Ujemne oprocentowanie depozytów w Polsce? UOKiK zaniepokojony

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wyraził swój sprzeciw wobec planów wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów, które dotknęłoby klientów indywidualnych. Szef regulatora wysłał już wezwanie do 23 banków, w którym przedstawił swoje zastrzeżenia i zażądał wyjaśnień.

Ujemne oprocentowanie depozytów w Polsce? UOKiK zaniepokojony
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 kwietnia 2021

Ujemne oprocentowanie w banku?

UOKiK zaniepokoił się doniesieniami medialnymi, a także zapowiedziami samego środowiska, z których wynika, że banki poważnie rozważają wprowadzenie ujemnego oprocentowania na indywidualnych kontach Polaków. Jeśli tak by się stało, to konsument musiałby dopłacać bankowi za oszczędności na ROR-ach.

UOKiK pisze do banków

„Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując jednocześnie szereg ryzyk o charakterze makroekonomicznym. Nie można karać konsumentów za oszczędzanie. Tego typu zakusy ze strony niektórych banków i ich organizacji branżowej z pewnością podważą i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego” - napisał w swoim wezwaniu, skierowanym do 23 banków Tomasz Chróstny.

W ocenie szefa regulatora takie kroki byłyby potężnym ciosem, który zostałby wymierzony w oszczędności konsumentów.

ZUS: Polacy częściej odkładają emeryturę na późniejZUS: Polacy częściej odkładają emeryturę na późniejAnna Malinowska

Szukanie alternatywnych form oszczędzania

UOKiK niepokoi scenariusz, w którym w wyniku wprowadzenia ujemnego oprocentowania lokat, alternatywą dla wielu Polaków mogłyby się stać inne sposoby lokowania pieniędzy, które jak pokazuje doświadczenie, nie zawsze są bezpieczną formą. Urząd przewiduje, że w konsekwencji może dojść do dalszego wzrostu cen nieruchomości, a także większej popularności inwestycji obciążonych wysokim ryzykiem.

Regulator przewiduje, że efektem wprowadzenia ujemnego oprocentowania ROR-ów byłaby tendencja do wycofywania środków z instytucji finansowych i trzymania ich w domu. To z kolei mogłoby prowadzić do wzrostu zjawiska kradzieży i różnego rodzaju oszustw.

UOKiK przytacza dane Narodowego Banku Polskiego, z których wynika, że już teraz około 300 mld złotych to pieniądze, które znajdują się w obiegu gotówkowym. Zwiększenie fizycznego pieniądza na rynku mogłoby skutkować powiększeniem szarej strefy. Co ciekawe, same banki alarmują, że obecnie mają do czynienia z wysokimi kosztami obiegu pieniądza gotówkowego w gospodarce.

Czy pojawi się ujemne oprocentowanie?

Urząd przypomina, że dzięki depozytom, które zostały zgromadzone przez klientów indywidualnych, bank może obracać pieniędzmi, udzielając kredytów czy pożyczek swoim pozostałym klientom. Stąd wniosek, że dodatnie oprocentowanie należy traktować jako pewnego rodzaju wynagrodzenie dla klienta, za powierzenie pieniędzy, które są paliwem każdego banku.

„Wprowadzając oprocentowanie ujemne, banki żądałyby od konsumentów opłat za to, że obracają ich pieniędzmi, osiągają z tego tytułu zyski”zauważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Brexit 2021: jakie towary możemy wziąć ze sobą podróżując do Wielkiej Brytanii?Brexit 2021: jakie towary możemy wziąć ze sobą podróżując do Wielkiej Brytanii? Jan Wróblewski

Pomysły na ujemne oprocentowanie pod lupą UOKiK

Chróstny zapowiada, że będzie „bardzo wnikliwie przyglądał się działaniom banków”. Już teraz regulator analizuje aktualną sytuację oraz obserwuje kroki, jakie podejmują bankowcy.

„Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez którykolwiek z banków przy nieujemnych stopach procentowych byłoby działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Jeśli do tego dojdzie, podejmiemy działania dostępne w ramach naszych kompetencji, aby chronić konsumentów” — ostrzega prezes UOKiK.

Regulator przypomina, że w przeciwieństwie do firm, konsumenci są w stanie w prosty sposób przejść z obrotu bezgotówkowego na gotówkowy. Urząd podaje przykład banków komercyjnych działających w innych europejskich krajach, które mimo oficjalnych ujemnych stóp procentowych w strefie euro, aż 99% depozytów należących do gospodarstw domowych posiada nieujemne oprocentowanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!