System e-Toll coraz bliżej. Jest już strona internetowa

Choć nowy system poboru opłat na płatnych odcinkach dróg startuje w pierwszej połowie czerwca, resort finansów z wyprzedzeniem uruchomił oficjalną stronę www.etoll.gov.pl. Na początek będzie to portal z informacjami na temat nowego poboru. Niebawem pod tym adresem będzie można się rejestrować w systemie e-Toll.

System e-Toll coraz bliżej. Jest już strona internetowa
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 maja 2021

Czym jest system e-Toll?

System e-Toll to nowy system poboru opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Zostanie on uruchomiony w pierwszej połowie czerwca 2021 roku. Tym samym zastąpi on znany kierowcom viaToll, którego ostateczne wygaszenie zaplanowano na 30 czerwca 2021 roku.

W związku ze zmianą systemu, ministerstwo finansów już na początku maja uruchomiło oficjalną stronę internetową www.etoll.gov.pl, której zadaniem w pierwszej kolejności jest zebranie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych informacji o nowym sposobie pobierania opłat na płatnych odcinkach dróg.

Aktualnie działa ona w dwóch wersjach – polskojęzycznej oraz anglojęzycznej. To jednak dopiero początek, bowiem podobnie jak w przypadku podobnych stron w innych europejskich krajach, stworzone zostaną wersje w językach używanych przez kierowców z sąsiednich państw. Oprócz wspomnianych dwóch języków strona będzie przetłumaczona także na niemiecki, czeski, słowacki, ukraiński, białoruski, litewski i rosyjski.

Nowy typ wagonów na polskich torach. Czym są wagony Combo?Nowy typ wagonów na polskich torach. Czym są wagony Combo?Michał Górecki

Informacje o systemie e-Toll?

Na udostępnionej przez ministerstwo finansów stronie znalazły się m.in. treści na temat zasad przejścia ze starego systemu viaToll do e-Toll, informacje o wysokościach stawek, kategoriach pojazdów, a także lista odcinków płatnych w ramach sieci drogowej w Polsce.

Ile zapłacę za przejazd płatnym odcinkiem?

Wchodząc na stronę systemu viaToll, na pasku po lewej stronie, lub korzystając z tego linku, można skorzystać z kalkulatora trasy. Wystarczy wpisać takie dane, jak typ pojazdu, klasa emisji, klasa wagowa, punkty początkowy i końcowy, oraz rodzaj trasy, by otrzymać proponowany plan podróży na mapie wraz z ceną za korzystanie z płatnych odcinków.

Sprawdziliśmy. W formularzu przyjęliśmy przejazd z Warszawy do Krakowa, samochodem ciężarowym (a zatem objętym większą liczbą płatnych odcinków dróg) o masie do 12 ton, spełniającym normę Euro4. Jednocześnie poprosiliśmy system o wskazanie rekomendowanej trasy. I tak, za przejazd poprowadzony głównie drogą ekspresową S7 zapłacimy 41,87 PLN. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że na liczącej 295 km trasie, odcinki objęte mytem liczą 117 km. System prognozuje, że cała podróż zajmie nam 4 godziny i 42 minuty.

Prawie 15 tys. stron internetowych trafiło na listę ostrzeżeńPrawie 15 tys. stron internetowych trafiło na listę ostrzeżeńAnna Malinowska

Kiedy rejestracja do systemu e-Toll?

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, na drugą połowę maja zaplanowano start Internetowego Konta Klienta, które pozwoli na rejestrację w systemie. IKK będzie dostępne dla każdego użytkownika systemu. Za jego pośrednictwem będzie można ściągnąć niezbędne dane, dokumenty oraz skorzystać z różnego rodzaju usług elektronicznych.

Dlaczego viaToll zmienia się w e-Toll?

Zastąpienie dotychczasowego systemu viaToll nowym e-Toll, nie jest jedynie zmianą nazwy. To złożona operacja, której celem jest zastąpienie dotychczasowej komunikacji radiowej pozycjonowaniem satelitarnym. Oprócz dedykowanych urządzeń, w wielu przypadkach wystarczy aplikacja mobilna bazująca na module GPS instalowanym w praktycznie każdym współczesnym smartfonie, czy tablecie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!