Wyciekły dane funkcjonariuszy służb mundurowych

Urząd Ochrony Danych Osobowych otrzymał zgłoszenie o naruszeniu ochrony danych funkcjonariuszy pracujących w różnego rodzaju służbach mundurowych. Na jakie niebezpieczeństwa narażone są osoby, których dane mogły trafić w niepowołane ręce? Co powinny robić, by ograniczyć możliwe konsekwencje przejęcia informacji osobowych?

Wyciekły dane funkcjonariuszy służb mundurowych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 kwietnia 2021

Wyciek danych funkcjonariuszy

Jak informuje Urząd Ochrony Danych Osobowych, do regulatora wpłynęło zgłoszenie na temat naruszenia ochrony danych osobowych, które polegało na wycieku danych należących do przedstawicieli służb mundurowych. Obecnie urząd analizuje tę sprawę oraz zbiera materiały i informacje, które mogą pomóc wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia.

Czy sprzęt ochronny i medyczny spoza UE będzie obarczony cłem?Czy sprzęt ochronny i medyczny spoza UE będzie obarczony cłem?Mikołaj Frączak

Jak sprawdzić, czy moje dane wyciekły?

UODO o zdarzeniu poinformował już Policję, Prokuraturę Krajową, a także działający przy SCIRT NASK zespół zajmujący się reagowaniem na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem.

Wszyscy funkcjonariusze, których dane mogły zostać udostępnione w wyniku naruszenia ich ochrony, otrzymają stosowne informacje za pośrednictwem jednostek, w których na co dzień pracują. Ewentualne kolejne działania UODO będą uzależnione od dalszych informacji przekazanych przez administratora” — napisano w komunikacie.

Na co muszą uważać funkcjonariusze, których dane wyciekły?

W opinii Urzędu Ochrony Danych Osobowych wspomniany wyciek może generować ryzyko związane z bezprawnym wykorzystaniem danych osób poszkodowanych przez nieuprawnione do tego osoby. Zdaniem regulatora istnieje zagrożenie wymiernych szkód dla osób fizycznych, których dane trafiły w niepowołane ręce.

W najgorszym wypadku istnieje ryzyko przestępstw polegających na fałszowaniu tożsamości, nadużyciach finansowych oraz różnego rodzaju naruszeń prywatności.

Motocrossowcy na cenzurowanym. Gdzie off-road jest nielegalny?Motocrossowcy na cenzurowanym. Gdzie off-road jest nielegalny?Anna Malinowska

Zalecenia dla funkcjonariuszy, których dane wyciekły

Aby zminimalizować negatywne konsekwencje wycieku danych, UODO zaleca zachowanie dużej ostrożności podczas podawania jakichkolwiek danych przez internet. Należy dokładnie analizować treść komunikatów przesyłanych np. w tekstowych wiadomościach SMS i poczcie elektronicznej, by nie paść ofiarą ataku phishingowego, którego celem może być wyłudzenie kolejnych, bardziej szczegółowych danych.

Jak pokazuje doświadczenie, wyciek danych teleadresowych często generuje próby wyłudzeń kolejnych informacji przez przestępców, podających się na przykład za bank, lub inne instytucje zaufania publicznego. Jeżeli ktoś przekaże bardziej szczegółowe dane na swój temat, często może paść ofiarą np. włamania na konto bankowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!