Ten patent rosyjskiego kierowcy zadziwił inspektorów. Dorobił włącznik do tachografu.

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego spotkali się z wieloma sposobami na omijanie prawa przez nieuczciwych przewoźników. Tym razem w kabinie rosyjskiego tira znaleźli „patent”, który sami określają jako „nietypowe rozwiązanie” do ręcznego sterowania zapisem tachografu. Działało ono za pomocą złącza serwisowego i… pilota zdalnego sterowania.

Ten patent rosyjskiego kierowcy zadziwił inspektorów. Dorobił włącznik do tachografu.
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 kwietnia 2021

Oszustwo na tachografie

Kiedy rosyjski kierowca tira zbliżał się już do terminalu celnego w Koroszczynie, funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali go do rutynowej kontroli na drodze krajowej numer 68. Jak się okazało, ciężarówka, która jechała z Turcji do Rosji, wyposażona była w dość oryginalne rozwiązanie techniczne, które wpływało na niewłaściwą pracę tachografu cyfrowego. Dzięki osobliwej „myśli technicznej” kierowca mógł ręcznie sterować zapisami urządzenia w dowolnym momencie podróży.

Masz prywatny las? Możesz sięgnąć po pieniądzeMasz prywatny las? Możesz sięgnąć po pieniądzeMikołaj Frączak

Sterowanie tachografem przez złącze OBD

W trakcie kontroli wyszło na jaw, że kierowca miał do swojej dyspozycji specjalnie skonstruowane złącze do gniazda serwisowego OBD, dzięki któremu mógł wyłączyć tachograf. Aby było to możliwe wkładał je do gniazda i przy pomocy pilota zdalnego sterowania mógł wyłączyć rejestrator czasu jazdy, symulując w ten sposób odpoczynek na trasie. Dodatkowo modyfikacji technicznej dokonano także w obrębie nadajnika impulsów oraz okablowania tachografu.

Tir należący do rosyjskiej firmy transportowej, zgodnie z procedurą trafił do serwisu tachografów gdzie zdemontowano nielegalną instalację oraz przywrócono urządzenie do ustawień fabrycznych.

Kara za zakłócanie pracy tachografu

Jak informuje lubelska Inspekcja Transportu Drogowego stosowanie urządzeń powodujących zakłócanie właściwej pracy tachografu jest zagrożone karą 12 tys. złotych. Aby ciężarówka mogła jechać dalej, firma musi wpłacić kaucję na poczet kary, oraz pokryć wszelkie koszty prac jakie zostały wykonane w serwisie tachografów.

Czy można robić zdjęcia cenom w sklepach?Czy można robić zdjęcia cenom w sklepach?Anna Malinowska

Inspekcja Transportu Drogowego i kontrola tachografów

Jak zaznacza na swojej stronie Inspekcja Transportu Drogowego — „Ujawnianie tego typu nieuczciwych praktyk w branży transportowej to jedno z priorytetowych zadań ITD. Podstawowym celem działań Inspekcji jest bowiem poprawa bezpieczeństwa na drogach i ochrona przewoźników przed nieuczciwą konkurencją”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!