Strażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcje
Ochotnicze Straże Pożarne działające w wielu miejscach kraju od ponad 100 lat, uważane są za ewenement w skali świata. Obecnie w kraju działa 16 tys. takich jednostek. MSWiA chce uregulować w prawie szczególne rozwiązania dla druhów i druhen z tych formacji. Strażacy z OSP mogą oczekiwać m.in. dodatków do emerytur oraz świadczeń za udział w akcjach.
- Mikołaj Frączak
- /
- 4 maja 2021
Dodatki do emerytur za przynależność do OSP
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, już w pierwszym punkcie projektu ustawy, która ureguluje uprawnienia dla członków OSP, znalazł się zapis o dodatkach emerytalnych dla druhów i druhen działających w Ochotniczych Strażach Pożarnych.
Zgodnie z proponowanym przepisem każdy, kto przesłużył 25 lat w akcjach ratowniczych i przechodzi na emeryturę, może liczyć na 1/14 dodatkowego, najniższego wynagrodzenia. Będzie to comiesięczny dodatek do emerytury dla zasłużonych członków OSP – informuje MSWiA.
Zmiany w systemie TAX FREE od 2022 rokuMikołaj Frączak
Świadczenia za udział w akcjach ratunkowych dla OSP
Resort spraw wewnętrznych poinformował także, że nowa ustawa ma uregulować sprawę świadczeń za udział członków OSP w działaniach ratowniczych. Mowa tutaj o takich rozwiązaniach jak zwolnienia z zakładów pracy na czas udziału w akcjach, a także o odszkodowaniach oraz ekwiwalentach.
OSP a PSP
Ochotnicze Straże Pożarne będą mogły liczyć na organizacyjne wparcie Państwowej Straży Pożarnej. Każda komenda wojewódzka PSP będzie posiadała zastępcę komendanta, w którego zakresie obowiązków będzie nadzór oraz koordynacja zagadnień związanych z funkcjonowaniem OSP.
Certyfikat UE COVID-19 – jak będzie działał?Martyna Kowalska
Imprezy w remizie
Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, każda OSP będzie mogła prowadzić działalność zarobkową poprzez inicjatywy integrujące lokalną społeczność.
Mowa tutaj o organizowaniu różnego rodzaju imprez, których nie będą dotyczyły zapisy o imprezach masowych. Warunkiem jest jednak przekazanie dochodu z tego typu przedsięwzięć na działalność statutową konkretnej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Legitymacja OSP jak Karta Dużej Rodziny?
Zgodnie z propozycjami zapisów nowej ustawy, legitymacje druhów i druhen OSP mają uprawniać do takich samych zniżek, jak jest to w przypadku Kart Dużej Rodziny.
Planowane jest także prowadzenie „Odznaki św. Floriana, za zasługi dla społeczności lokalnej”. Szczególnie wyróżniający się strażacy ochotnicy, otrzymają „Krzyż św. Floriana” nadawany przez Prezydenta RP na wniosek MSWiA.
Okienko dla rolnika – cyfrowy projekt resortu rolnictwaMartyna Kowalska
Konsultacje społeczne w sprawie ustawy regulującej OSP
Obecnie rozpoczynają się konsultacje społeczne nad proponowanym tekstem ustawy. Cytowany w komunikacie MSWiA komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak zapowiedział, że wszystkie poruszone kwestie zostaną przedyskutowane z ochotnikami z OSP.
„O wszystkich tych sprawach będziemy rozmawiać ze strażakami ochotnikami. Poproszę wszystkich komendantów powiatowych, miejskich i wojewódzkich PSP, aby od dzisiaj zaczęli konsultacje. Zrobimy wszystko, by ta ustawa jak najszybciej mogła trafić pod obrady rządu i Sejmu” – powiedział szef PSP.
Ile OSP działa w Polsce?
Według statystyk MSWiA w całym kraju działa 16 tysięcy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Więcej niż co czwarta (4,6 tys.) funkcjonuje w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Przyjmuje się, że udział OSP w całkowitej licznie jednostek ochrony przeciwpożarowej w Polsce wynosi… ponad 96%.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.