Osoby powyżej 45 lat szczególnie narażone na wyłudzenie danych osobowych

Polacy, którzy ukończyli już 45. rok życia, mogą być szczególnie narażeni na wyłudzenie danych osobowych, wynika z badań przeprowadzonych przez serwis internetowy ChronPESEL.pl oraz Krajowy Rejestr Długów. Patronem raportu jest Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Osoby powyżej 45 lat szczególnie narażone na wyłudzenie danych osobowych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 maja 2021

Świadomość konieczności ochrony danych osobowych

Prawie połowa (43%) mieszkańców naszego kraju ma obawy, że w czasach pandemii jest większe prawdopodobieństwo, że padną ofiarą oszustów, którzy wyłudzają ich dane osobowe. Co niepokojące, prawie 1/3 Polaków już się spotkała z taką próbą. Nasi rodacy prezentują jednak dość dużą pewność siebie, bowiem powyżej 84% badanych uznało, że doskonale wie jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.

Aż dwóch na trzech Polaków, jest zdania, że w czasie wszechobecnej pracy zdalnej oraz załatwiania różnych spraw przez internet, przestępcy trudniący się wyłudzeniem danych osobowych są bardziej aktywni niż kiedykolwiek. Wzmożoną aktywność osób zajmujących się takimi oszustwami zauważają przede wszystkim kobiety (ponad 70%) oraz młodzi konsumenci między 25. a 34. rokiem życia. W tej grupie wspomniało o tym aż 73% badanych.

Wyciekły dane funkcjonariuszy służb mundurowychWyciekły dane funkcjonariuszy służb mundurowychAnna Malinowska

Obawy o bezpieczeństwo danych

Aż 30% badanych już zderzyło się z próbą wyłudzenia danych. Dostrzegają to najłatwiej osoby młode. Takie zagrożenia zidentyfikowało 38% badanych w wieku 25-35 lat.

Wśród najczęściej spotykanych wymieniają fałszywe wiadomości, których w okresie pandemii, w ich opinii jest wyraźnie więcej. 49% badanych było proszonych o kliknięcie w załączony link, 44% mówiło o podejrzanych załącznikach do pobrania, zaś 28% zauważyło próbę wyłudzenia przelewu lub płatności. Zaledwie co czwarty przypadek fałszywej wiadomości mógł prowadzić do przekazania danych osobowych nieuprawnionym osobom.

Jak bronić się przed wyłudzeniami danych?

Mimo realnego zagrożenia, wskazywanego przez respondentów, mamy ogromną pewność siebie, co do umiejętności wykrycia podejrzanych wiadomości. Aż 83% Polaków twierdzi, że posiada taką wiedzę. Pod tym względem najlepiej czują się najmłodsi respondenci między w wieku 18-24 lata – to aż 91% badanych. Nieco mniejszy odsetek dotyczy osób między 25. a 34. rokiem życia (89%).

Problemy pojawiają się wśród osób, które mają 45-54 lata. Ponad 1/5 przyznaje, że może mieć kłopot z rozpoznaniem fałszywej wiadomości. To pokazuje, że osoby, które ukończyły już 45. rok życia, mogą statystycznie dużo częściej wpadać w sidła oszustów czyhających na dane osobowe.

Czy każdy bilet za przejazd będzie fakturą?Czy każdy bilet za przejazd będzie fakturą?Mikołaj Frączak

Skala problemu wyłudzania danych osobowych

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest ostrożność. Jak przyznają jednak eksperci, łatwiej to powiedzieć, dużo trudniej zrobić. Czasem, scenariusz wymyślony przez przestępców znacznie odbiega od tych, jakie pojawiają się jako przykłady w mediach, czy kampaniach społecznościowych.

Prosty telefon od „Sanepidu” z prośbą o potwierdzenie danych, może w pierwszej chwili nie dawać powodów do podejrzeń.

Niestety, jak pokazuje doświadczenie, lepiej wprowadzić w życie zasadę ograniczonego zaufania. Nie zawsze nadawca maila, czy osoba po drugiej stronie łącza internetowego jest rzeczywiście osobą, za którą się podaje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!