Zakaz sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych do 2026 roku

Nie do 30 kwietnia 2021, a do 30 kwietnia 2026 roku będzie obowiązywał zakaz sprzedaży nieruchomości rolnych należących do Skarbu Państwa. Wszystko z powodu przedłużenia obowiązywania przepisów, które ograniczają obrót państwowymi działkami. Prezydent podpisał już ustawę regulującą tę kwestię.

Zakaz sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych do 2026 roku
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 kwietnia 2021

Do kiedy zakaz sprzedaży państwowych gruntów?

Jeszcze niedawno wydawało się, że zakaz sprzedaży państwowych gruntów rolnych upłynie z końcem kwietnia br. Rząd zdecydował się jednak na przedłużenie przepisów o kolejnych pięć lat, o czym pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj. Wydłużenie terminu zostało wprowadzone na mocy ustawy z 17 marca 2021 roku o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

Pod koniec kwietnia, ustawa została podpisana przez prezydenta i zgodnie z art.3 wchodzi w życie 30 kwietnia 2021 roku.

Czy rower faktycznie jest odpowiedzią na nadmierną emisję CO2? Miejski lifestyle powinien obejmować coś więcej niż transportCzy rower faktycznie jest odpowiedzią na nadmierną emisję CO2? Miejski lifestyle powinien obejmować coś więcej niż transportRafał Stępniewski

Czy państwowe nieruchomości rolne można dzierżawić?

Przedłużenie przepisów obowiązujących od 2016 roku, które „zamrażają” możliwość sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych, wzmacnia instytucję dzierżawy tego typu gruntów.

Według resortu rolnictwa, taka forma użytkowania ziemi należącej do Skarbu Państwa, cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem rolników indywidualnych. W ocenie ministerstwa pozwala ona na użytkowanie gruntów i budynków i „nie wymaga angażowania przez dzierżawców znacznych środków finansowych – jak ma to miejsce w przypadku trwałego nabycia nieruchomości” - czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Kiedy można kupić państwowe grunty rolne?

Wspomniana ustawa zawiera jednak wyjątki, które pozwalają na sprzedaż państwowych działek. Dotyczą one jednak ściśle określonych przypadków. Nieruchomości należące do państwa mogą być sprzedane pod warunkiem, że są one przeznaczone na cele nierolne. Mówimy zatem o przypadku nieruchomości inwestycyjnych.

Dodatkowo, spod zakazu „wyjęto” nieruchomości rolne należące do Skarbu Państwa, których powierzchnia nie przekracza dwóch hektarów. W tym przypadku nie ma konieczności uzyskania zgód, jakie Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa musiałby uzyskać u ministra.

ZUS: Co się zmienia w tarczy antykryzysowej od 4 maja 2021?ZUS: Co się zmienia w tarczy antykryzysowej od 4 maja 2021?Martyna Kowalska

Sprzedaż udziałów we współwłasności gruntów rolnych

Ustawa uregulowała także kwestie związane ze wstrzymaniem sprzedaży udziałów we współwłasności gruntów rolnych wchodzących w skład zasobów Skarbu Państwa. Tego typu transakcja wymaga zgody ministra rolnictwa. Wniosek o wyrażenie takiej zgody musi zawierać opis względów społeczno-gospodarczych, które uzasadniają tego typu sprzedaż.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!