Co to jest efekt FOMO?

Miesiące lekcji zdalnych, odwołane treningi, brak wyjść do kina i spotkań z rówieśnikami. Jedną z nielicznych rozrywek młodego pokolenia w miesiącach lockdownu była cyfrowa rzeczywistość w telefonie lub na komputerze. Taki stan u wielu młodych ludzi mógł wywołać efekt FOMO. Co to takiego i dlaczego jest niebezpieczne?

Co to jest efekt FOMO?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 maja 2021

Statystyki korzystania z internetu przez dzieci

Z badań przeprowadzonych przed pandemią tj. w 2019 roku przez NASK wynika, że średni czas, jaki młodzież spędzała wówczas w internecie, wynosił 4 godziny i 12 minut każdego dnia. To jest już historia, bowiem według najnowszych danych, czas ten wydłużył się… dwukrotnie. Z pewnością wpływ na to miała konieczność uczestniczenia w lekcjach zdalnych, a także brak ciekawszych alternatyw w związku z trwającą pandemią.

Badania wskazują, że ponad 65% młodzieży w trakcie pandemii spędzała ponad 6 godzin na lekcjach zdalnych. W przypadku 20% czas ten przekraczał 8 godzin. Jeśli doliczymy do tego czas wolny spędzany przed wyświetlaczem lub monitorem, dowiemy się, że w przypadku 40% młodych ludzi musimy doliczyć do tych wyliczeń kolejne 4 godziny. To oznacza, że spora grupa dzieci spędza w internecie ponad 12 godzin każdego dnia!

Strażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeStrażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeMikołaj Frączak

Uzależnienie od internetu wśród dzieci

Eksperci podejrzewają, że opisany wyżej stan rzeczy może mieć poważne konsekwencje dla psychiki młodych ludzi. Coraz częściej mówi się o uzależnieniu od treści cyfrowych. Tymczasem nie internet, a bezpośredni kontakt z rówieśnikami, uprawianie sportu, rozwijanie (pozainternetowych) zainteresowań są warunkami prawidłowego rozwoju.

Sygnałem ostrzegawczym dla rodziców obawiających się, że ich dziecko popadło w uzależnienie od internetu, może być sytuacja, w której jakakolwiek próba ograniczenia czasu spędzanego w sieci kończy się silnymi, często negatywnymi emocjami. I to nawet wtedy, kiedy widać, że młody człowiek jest zmęczony pozostawaniem „w trybie online”.

Co to jest FOMO?

Wśród młodych ludzi na całym świecie, psychologowie coraz częściej diagnozują FOMO (z ang. Fear of Missing Out). Jest to stan lękowy przed „odłączeniem”. Osoby pozbawione dostępu do sieci nawet na krótką chwilę, mają przeświadczenie, że pozostanie offline sprawi, że ominie je coś ważnego. Badania pokazują, że to częsta przypadłość także wśród dorosłych, jednak to młodzież jest szczególnie podatna na proste bodźce takie, jak powiadomienia (lub ich brak) z portalu społecznościowego, komunikatora, a nawet wiadomości e-mail.

Jak sprawdzić, czy dziecko ma FOMO?

Pamiętajmy, że dla nastolatków, szczególnie w czasie ograniczenia spotkań rówieśniczych „w realu”, to ekran smartfona, tabletu lub laptopa stał się zarówno oknem na świat, jak i areną budowania relacji z otoczeniem. W takiej sytuacji uzależnienie się od bodźców związanych z komunikacją elektroniczną jest bardzo proste i szybkie. Wiele cennych porad w tym zakresie można znaleźć w podręczniku dostępnym na rządowych stronach pod tym linkiem.

Pierwsze stacje tankowania wodoru powstaną w Poznaniu i KatowicachPierwsze stacje tankowania wodoru powstaną w Poznaniu i KatowicachAnna Malinowska

Jak pomóc dziecku z FOMO?

Eksperci radzą, by po zbadaniu sytuacji, porozmawiać z dzieckiem i zachęcić go do autorefleksji nad sposobami korzystania z sieci oraz emocjami, jakie ona wywołuje. W kolejnym etapie należy pokazać różnice między „sztuczną” cyfrową rzeczywistości a światem offline – pięknem przyrody, radością z uprawiania sportu, rozmowami w gronie najbliższych i przyjaciół bez pośrednictwa internetu. Warto przy tym mówić o bezpieczeństwie oraz kontrolować czas. Jak wynika z porad na rządowej stronie poświęconej cyberbezpieczeństwu, warto zacząć od małych „przerw technicznych”, które z czasem można stopniowo wydłużać.

Najtrudniejsze, choć wcale nie niemożliwe jest wypracowanie zdrowych nawyków. Np. odkładania telefonu na dłuższy czas w dni wolne, niekorzystanie ze smartfona w czasie posiłków, czy spacerów. W przypadku młodszych dzieci istotny jest przykład rodziców. Matka lub ojciec wpatrzeni w ekran swoich telefonów jedynie utrwalają taki wzorzec zachowań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!