerytalnego.

Kiedy szczepienia pracowników w zakładach?Kiedy szczepienia pracowników w zakładach? Mikołaj Frączak

Ekonomiczne przyczyny odkładania emerytury

Coraz więcej osób kalkuluje, że odłożenie momentu przejścia na emeryturę o rok czy dwa, sprawia, że świadczenia będą wyższe, co wynika wprost z metodologii ich wyliczania. Choćby z tego powodu, potencjalni emeryci decydują się na przedłużenie kariery zawodowej.

Wielu z nich dochodzi do wniosku, że przejście na emeryturę w pierwszym możliwym momencie jest ekonomicznie mało rozsądnym rozwiązaniem, stąd decyzja o wydłużeniu swojej aktywności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!