Prawie 15 tys. stron internetowych trafiło na listę ostrzeżeń

Prawie 15 tys. stron internetowych trafiło na listę ostrzeżeń przed fałszywymi witrynami, które mogą być używane przez oszustów np. do wykradania danych osobowych. Ewidencja niebezpiecznych miejsc w sieci powstała we współpracy rządu z NASK, UKE oraz firmami telekomunikacyjnymi. Wszystko po to, by ostrzegać przed coraz powszechniejszymi nadużyciami.

Prawie 15 tys. stron internetowych trafiło na listę ostrzeżeń
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 maja 2021

Phishing nadal niebezpieczny

Mimo komunikatów, ostrzeżeń oraz kampanii społecznych zjawisko phishingu, czyli podstępnego wyłudzania danych osobowych cały czas zbiera ogromne żniwo. Ten jeden z najpopularniejszych typów ataków wykorzystujących pocztę elektroniczną oraz wiadomości SMS polega na wprowadzeniu w błąd odbiorcę co do adresata danego komunikatu. Może być to np. fałszywa informacja od firmy windykacyjnej, operatora sieci komórkowej lub gazowni.

W czasie pandemii wzrosła aktywność przestępców operujących w cyberprzestrzeni. Do osiągnięcia swoich celów wykorzystują metody socjotechniczne wzbudzając lęk, lub budując u odbiorcy fałszywą presję czasu.

Prognozy plonów ozimin 2021. Zima nie przyniosła większych stratPrognozy plonów ozimin 2021. Zima nie przyniosła większych stratMikołaj Frączak

Gdzie zgłosić fałszywego maila?

Departament odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo w Kancelarii Premiera zachęca do zgłaszania  przypadków fałszywych maili, które wzbudziły nasze podejrzenia. To ważne, choćby z tego powodu, by ochronić (lub ostrzec) innych, którzy być może nie są w stanie (w identycznej wiadomości) odkryć podstępu.

Aby zgłosić podejrzanego maila, należy wypełnić prosty formularz znajdujący się tutaj. Jeśli nasze podejrzenia okażą się prawdziwe, link trafi na listę ostrzeżeń. Co ważne operatorzy telekomunikacyjni mogą na podstawie takiej oficjalnej listy wprowadzić systemy ostrzeżeń własnych abonentów, lub ograniczyć obsługę fałszywej witryny. W uzasadnionych wypadkach informacje o zagrożeniu trafiają także do prokuratury oraz policji.

Pierwsze stacje tankowania wodoru powstaną w Poznaniu i KatowicachPierwsze stacje tankowania wodoru powstaną w Poznaniu i KatowicachAnna Malinowska

Gdzie zgłosić fałszywego SMSa?

System ostrzeżeń nie dotyczy jedynie wiadomości mailowych z niebezpiecznymi linkami, ale także SMS-ów, które również mogą posiadać w treści takie zagrożenie. Jeśli jakaś wiadomość wzbudza nasze podejrzenia, prześlijmy ją dalej na numer +48 799 448 084. Taka informacja trafi pod lupę ekspertów z CSIRT NASK, którzy zdecydują, czy dany link powinien trafić na listę ostrzeżeń, czy też nie.

Zgodnie z przyjętymi wytycznymi, z każdego numeru można zgłosić do trzech SMS-ów w ciągu kolejnych 4 godzin.

Gdzie znajduje się lista ostrzeżeń fałszywych stron internetowych?

Lista ostrzeżeń przed fałszywymi stronami internetowymi jest dostępnym dla każdego zbiorem. Wystarczy kliknąć w ten link. W treści znajdziemy kilka odnośników do listy zapisanej w różnych formatach. Do początku maja 2021 roku, do tej ewidencji trafiło prawie 15 tys. adresów internetowych. To pokazuje, jak dużym zagrożeniem są oszuści, czyhający w sieci na nasze dane tożsamość lub oszczędności życia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!