Będzie ustawa regulująca status zwierząt w służbach mundurowych
Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych – poinformowało MSWiA. Projekt wprowadzi zmiany przepisów m.in. do ustawy o policji oraz innych aktów prawnych. W ocenie rządu nowe regulacje są ważne i niezwykle potrzebne w trosce o los zwierząt, które w służbach mundurowych pełnią ważną rolę. Po latach ciężkiej pracy państwo ma im zagwarantować godną i bezpieczną przyszłość.

- Martyna Kowalska
- /
- 23 kwietnia 2021
Ile zwierząt służy w służbach mundurowych?
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, we wszystkich formacjach, jakie podlegają ustawowo pod ten resort, służy łącznie około 1,2 tys. psów oraz ponad 60 koni. Każdego roku ze służby wycofywane jest z powodu wieku lub stanu zdrowia co dziesiąte zwierzę, które przechodzi wówczas na „emeryturę”.
Celem nowych przepisów jest uregulowanie sytuacji czworonogów po ich odejściu z formacji. Zgodnie z zaproponowanymi regulacjami, zwierzę nadal będzie pozostawało na stanie danej służby, ale pierwszeństwo w przejmowaniu opieki zawsze będzie miał jego dotychczasowy opiekun, jeżeli oczywiście wyrazi taką gotowość.
Czy można robić zdjęcia cenom w sklepach?Anna Malinowska
Co się dzieje z psami, które zakończyły służbę w policji?
Jeżeli zdarzy się tak, że ani opiekun, ani jakakolwiek inna uprawniona osoba, czyli inny funkcjonariusz, pracownik cywilny, funkcjonariusz na emeryturze czy rencie nie wyrazi woli opieki nad zwierzęciem, będzie ona w dalszym ciągu sprawowana w danej jednostce czy komórce organizacyjnej.
„Istnieje także możliwość powierzenia przez kierownika jednostki organizacyjnej danej formacji opieki nad zwierzęciem wycofanym z użycia organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt” – zapowiedział wiceminister MSWiA Błażej Poboży.
Kolejnym rozwiązaniem jest postępowanie na wypadek śmierci opiekuna psa lub konia, który kończy służbę w mundurówce. Wówczas pierwszeństwo w powierzeniu opieki nad takim zwierzakiem będą mieli członkowie rodziny zmarłego opiekuna. Konieczna będzie jedynie pisemna deklaracja woli przejęcia opieki nad czworonogiem.
Koszty opieki nad zwierzęciem wycofanym ze służby
Projekt ustawy zakłada, że osoba, która podejmie się opieki nad zwierzęciem wycofanym ze służby, będzie otrzymywała albo wyżywienie w naturze dla psa lub konia, lub jego równoważnik jako ryczałt z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Dotyczy to również organizacji społecznych, które zaopiekują się psem lub koniem.
Dodatkowe rozporządzenie ma szczegółowo regulować kwestie dotyczące ilości oraz kwot w związku z wyżywieniem zwierzęcia.
Planowane jest także zapewnienie środków na leczenie oraz zabiegi profilaktyczne czworonogów, nie tylko tych, które znajdują się w czynnej służbie, ale również z niej wycofanych.
Projekt ustawy określi także obowiązki opiekunów psów oraz koni, a także mechanizmy nadzoru nad sposobem realizacji takiej opieki.
Operator ostrzega przed SMS-ami od kasynaMichał Górecki
Jakich służb będzie dotyczyła ustawa dotycząca zwierząt?
W pierwszej wersji projektu ustawy, nad którą pracowało MSWiA, przepisami objęto zwierzęta służące w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa. Podczas prac nad nowym aktem prawnym dodano do niej także Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej oraz Służbę Więzienną.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.