Luzowanie obostrzeń w 11 województwach. Wraca nauka hybrydowa dla klas I-III

W 11 z 16 województw obostrzenia zostaną nieco poluzowane – poinformował w środę podczas wyczekiwanej przez wiele osób konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zostaną tam ponownie otwarte salony kosmetyczne, fryzjerskie a na nauczanie hybrydowe zostanie przestawiona edukacja klas I-III.

Luzowanie obostrzeń w 11 województwach. Wraca nauka hybrydowa dla klas I-III
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 kwietnia 2021

Regionalizacja obostrzeń

Rząd zdecydował się na załagodzenie obostrzeń w 11 województwach, które wykazują najniższą średnią dzienną liczbę zakażeń koronawirusem. Jako graniczną przyjęto liczbę 35 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców danego regionu. W województwach, w których ten współczynnik jest wyższy, obostrzenia nie zostaną złagodzone.

Gdzie obostrzenia zostaną utrzymane?

Zgodnie z powyższą metodologią w pięciu województwach zostaną utrzymane dotychczasowe obostrzenia. Są to woj. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie. W każdym z nich średnia dzienna liczba zachorowań przekracza 35 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Gdzie część obostrzeń zostanie zniesionych?

Przyjęty przez rząd próg średniej liczby zachorowań na 100 tys. mieszkańców nie został przekroczony w 11 województwach. Tam część obostrzeń zostanie poluzowana. Zgodnie z informacją KPRM są to woj. podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie oraz małopolskie.

Jakie obostrzenia zostaną poluzowane?

W jedenastu wyżej wymienionych regionach w ramach luzowania obostrzeń zapowiedziano ponowne otwarcie salonów fryzjerskich oraz kosmetycznych, a także częściowy powrót do szkół najmłodszych klas szkół podstawowych, wynika z informacji ministra zdrowia.

Od 26 kwietnia dzieci z klas I-III przejdą ze zdalnej nauki na system hybrydowy. Pozostałe zasady bezpieczeństwa pozostaną bez zmian.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, hotele pozostaną zamknięte przynajmniej do końca majowego weekendu, czyli do 3.05.2021. Nie ma tutaj wyjątków, także w regionach objętych częściowym luzowaniem obostrzeń.

Kiedy decyzje o dalszym luzowaniu?

Jest szansa, że w przyszłym tygodniu, kolejne branże objęte lockdownem usłyszą dobre informacje. To właśnie wtedy rząd ma przedstawić uszczegółowiony plan łagodzenia obostrzeń na maj, m.in. dla gastronomii i hotelarstwa.  Władze mają odnieść się także do kwestii związanych z organizacją pierwszych komunii świętych, wesel oraz innych uroczystości.


Z konferencji można wywnioskować, że rząd wykazuje umiarkowany optymizm. „Pewne apogeum, jeśli chodzi o liczbę zakażeń w trzeciej fali mamy za sobą” — powiedział minister Adam Niedzielski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!