Czy „oszustwa nigeryjskie” są wykrywalne?

Na łamach Dziennika Prawnego czasem piszemy o oszustwach „na amerykańskiego żołnierza”, „na aktora”, „na pracownika platformy wiertniczej”, w wyniku których nieostrożne osoby, zmanipulowane przez przestępców tracą dorobek życia. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy tzw. oszustwa nigeryjskie – bo o nich mowa, są w ogóle wykrywalne? Okazuje się, że i w tym przypadku kłamstwo ma krótkie nogi, a oszuści muszą się liczyć z karą!

Czy „oszustwa nigeryjskie” są wykrywalne?
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 kwietnia 2021

Zatrzymanie podejrzanych o oszustwa nigeryjskie

Proceder socjotechnicznych oszustw polegających na manipulowaniu ofiary korespondencją, przedstawianiu rzekomo trudnej sytuacji, oraz wyłudzaniu dużych sum pieniędzy, od dawna wśród śledczych określany jest mianem „oszustwa nigeryjskiego”. Jego autorami mogą być jednak obywatele różnych państw.

Zbieg okoliczności spowodował, że w ostatnim czasie podlaska policja namierzyła dwoje obywateli… Nigerii studiujących w Polsce, którzy są podejrzani o wyłudzenie od mieszkanki województwa podlaskiego ponad 100 tysięcy złotych. W tym przypadku mieli podawać się za inżyniera, który utknął na popsutym statku na Oceanie Indyjskim. Poszkodowana do końca była przekonana, że pomaga osobie w potrzebie… przelała ponad 100 tys. złotych. 24-latce oraz 29-latkowi już postawiono zarzuty oszustwa. Sąd zdecydował, że kobieta trafiła na 3 miesiące do aresztu.

Luzowanie obostrzeń w 11 województwach. Wraca nauka hybrydowa dla klas I-IIILuzowanie obostrzeń w 11 województwach. Wraca nauka hybrydowa dla klas I-IIIMichał Górecki

Oszustwo na inżyniera

Ta historia rozpoczęła się jak wiele innych, zakończonych utratą oszczędności. W sierpniu 2020 roku mieszkanka województwa podlaskiego przyjęła zaproszenie do grona znajomych w serwisie społecznościowym od nieznanego jej wcześniej mężczyzny. Rozmawiała z nim przez komunikator oraz pocztę elektroniczną. Mężczyzna twierdził, że jest inżynierem na statku, który pływa na wodach Oceanu Indyjskiego. Po dwóch tygodniach podtrzymywania znajomości rozpoczął grę, której efektem miało być wyłudzenie pieniędzy. Najpierw poinformował o awarii statku. Potem opowiedział o posiadanej przez siebie wartościowej paczce, którą chce przesłać do Polski. A że nie miał w kraju bliskich, poprosił kobietę o pomoc.

Potem, jak zwykle w takich historiach bywa, pojawiły się „niespodziewane” problemy z cłem i ubezpieczeniem paczki. Kobieta, ulegając manipulacji, przesłała na wskazane konta ponad… 115 tys. złotych

Policja rozpracowała osoby podających się za „inżyniera”

W tym przypadku policja z Białegostoku szybko trafiła na trop podejrzanych o to oszustwo. Wytypowano studiującą w Warszawie 24-letnią obywatelkę Nigerii, która została zatrzymana. Okazało się, że w podobny sposób kobieta oszukała także dwie inne osoby z województw lubelskiego oraz wielkopolskiego, które straciły łącznie 46 tys. złotych. W tym przypadku jednak scenariusz manipulacji oparty był o historię pracownika platformy wiertniczej. Śledztwo wykazało, że w jednym z oszustw pomagał jej 29-letni rodak.

Od maja nowe etykiety na oponachOd maja nowe etykiety na oponachMichał Górecki

Ile grozi za „oszustwo nigeryjskie”?

Za przestępstwo oszustwa, w kodeksie karnym przewidziano karę do 8 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone, że zatrzymani  stali także za innymi podobnymi przestępstwami. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!