Sposób na porządek z hulajnogami w mieście

Gdańsk porządkuje sprawę coraz popularniejszych w mieście hulajnóg. Już wkrótce powstaną dla nich nowe miejsca parkingowe, a w części miasta będą obowiązywać… limity prędkości. Na terenie Głównego Miasta, kierowcy elektrycznych hulajnóg nie będą mogli jeździć szybciej niż 12 km/h – informuje gdański ratusz.

Sposób na porządek z hulajnogami w mieście
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 kwietnia 2021

Miejskie przepisy dotyczące hulajnóg

Już od jesieni w Gdańsku trwają prace zmierzające do uporządkowania zasad poruszania się elektrycznymi hulajnogami po mieście. Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie tamtejszego urzędu miasta, władze zdają sobie sprawę m.in. z nadmiernej prędkości, która może doprowadzić do nieszczęścia. „Postanowiliśmy wyznaczyć obszar, w którym będą obowiązywać ograniczenia prędkości” - tłumaczy zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

Branża papierniczo-biurowa cierpi z powodu pracy zdalnejBranża papierniczo-biurowa cierpi z powodu pracy zdalnejMichał Górecki

Jak uregulować ruch hulajnóg w mieście?

Władze miast decydują się na wdrażanie lokalnych przepisów, które porządkują kwestie związane z hulajnogami elektrycznymi. Przykładem może być Kraków, gdzie maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej została wyznaczona na 18 km/h. Tym samym krokiem idzie Gdańsk, który podpisał już porozumienia z pięcioma operatorami systemu e-hulajnóg, które uregulują kwestie związane z ich używaniem na terenie miasta. I tak, ograniczenie prędkości do 12 km/h będzie obowiązywało na terenie Głównego Miasta w dzielnicy Śródmieście łącznie z Wyspą Ołowianka oraz północnym fragmentem Wyspy Spichrzów.

Miejsca parkingowe dla hulajnóg

Wydaje się, że Gdańsk znalazł także sposób na uporządkowanie przestrzeni miejskiej, gdzie podobnie jak w innym miastach zdarzają się wprowadzające chaos na chodnikach i placach, pozostawione hulajnogi. W porozumieniach z operatorami ustalono metodę premiowania użytkowników wypożyczanych hulajnóg, którzy rozpoczną swą podróż poza parkingiem, ale odstawią hulajnogę w wyznaczone miejsce.

„Jesienią (2020 roku – red. DP) w naszym mieście udało się wyznaczyć 135 parkingów dla hulajnóg o łącznej pojemności 1403 miejsc. W zimie zmienne warunki pogodowe przeszkodziły nam w oznaczeniu wszystkich lokalizacji. Teraz wiosną wracamy do dalszych prac” — informuje Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w gdańskim magistracie. Wiadomo już, że stolica Pomorza na tym nie poprzestanie, bowiem do końca maja wyznaczone zostaną kolejne takie lokalizacje. Docelowo w mieście znajdzie się 2376 ogólnodostępnych miejsc, w których będzie można zaparkować urządzenie.

Polscy przedsiębiorcy mają problem z informacją o cenach. Posypały się karyPolscy przedsiębiorcy mają problem z informacją o cenach. Posypały się karyMichał Górecki

Hulajnogi w kodeksie drogowym

Niedawno prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o ruchu drogowym, wejdzie ona w życie 30 dni po jej ogłoszeniu. Zgodnie z krajowymi przepisami jazda hulajnogą będzie dozwolona na wydzielonej drodze dla rowerów bądź pasem ruchu dla rowerów. Maksymalna dopuszczalna prędkość wyniesie 20 km/h.

Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 10. roku życia, będą mogły korzystać z tego typu sprzętu jedynie w strefie zamieszkania (np. na osiedlach), w dodatku obowiązkowo pod opieką osób pełnoletnich. Osoby między 10. a 18. roku życia będą musiały legitymować się kartą rowerową bądź prawem jazdy z kategorią AM, A1, B1 bądź T. Wobec osób pełnoletnich, chcących korzystać z hulajnogi nie będą wymagane żadne uprawnienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!