Certyfikat UE COVID-19 – jak będzie działał?

Certyfikat UE COVID-19 coraz bliżej. Parlament Europejski poparł w czwartkowym głosowaniu (29.04.2021) wprowadzenie dokumentów, które będą potwierdzały zaszczepienie przeciw COVID-19 lub negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2. Co wiadomo o tym dokumencie? Jak będzie on działał?

Certyfikat UE COVID-19 – jak będzie działał?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 kwietnia 2021

Czym jest certyfikat szczepionkowy UE?

O potrzebie wprowadzenia dokumentu potwierdzającego zaszczepienie przeciw wirusowi SARS-CoV-2 lub negatywnego wyniku testu, mówiono już pod koniec ubiegłego roku. Teraz pomysł na stworzenie nowego wspólnotowego dokumentu staje się faktem. Wiadomo, że będzie obowiązywał nie dłużej niż rok, oraz znacząco ułatwi podróże po Europie w czasie pandemii.

„Certyfikat EU COVID-19”, bo tak ma brzmieć jego pełna nazwa, będzie mógł funkcjonować zarówno w formie tradycyjnego, papierowego dokumentu o ujednoliconej dla całej UE szacie graficznej, jak i w formie cyfrowej np. instalowanej w telefonie, podobnie jak dziś funkcjonuje w Polsce mObywatel. Dokument ma również potwierdzać zakończenie leczenia ewentualnej infekcji.

Wyciekły dane funkcjonariuszy służb mundurowychWyciekły dane funkcjonariuszy służb mundurowychAnna Malinowska

Certyfikat szczepionkowy czy zielony certyfikat?

W kontekście nowego dokumentu UE dotąd mówiono o „zielonym certyfikacie” lub „zielonym paszporcie”. Ostatecznie kolor w nazwie proponowany przez Komisję Europejską nie znalazł poparcia wśród europosłów.

Kiedy certyfikat szczepionkowy?

Przyjęcie rezolucji przez Parlament Europejski jest na razie wstępem do całej procedury negocjacyjnej. O ostatecznym kształcie nowych przepisów zdecydować muszą kraje członkowskie Unii Europejskiej. Parlament oraz Rada UE są jednak zdeterminowane, by jak najszybciej sfinalizować tę procedurę. Bruksela chce, by nowy dokument zaczął obowiązywać jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.

Od 4 maja firmy mogą zgłaszać się do szczepień pracownikówOd 4 maja firmy mogą zgłaszać się do szczepień pracownikówMichał Górecki

Co da certyfikat szczepionkowy?

Według europosłów, posiadacze takiego certyfikatu powinni zapomnieć o takich restrykcjach jak kwarantanna czy obowiązkowe testy przed przekroczeniem granicy. Dokument ma być ułatwieniem dla tych osób, które przyjęły szczepionkę COVID-19, lub przebadały się pod kątem obecności wirusa. Co ważne ich dane nie będą przedmiotem przetwarzania w żadnym systemie centralnym.

Tu ważna uwaga – certyfikat nie będzie dokumentem podróży,a osoby, które go nie posiadają, nadal będą mogły przemieszczać się po Europie. Może to jednak w niektórych sytuacjach być utrudnione np. obostrzeniami, takimi jak konieczność odbycia kwarantanny.

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiegoWypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiegoMichał Górecki

Co z osobami bez certyfikatu szczepionkowego?

Pojawia się jednak zasadniczy problem, jak traktować osoby, które z różnych powodów nie zaszczepiły się przeciw tej groźnej chorobie. Uzasadniona wydaje się obawa, że będą mieli prawo poczuć się dyskryminowani, a to nie jest zgodne z duchem Wspólnoty Europejskiej. Europarlamentarzyści chcą zapewnić powszechne i bezpłatne testy, których wynik będzie można wpisać do nowego dokumentu i uniknąć różnego rodzaju utrudnień.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!