Od maja nowe etykiety na oponach
1 maja 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące znakowania etykietami opon wprowadzanych na rynek. Dotyczą one zarówno ogumienia samochodów osobowych jak również autobusowych i ciężarowych – informuje Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO). Szata graficzna oraz kolorystyka etykiet bardzo przypomina te, jakie stosowane są w przypadku dystrybucji sprzętu RTV AGD.
- Michał Górecki
- /
- 22 kwietnia 2021
Nowe etykiety na oponach
Jak wyjaśnia dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Piotr Sarnecki — „Etykiety energetyczne zapewniają jasną i wspólną klasyfikację osiągów opon pod względem oporów toczenia, hamowania na mokrej nawierzchni i hałasu zewnętrznego. Pomogą konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji przy zakupie opon, ponieważ będzie można łatwo je ocenić na podstawie 3 parametrów. Są to tylko wybrane parametry po jednym z zakresu efektywności energetycznej, drogi hamowania i komfortu”
Nowe etykiety, tak jak dotąd zawierają trzy klasyfikacje, które pozwalają zapoznać się z efektywnością paliwową, przyczepnością na mokrej nawierzchni, a także poziomem generowanego hałasu. Zmieniono jednak układ graficzny na wzór oznaczeń stosowanych w branży AGD Usunięto także tzw. puste klasy, czyli te, które nie są już stosowane. Skala klasyfikacji określana jest w literach od A do E. Dodatkowo, klasę generowanego hałasu, mierzoną w decybelach, podano w bardziej przejrzysty sposób za pomocą liter A,B,C – gdzie A oznacza najniższe wartości wytwarzanego podczas jazdy hałasu.
Nowe piktogramy na etykietach oponiarskich
Wprowadzane od maja etykiety zawierają także nowe oznaczenia w formie piktogramów, które na niektórych modelach informują o zwiększonej przyczepności na śniegu i/lub na nawierzchni pokrytej lodem. W przypadku lodu mowa jedynie o oponach do samochodów osobowych.
Jak tłumaczy Piotr Sarnecki, symbol przyczepności na lodzie dotyczy głównie opon przeznaczonych dla klientów w Skandynawii, które cechują się bardziej miękką mieszanką gumową dostosowaną do czasem ekstremalnie niskich temperatur i długiego zalegania lodu czy śniegu na nawierzchni dróg.
Jak sprawdzić wiek opony i nie dać się oszukać?Mikołaj Frączak
„Takie opony na suchych czy mokrych drogach w temperaturach około 0 st. C i powyżej (co często zdarza się w czasie jesieni i zim w Europie Środkowej) będą prezentowały mniejszą przyczepność i znacznie wydłużoną drogę hamowania, podwyższony hałas oraz zużycie paliwa. Nie mogą więc zastępować typowych zimówek i całorocznych opracowanych na nasze zimy” – tłumaczy dyrektor generalny PZPO Piotr Sarnecki.
Kod QR na nowych oponach
Podobnie jak jest to w przypadku najnowszych etykiet stosowanych w branży AGD, również w przypadku opon dodano kod QR, który można zeskanować za pomocą smartfona. W ten sposób możemy uzyskać dostęp do europejskiej bazy EREL, w której znajdziemy cyfrową wersję karty informacyjnej produktu, a także etykietę opony.
Komu potrzebne nowe oznaczenia opon?
Zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia, a także zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z efektywnością zarówno ekonomiczną, jak i ekologiczną transportu drogowego. Podobnie, jak w przypadku etykiet RTV Komisja Europejska chce, by użytkownicy końcowi mieli dostęp do kompletnych, obiektywnych i dających się łatwo porównać informacji na temat produktów – w tym przypadku opon.
Czy wszystkie opony w sklepie muszą mieć nowe oznaczenie po 1 maja 2021?
Przepisy są wprowadzane stopniowo. Od 1 maja 2021 roku nowe etykiety muszą mieć jedynie te opony, które zostaną wprowadzone na rynek po tym dniu lub wyprodukowane już po tej dacie. To oznacza, że opony, które zostały wyprodukowane lub wprowadzone na rynek przed 1 maja, nie muszą posiadać nowych oznaczeń. W tym przypadku wystarczą etykiety według starego wzoru.
Wzór nowych etykiet na opony
Wzory nowych etykiet stosowanych w przemyśle oponiarskim można zobaczyć na stronie Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego w komunikacie związanym ze zmianami prawa w tym zakresie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.