Nowa pomoc finansowa dla trzech branż

Rząd zdecydował o zupełnie nowej pomocy finansowej dla trzech branż. Na wsparcie będą mogły liczyć sklepiki szkolne, najemcy galerii handlowych, oraz firmy działające w turystyce. Na czym będą polegały działania pomocowe i kto będzie do nich uprawniony? Sprawdziliśmy.

Nowa pomoc finansowa dla trzech branż
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 kwietnia 2021

Zmiany w ustawie o pomocy przedsiębiorcom

Rada Ministrów zajęła się nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wypracowane rozwiązania trafią teraz do sejmu.

Nowe instrumenty wsparcia dotyczą przede wszystkim przedsiębiorców, którzy w wyniku edukacyjnego lockdownu oraz zamknięcia galerii handlowych mieli problemy z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wiele z nich nie mieściło się dotąd w zakresie kodów PKD objętych dotychczasowym wsparciem.

Dodatkowa pomoc, którą zaraz opiszemy, trafi do branży turystycznej, która w znacznym stopniu ucierpiała na obostrzeniach związanych z trwającą pandemią.

Wsparcie dla sklepików szkolnych

Od początku pandemii, w zdecydowaną większość dni, szkoły podstawowe oraz średnie pozostawały puste. Wielu małych przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne, drastycznie odczuło wprowadzane restrykcje, bowiem ich obroty spadły praktycznie do zera. Pomoc dla tego typu osób ma być podobne do wsparcia, jakie trafiło do przedsiębiorstw zaliczanych do tzw. tarczy branżowej.

Proponowane wsparcie ma dotyczyć właścicieli firm, które zajmują się sprzedażą artykułów spożywczych, papierniczych oraz piśmienniczy na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków jednostek oświatowych. Mowa tu o działalności odznaczonej kodami PKD 47.11.Z oraz 47.19.Z.

Jaka pomoc dla sklepików szkolnych?

Jeśli nowelizacja ustawy zostanie przyjęta przez sejm, przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne będą mogli skorzystać z kilku elementów wsparcia. Resort rozwoju, pracy i technologii wymienia następujące instrumenty:

- zwolnienie z opłacania składek na ZUS

- dofinansowanie do wynagrodzeń swoich pracowników

- świadczenia postojowe

- małe dotacje do 5000 złotych.

Jak skorzystać z pomocy dla sklepików szkolnych?

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, będą musieli wykazać minimum 40-procentowy spadek przychodów odnotowanym w odpowiednim okresie rozliczenia, licząc od listopada 2020 do marca 2021 r. Będą musieli także udowodnić, że prowadzili swoją działalność na dzień 30 września  2020 roku. Resort rozwoju nie wyklucza, że wspomniana pomoc, już na etapie procedowania w sejmie zostanie rozszerzona również na inne okresy czasu.

Proponowana treść nowelizacji da rządowi narzędzia do wydawania w przyszłości odpowiednich rozporządzeń, które będą przedłużały pomoc dla sklepów działających na terenie szkół.

Niższy czynsz za najem w galeriach handlowych?

Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że w okresie obowiązywania lockdownu dla galerii handlowych, których powierzchnia przekracza 2 tysiące metrów kwadratowych, czynsz dla przedsiębiorców wynajmujących w nich pomieszczenia spadnie o 80%. Nieco niższa ulga będzie obowiązywała także przez trzy miesiące po zniesieniu ograniczeń dla tego typu obiektów i ma wynosić 50%.

„Wynajmujący i najemcy będą mieli prawo skorzystania z kontroli sądowej i ustalenia innej wartości czynszu, niż wynikająca z przepisu o obniżce, w przypadku wykazania, że skala obniżki jest nieuzasadniona” — informuje ministerstwo rozwoju.

Pomoc zostanie także przyznana w kolejnych okresach, w których w przyszłości obowiązywałby zakaz handlu w galeriach. Co ważne ma dotyczyć tych umów najmu, które zostały zawarte przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca ub.r.

Jak długo ważny będzie voucher turystyczny?

Proponowane przez rząd przepisy sięgają także po już sprawdzone rozwiązanie, czyli bony turystyczne. To, co się zmieni po wejściu w życie nowelizacji ustawy, to wydłużenie terminu ważności vouchera turystycznego do dwóch lat.


Zaproponowano także, przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!