Ostrzeżenie ws. parówek z Biedronki

Ostrzeżenie dotyczące sprzedawanych w sieci Biedronka parówek z szynki „Kraina Wędlin Nature” w opakowaniach 250 g wydała Państwowa Inspekcja Sanitarna. Chodzi o stwierdzenie obecności bakterii Listeria monocygenes w jednej z partii produktu. Co ciekawe, niecały tydzień wcześniej podobne ostrzeżenie dotyczyło parówek tego samego producenta sprzedawanych w... Lidlu pod nazwą „Pikok Pure”.

Ostrzeżenie ws. parówek z Biedronki
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 kwietnia 2021

Parówki z bakterią

W wyniku działań urzędowych Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła w jednej z partii parówek „Kraina Wędlin Nature” 250 g bakterie Listeria monocytogenes. Produkty były dostępne w sieci sklepów „Biedronka”.

Jak ostrzega inspekcja sanitarna, spożycie żywności, która jest zanieczyszczona tego typu bakteriami, może prowadzić do choroby o nazwie listerioza.

Jak sprawdzić, czy kupiłem zakażone parówki?

Państwowa Inspekcja Sanitarna przekazała dane o zanieczyszczonym produkcie – cytujemy za opublikowanym na stronie instytucji komunikatem:

Szczegóły dotyczące produktów:

Nazwa produktu: „Parówki z szynki Kraina Wędlin Nature”, 250 g

Numer partii: 10971

Numer serii: Seria C: 09749229

Termin przydatności do spożycia: 01.05.2021

Producent: Sokołów S.A Al. 550-lecia 1 08-300 Sokołów Podlaski, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 20134001

Wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn

Działania podjęte w związku z wykryciem bakterii w parówkach

Zarówno producent parówek, firma Sokołów S.A. jak i dystrybutor – Jeronimo Martins Polska S.A. zaraz po otrzymaniu wyników badań, wszczęły procedurę zmierzającą do wycofania ze sprzedaży wymienionej partii parówek.

Co robić jeśli kupiłem zakażone parówki?

Inspekcja Sanitarna przestrzega, by pod żadnym pozorem nie spożywać zakażonych parówek z wymienionej wyżej partii, a w przypadku pojawienia się choroby po zjedzeniu tego produktu, trzeba zgłosić się do lekarza. 

Oficjalne i wiarygodne informacje o listeriozie, oraz objawach chorobowych można znaleźć na tej stronie internetowej, prowadzonej przez Głównego Inspektora Sanitarnego.


Listerioza jest groźną chorobą szczególnie dla kobiet ciężarnych, noworodków, a także osób, które cechują się obniżoną odpornością. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!