Wysokie mandaty za brak naklejki we Francji. Głos zabrała KE

Nie milkną echa wysokich mandatów (3500 zł), jakie we Francji można dostać za brak naklejki na ciężarówce lub autobusie, która informuje o „strefie martwego pola” (pisaliśmy o tym w Dzienniku Prawnym tutaj). Sprawą zainteresowali się holenderscy europosłowie, którzy wysłali w tej sprawie zapytanie do Komisji Europejskiej, czy przepisy uchwalone przez Paryż nie naruszają prawa UE. Komisja Europejska już zabrała głos w tej sprawie.

Wysokie mandaty za brak naklejki we Francji. Głos zabrała KE
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 maja 2021

Czym są naklejki Angles Morts?

Przypomnijmy, z końcem marca 2021 roku zakończył się okres przejściowy dla stosowania nowych francuskich przepisów ws. obowiązkowego umieszczania na samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony naklejek „Angles Morts”, informujących kierowców innych pojazdów oraz pieszych, że znaleźli się w strefie „martwego pola”. Wówczas mogą nie być widoczni przez kierowcę ciężarówki.

Od 1 kwietnia 2021 roku, brak umieszczonej naklejki „Angels Morts” wiąże się z mandatem, który według mediów może sięgać nawet 750 euro, czyli prawie 3,5 tys. złotych.

O czym pamiętać zmieniając sprzedawcę prądu?O czym pamiętać zmieniając sprzedawcę prądu?Mikołaj Frączak

Czy naklejki Angels Morts są zgodne z prawem UE?

Stosowanie nowego obowiązku na francuskich drogach, oraz wysokich sankcji związanych z jego niedopełnieniem zaniepokoiło europosłów z Holandii, którzy wysłali do Komisji Europejskiej zapytanie, czy nowe przepisy Paryża są zgodne z prawem Unii Europejskiej.

Komisja Europejska o francuskich naklejkach na ciężarówki

Wysokie mandaty to temat do przedyskutowania. KE poinformowała, że omówi z władzami we Francji ewentualne sposoby na to, by zniwelować „nieproporcjonalne obciążenie” przedsiębiorców zajmujących się transportem drogowym. Poza tym, władze w Brukseli zdają się popierać pomysł Francuzów, co do istoty kontrowersyjnych wśród przewoźników naklejek. Odpowiedź nie pozostawia złudzeń – nowe francuskie przepisy, dotyczące ostrzegania przed martwym polem nie stoją w sprzeczności z unijnym prawodawstwem.

Czy sprzęt ochronny i medyczny spoza UE będzie obarczony cłem?Czy sprzęt ochronny i medyczny spoza UE będzie obarczony cłem?Mikołaj Frączak

Martwe pole a przepisy UE

Komisja Europejska przy okazji odpowiedzi udzielonej niderlandzkim europosłom przypomniała, że już w 2019 roku, pojawiło się rozporządzenie (2019/2144 z dnia 27 listopada 2019 r.) regulujące homologację dużych pojazdów i przyczep, które nakłada na producentów stosowanie takich konstrukcji, które „ograniczają martwe pola przed kierowcą i po jego bokach”.

Od 2022 roku, każdy nowy model samochodu ciężarowego i autobusu, a od 2024 każdy taki pojazd, który zjedzie z taśmy produkcyjnej, będzie musiał posiadać systemy, które będą ostrzegały kierowcę przed pojazdami w martwym polu. To oznacza, że przepisy we Francji nie tylko są zgodne z duchem przepisów UE, ale także wpisują się w plany regulacyjne na najbliższe lata.

Zakaz sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych do 2026 rokuZakaz sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych do 2026 rokuAnna Malinowska

Jak wygląda naklejka Angles Morts?

Wzór naklejki wraz z ustawowymi wymiarami można zobaczyć m.in. na stronie czwartej i piątej tego dokumentu (tekst w języku francuskim). Na kolejnych stronach wskazano także ścisłe zalecenia co do kolorystyki elementów oznaczenia.

Naklejka Angles Morts jest barwy żółto-czarnej z czerwonym obramowaniem z ostrzeżeniem w języku francuskim „Attention! Angles Morts”, czyli „Uwaga! Martwe Pole”. Zgodnie z przepisami, musi być ona umieszczona zarówno po bokach pojazdu lub przyczepy jak również z tyłu. Powinna znajdować się, co najmniej na wysokości 90 cm licząc od poziomu jezdni, lecz nie wyżej, niż 1,50 m. Ostrzeżenia, nie mogą zasłonić tablicy rejestracyjnej, świateł oraz innych oznaczeń wymaganych przez prawo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!