ZUS: Co się zmienia w tarczy antykryzysowej od 4 maja 2021?

Od 4 maja właściciele firm z określonych przepisami branż, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek za marzec oraz kwiecień br. Prawo będzie dopuszczało możliwość pięciokrotnego świadczenia postojowego, ale tylko w przypadku konkretnych branż, które szczególnie ucierpiały w wyniku pandemii.

ZUS: Co się zmienia w tarczy antykryzysowej od 4 maja 2021?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 kwietnia 2021

Nowe przepisy w sprawie pomocy udzielanej przez ZUS

4 maja 2021 roku w życie wchodzi rozporządzenie, które reguluje kwestie związane z pomocą udzielaną przez ZUS. Nowe przepisy zostały zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 (Dz.U. 2021r., poz. 713). Akt ten zmienia poprzednie rozporządzenie z 26 lutego 2021 r. (Dz.U. 2021 r., poz 371).

Jak sprawdzić status zwrotu w e-Urzędzie Skarbowym?Jak sprawdzić status zwrotu w e-Urzędzie Skarbowym?Mikołaj Frączak

Jakie zmiany w przepisach dotyczących pomocy z ZUS

Zmiana przepisów oznacza, że przedsiębiorcy działający w określonych branżach, które szczególnie zostały dotknięte pandemią COVID-19 będą mogli starać się o to, by zostali zwolnieni z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za 01.2021 lub 12.2020 — 01.2021 lub 02.2021 lub 03.2021 – 04.2021 lub za sam 04.2021 roku.

Jak ubiegać się o pomoc z tarczy w ZUS?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o pomoc można ubiegać się wypełniając wniosek o zwolnienie RDZ-B7 w terminie od 4 maja 2021 do 30 czerwca 2021 roku.

Przepisy zmieniły także termin na przekazanie dokumentów potrzebnych do rozliczenia za okres objęty wnioskiem. Zgodnie z nowymi zasadami, przedsiębiorca musi je dostarczyć do końca czerwca 2021 roku chyba, że jest zwolniony z tego obowiązku.

Marketing start-upów à la Elon. Czego możemy się nauczyć z Twittera Muska?Marketing start-upów à la Elon. Czego możemy się nauczyć z Twittera Muska?Łukasz Blichewicz

Co z wnioskami o zwolnienie ze składek złożonymi przed 4 maja 2021?

Wszelkie wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek, które dotrą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 30 kwietnia włącznie, będą rozpatrywane na podstawie starych zasad, czyli rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2021 roku. Mimo tego, tych przedsiębiorców będzie obowiązywała nowa data graniczna na przesłanie deklaracji rozliczeniowych (30.06.2021).

Operator ostrzega przed SMS-ami od kasynaOperator ostrzega przed SMS-ami od kasynaMichał Górecki

Postojowe od maja 2021

Rozporządzenie wchodzące w życie 4 maja wprowadza kilka istotnych zmian w przypadku przedsiębiorców ubiegających się o świadczenie postojowe. Przedsiębiorcy z określonych w przepisach branż, mogą otrzymać tzw. postojowe maksymalnie pięciokrotnie.

Wniosek o świadczenie postojowe należy złożyć maksymalnie w ciągu trzech miesięcy, licząc od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!