Trwa wypłata trzynastych emerytur. Prawie wszyscy otrzymali już pieniądze

Już 8,4 mln emerytów z prawie 10 mln uprawnionych, otrzymało tzw. trzynastą emeryturę. Wypłaty bonusu do świadczeń z ZUS ruszyły na początku kwietnia. Resort przypomina, że osoby, które dotąd nie otrzymały „trzynastki”, nie muszą składać żadnego dodatkowego wniosku. Każdy uprawniony dostanie więc pieniądze „z automatu”.

Trwa wypłata trzynastych emerytur. Prawie wszyscy otrzymali już pieniądze
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 kwietnia 2021

Nie otrzymałem 13. emerytury – co robić?

Jeśli ktoś nie otrzymał dotąd trzynastej emerytury, a jest osobą uprawnioną, powinien poczekać na swój termin odbioru emerytury. Nie musi składać przy tym dodatkowych wniosków, czy dokumentów do ZUS.  Pamiętajmy, że w tym przypadku nie ma żadnych kryteriów dochodowych. Wiadomo, że na pieniądze czeka jeszcze około 1,4 mln osób. Pierwsi emeryci dostali pieniądze jeszcze przed Wielkanocą.

„Od 1 kwietnia do dzisiaj trzynastki trafiły już do ponad 8,4 mln osób. W sumie będzie to 9,8 mln osób. Wiemy, jak ważne jest to wsparcie, dlatego zależało nam, by miało ono charakter stały – gwarantowany ustawą” - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Od maja nowe etykiety na oponachOd maja nowe etykiety na oponachMichał Górecki

Ile wynosi 13 emerytura w 2021 roku

W 2021 roku trzynasta emerytura wyniosła 1250,88 zł tj. wypłacana jest na poziomie najniższej krajowej emerytury. Kwota nie może być obciążona potrąceniami, czy egzekucjami. Głównym wymogiem otrzymania bonusu jest prawo do emerytury i renty, ustalone najpóźniej do 31 marca br.

Komu należy się trzynastka?

Trzynastka trafia do osób, które pobierają m.in. emeryturę, rentę w powszechnym systemie, emeryturę pomostową, emeryturę i rentę rolniczą, emeryturę służb mundurowych, a także świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, rentę socjalną oraz strukturalną, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czy rentę dedykowaną inwalidom wojennym i wojskowym.

ZUS: Co się zmienia w tarczy antykryzysowej od 4 maja 2021?ZUS: Co się zmienia w tarczy antykryzysowej od 4 maja 2021?Martyna Kowalska

Czym różni się trzynasta od czternastej emerytury?

Na „trzynastce” tegoroczne bonusy dla świadczeniobiorców się nie kończą. W listopadzie 2021 wypłacane będą tzw. czternaste emerytury. Będą one ustalane na nieco innych zasadach. Tutaj obowiązywało będzie kryterium dochodowe wyznaczone na 2900 zł brutto. Nie będzie to jednak bezwzględny próg, powyżej którego świadczenia nie będą przyznawane. Wprowadzono bowiem łagodniejsze rozwiązanie zgodne z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Według wyliczeń resortu rodziny i polityki społecznej zdecydowana większość świadczeniobiorców tj. około 8 mln osób dostanie „czternastkę” w pełnej wysokości. Około 1,2 mln, będzie miało ją proporcjonalnie obniżoną. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!