Jak sprawdzić status zwrotu w e-Urzędzie Skarbowym?

„Status zwrotu” to nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym. Pozwala ona podatnikom sprawdzić informacje na temat dokonanych zwrotów w podatku PIT oraz VAT – informuje Krajowa Administracja Skarbowa. Wszystkie dane na ten temat można uzyskać samodzielnie. Mowa m.in. o dacie dokonania zwrotu lub zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania względem fiskusa.

Jak sprawdzić status zwrotu w e-Urzędzie Skarbowym?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 kwietnia 2021

Zwrot z PIT w internecie

W ocenie szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister Magdaleny Rzeczkowskiej — „Usługa pozwalająca na sprawdzenie statusu zwrotu podatku na pewno będzie przydatna dla osób oczekujących na zwrot nadpłaty z zeznania PIT za 2020 r., ale jest też skierowana do przedsiębiorców, którzy otrzymują zwroty VAT” — powiedziała wiceminister, cytowana w komunikacie KAS oraz MF.

Status zwrotu w e-Urzędzie Skarbowym

Usługa „status zwrotu” w e-urzędzie skarbowym, pozwala na sprawdzenie danych o dokonanych od stycznia 2020 roku zwrotach zarówno z podatku dochodowego od osób fizycznych jak również podatku od towarów i usług. W pierwszym przypadku usługa pozwoli na sprawdzenie informacji dotyczących statusu zwrotów ze wszystkich form opodatkowania podatkiem PIT, wpłacanych przez podatnika (również przez przedsiębiorcę) na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

W ten sposób można samodzielnie wygenerować informację np. o dacie dokonania zwrotu, zaliczenia nadpłaty na inne zobowiązania względem fiskusa, jak również o przekazaniu jej do innego odbiorcy np. w wyniku zajęcia wierzytelności.

Czy zwrot podatku można sprawdzić w internecie?

Nowa usługa wirtualnej skarbówki pozwala także na sprawdzenie informacji na temat sposobu dokonania zwrotu oraz kwocie naliczonej opłaty pocztowej. Jeżeli podatnik spodziewa się zwrotu z należnym oprocentowaniem, otrzyma informacje o  tym, ile wyniesie kwota wypłaconego oprocentowania.

Zastępca szefa KAS, Anna Chałupa dodaje, że umożliwienie sprawdzenia tego typu informacji przez internet pozwoli na zaoszczędzenie czasu podatników, którzy nie będą musieli osobiście zgłaszać się do Urzędu Skarbowego, by sprawdzić status swojego zwrotu. „To kolejne ułatwienie, które przyśpiesza załatwianie spraw i ogranicza konieczność wizyty w urzędzie. Usługa niewątpliwie przyczyni się również do ułatwienia pracy urzędnikom KAS poprzez zmniejszenie liczby spraw, załatwianych w formie papierowej” — powiedziała Anna Chałupa.

Co to jest e-Urząd Skarbowy?

E-Urząd Skarbowy został uruchomiony 1 lutego 2021 roku. Jak wynika ze statystyk Krajowej Administracji Skarbowej, propozycja wirtualnego kontaktu z fiskusem, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do połowy kwietnia, klienci US zalogowali się do elektronicznej instytucji ponad 21,5 mln razy, składając w tym czasie 31,3 tys. różnych pism. Ogromną popularnością cieszy się możliwość wyświetlenia… szczegółów mandatu, co zrobiono już 733 tys. razy.

W ciągu niewiele ponad dwóch miesięcy działania elektronicznego Urzędu Skarbowego zrealizowano tą drogą 22 tys. płatności online. 55 tys. razy pobrano za jego pośrednictwem historię płatności.

Przyszłość e-Urzedu Skarbowego

Wiadomo też, że e-Urząd Skarbowy będzie stopniowo rozwijany i będzie budowany etapami do września 2022 roku. Dostęp do niego jest możliwy w dowolnym momencie, także w niedziele i święta oraz o dowolnej porze dnia i nocy. Wystarczy posiadać komputer, tablet lub smartfon z dostępem do internetu oraz możliwość logowania przez profil zaufany, e-dowód osobisty, aplikację mObywatel lub bankowość elektroniczną. Istnieje również opcja logowania za pomocą danych podatkowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!