Będzie ustawa regulująca status zwierząt w służbach mundurowych

Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych – poinformowało MSWiA. Projekt wprowadzi zmiany przepisów m.in. do ustawy o policji oraz innych aktów prawnych. W ocenie rządu nowe regulacje są ważne i niezwykle potrzebne w trosce o los zwierząt, które w służbach mundurowych pełnią ważną rolę. Po latach ciężkiej pracy państwo ma im zagwarantować godną i bezpieczną przyszłość.

Będzie ustawa regulująca status zwierząt w służbach mundurowych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 kwietnia 2021

Ile zwierząt służy w służbach mundurowych?

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, we wszystkich formacjach, jakie podlegają ustawowo pod ten resort, służy łącznie około 1,2 tys. psów oraz ponad 60 koni. Każdego roku ze służby wycofywane jest z powodu wieku lub stanu zdrowia co dziesiąte zwierzę, które przechodzi wówczas na „emeryturę”.

Celem nowych przepisów jest uregulowanie sytuacji czworonogów po ich odejściu z formacji. Zgodnie z zaproponowanymi regulacjami, zwierzę nadal będzie pozostawało na stanie danej służby, ale pierwszeństwo w przejmowaniu opieki zawsze będzie miał jego dotychczasowy opiekun, jeżeli oczywiście wyrazi taką gotowość.

Czy można robić zdjęcia cenom w sklepach?Czy można robić zdjęcia cenom w sklepach?Anna Malinowska

Co się dzieje z psami, które zakończyły służbę w policji?

Jeżeli zdarzy się tak, że ani opiekun, ani jakakolwiek inna uprawniona osoba, czyli inny funkcjonariusz, pracownik cywilny, funkcjonariusz na emeryturze czy rencie nie wyrazi woli opieki nad zwierzęciem, będzie ona w dalszym ciągu sprawowana w danej jednostce czy komórce organizacyjnej.

„Istnieje także możliwość powierzenia przez kierownika jednostki organizacyjnej danej formacji opieki nad zwierzęciem wycofanym z użycia organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt” – zapowiedział wiceminister MSWiA Błażej Poboży.

Kolejnym rozwiązaniem jest postępowanie na wypadek śmierci opiekuna psa lub konia, który kończy służbę w mundurówce. Wówczas pierwszeństwo w powierzeniu opieki nad takim zwierzakiem będą mieli członkowie rodziny zmarłego opiekuna. Konieczna będzie jedynie pisemna deklaracja woli przejęcia opieki nad czworonogiem.

Koszty opieki nad zwierzęciem wycofanym ze służby

Projekt ustawy zakłada, że osoba, która podejmie się opieki nad zwierzęciem wycofanym ze służby, będzie otrzymywała albo wyżywienie w naturze dla psa lub konia, lub jego równoważnik jako ryczałt z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Dotyczy to również organizacji społecznych, które zaopiekują się psem lub koniem.

Dodatkowe rozporządzenie ma szczegółowo regulować kwestie dotyczące ilości oraz kwot w związku z wyżywieniem zwierzęcia.

Planowane jest także zapewnienie środków na leczenie oraz zabiegi profilaktyczne czworonogów, nie tylko tych, które znajdują się w czynnej służbie, ale również z niej wycofanych.

Projekt ustawy określi także obowiązki opiekunów psów oraz koni, a także mechanizmy nadzoru nad sposobem realizacji takiej opieki.

Operator ostrzega przed SMS-ami od kasynaOperator ostrzega przed SMS-ami od kasynaMichał Górecki

Jakich służb będzie dotyczyła ustawa dotycząca zwierząt?

W pierwszej wersji projektu ustawy, nad którą pracowało MSWiA, przepisami objęto zwierzęta służące w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa. Podczas prac nad nowym aktem prawnym dodano do niej także Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej oraz Służbę Więzienną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!