Okienko dla rolnika – cyfrowy projekt resortu rolnictwa

Na portalu GOV.PL planowane jest utworzenia specjalnej podstrony „Okienko dla rolnika”. Ma być to miejsce załatwiania różnych formalności drogą elektroniczną, a także skoncentrowane źródło wiedzy – informuje resort rolnictwa.

Okienko dla rolnika – cyfrowy projekt resortu rolnictwa
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 kwietnia 2021

Czym będzie „okienko dla rolnika”

Jak zauważa ministerstwo rolnictwa, trwająca pandemia pokazała, jak ważna jest komunikacja elektroniczna w gospodarce oraz możliwość dopełniania wszelkich formalności przez internet. Właśnie dlatego resort chce, aby powstało jedno miejsce zabezpieczone loginem, hasłem i autoryzowane przez profil zaufany, które będzie dedykowane osobom prowadzącym gospodarstwa rolne. Zgodnie z zamysłem, ma być to „miejsce załatwiania różnych spraw przez rolników” oraz „skoncentrowane źródło wiedzy”.

Ostrzeżenie ws. parówek z BiedronkiOstrzeżenie ws. parówek z BiedronkiMikołaj Frączak

Gdzie rolnicy mogą załatwić swoje sprawy przez internet?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce zintegrować różne systemy oraz bazy danych prowadzone przez wiele instytucji. Wszystko ma być dostępne w jednym miejscu i bez straty cennego czasu. „Dodatkowo planujemy uprościć i usprawnić niektóre już teraz udostępniane usługi świadczone przez nasze jednostki Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy poszczególne Inspekcje” — napisano na stronie ministerstwa.

Kiedy ruszy cyfryzacja rolnictwa?

W 2020 roku na rządowym portalu Gov.pl uruchomiono e-usługi, dzięki którym rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie strat w uprawach powstałych w wyniku suszy. Dzięki temu udało się ujednolicić ten proces bez konieczności powoływania wojewódzkich komisji, w których działania było zaangażowane wiele osób. Teraz wszystko opiera się na danych z Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa oraz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Od ubiegłego roku wykorzystywane są dane radarowe, które w opinii ekspertów dają pełniejszy obraz niż tradycyjne stacje meteorologiczne. W opinii resortu takie działania można nazwać „pierwszym krokiem w stronę cyfryzacji rolnictwa”.

Doświadczenia związane z tym wdrożeniem sprawiły, że we współpracy z Kancelarią Premiera rozpoczęto pracę nad powiększeniem katalogu usług cyfrowych oraz formalności, które rolnicy będą mogli dopełnić bez wychodzenia z domu.

Nowa pomoc finansowa dla trzech branżNowa pomoc finansowa dla trzech branżAnna Malinowska

Kto będzie tworzył „Okienko dla rolnika”?

W projekt oprócz ministerstwa rolnictwa i KPRM zaangażowano takie jednostki jak: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Główny Inspektorat Weterynarii, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Co rolnicy załatwią przez internet?

Do tej pory wybrano kilka usług, które mają zostać wdrożone do 1,5 roku. Usługi mają zastąpić papierowe wnioski i usprawnić ich obieg. Mowa o

następujących dokumentach: (cytujemy za komunikatem MRiRW)

- wniosek o zwrot podatku akcyzowego od paliwa rolniczego;

- wniosek rolniczego handlu detalicznego (RHD);

- zgłoszenie do KRUS umów dzierżawy;

w tym:  wniosku o wypłatę zawieszonej części emerytury (renty) oraz zgłaszanie umów cywilnoprawnych;

- wniosek o dopłatę do materiału siewnego;

- wniosek o ocenę polową materiału siewnego oraz materiału szkółkarskiego;

- wpis do Rejestru Podmiotów Nadzorowanych oraz

- system obsługi producentów ekologicznych.

Wydłużony termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolnikówWydłużony termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolnikówAnna Malinowska

Czy powstanie e-recepta weterynaryjna?

Poza „Okienkiem dla Rolnika” planowane jest wdrożenie e-recepty weterynaryjnej. Będzie ono wymagało pewnej modyfikacji systemu e-Recepta na potrzeby związane z leczeniem zwierząt. Dzięki rozszerzeniu będzie można pobrać, przeglądać, a przede wszystkim realizować recepty wystawione przez lekarza weterynarii” — napisano na stronie ministerstwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!