Jak przejść z systemu viaToll na eToll?

Technologiczna rewolucja w naliczaniu opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg coraz bliżej. Już od czerwca na polskich trasach, kwota do zapłaty będzie ustalana nie poprzez urządzenia radiowe, a system pozycjonowania satelitarnego. O czym powinien pamiętać dotychczasowy użytkownik viaToll?

Jak przejść z systemu viaToll na eToll?
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 maja 2021

Używam viaToll – co muszę zrobić?

Osoba, która do tej pory używała systemu viaToll powinna zwrócić urządzenie OBU i uzyskać zwrot kaucji, wpłaconej (czasem dawno temu!) za urządzenie. Niemal równolegle, warto zarejestrować się w systemie e-Toll, co będzie możliwe już niebawem na oficjalnej stronie nowego systemu poboru opłat.

Każda osoba, która przechodzi ze starego na nowy system, powinna rozliczyć środki, które dotąd znajdowały się na jej koncie. Warto jednak pamiętać o terminach. Rozliczenia można dokonać maksymalnie w okresie 12 miesięcy od wygaszenia systemy viaToll, czyli do 30 września 2022 roku – poinformowano na oficjalnej stronie prowadzonej przez resort finansów. Jeśli ktoś o tym zapomni pieniądze z automatu, zamiast do portfela użytkownika, trafią do Krajowego Funduszu Drogowego, a ich odzyskanie nie będzie już możliwe.

Nowy wymóg w formularzach zgłoszeniowych ZUS od 16 maja 2021Nowy wymóg w formularzach zgłoszeniowych ZUS od 16 maja 2021Michał Górecki

Wyrejestrowanie z viaToll

Jeżeli dotychczasowy użytkownik viaToll nie zarejestrował się w eToll, może wyrejestrować się ze starego systemu na kilka sposobów. Po pierwsze, może to zrobić w tzw. Miejscu Obsługi Klienta viaToll, gdzie będzie musiał pochylić się nad specjalnym formularzem. Po drugie, może ten sam dokument przesłać na adres [email protected] lub pocztą na adres: Skrytka pocztowa 528, Poznań 9, 60-967 Poznań.

Jeżeli dotychczasowy użytkownik viaToll posiada już konto w e-Toll ma nieco więcej możliwości. Oprócz wyżej przedstawionych może także załatwić swoją sprawę w Miejscu Obsługi Klienta e-Toll (a nie tylko viaToll), oraz złożyć dyspozycję w Internetowym Koncie Klienta. Konieczne będzie jednak wcześniejsze uwierzytelnienie.

Jak odzyskać środki po wygaszeniu systemu viaToll?

W takim przypadku użytkownik powinien przesłać na jeden z dwóch adresów mailowych [email protected] lub [email protected] zdjęcie używanego urządzenia OBU wykonane w taki sposób, by można było odczytać zamieszczony na nim numer identyfikacyjny. Wówczas możliwy będzie zwrot pieniędzy z kaucji.

W dalszej kolejności należy zarejestrować się w e-Toll lub viaToll i dokonać rozliczenia środków, jakie zostały zaksięgowane na koncie. Na taką operację mamy czas do 30 września 2022 roku.

Rekordowy przemyt papierosów udaremnionyRekordowy przemyt papierosów udaremnionyMartyna Kowalska

Co zrobić z urządzeniem viaBox?

Urządzenie viaBox, które dotąd potrzebne było dla obliczenia należności za przejazd płatnym odcinkiem drogi można zwrócić najpóźniej do końca września 2021 roku. Po tym terminie nikt nie będzie przyjmował takiego sprzętu. Kaucja zostanie jednak zwrócona na podstawie wspomnianego wcześniej zdjęcia i wypełnionego formularza. Pamiętajmy, po przejściu na system e-Toll, dotychczasowy sprzęt viaBox stanie się po prostu bezużyteczny. Zmienia się bowiem technologia wyliczania przebytego odcinka drogi. Zamiast identyfikacji radiowej, wszystko odbywać się będzie za pomocą systemu nawigacji satelitarnej. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!