Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?

4 maja 2021 roku rozpoczęli pracę rachmistrzowie spisowi, zbierający dane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 r. Dzięki nim, w spisie wezmą udział także osoby, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą wziąć udziału w tzw. internetowym samospisie. GUS obawia się jednak, że za rachmistrzów mogą podawać się oszuści wyłudzający dane. Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 maja 2021

Spis powszechny a próby wyłudzenia danych

Spis powszechny prowadzony metodą telefoniczną może być zachętą dla oszustów do podawania się za rachmistrzów spisowych. Z całą pewnością warto mieć na uwadze, że osoba, która podaje się za przeprowadzającą spis, wcale nią być nie musi.

Główny Urząd Statystyczny przygotował się na taką ewentualność, wprowadzając proste w obsłudze, ale bardzo potrzebne mechanizmy, które pozwolą na weryfikację rachmistrza telefonicznego. Warto mieć to na uwadze i sprawdzić, czy przypadkiem, ktoś nieuprawniony nie chce wyciągnąć wrażliwych informacji na nasz temat.

Jak zweryfikować rachmistrza przez internet?

Pierwszą możliwością jest sprawdzenie danych rachmistrza spisowego poprzez specjalnie przygotowaną aplikację webową znajdującej się na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl. Po wejściu na stronę, na ekranie pojawi się prosty formularz zawierający tylko trzy pola do wypełnienia: imię, nazwisko oraz numer identyfikatora rachmistrza. Po zatwierdzeniu otrzymamy informację, czy taka osoba rzeczywiście pracuje przy spisie powszechnym, czy też nie.

Co to jest efekt FOMO?Co to jest efekt FOMO?Mikołaj Frączak

Jak zweryfikować rachmistrza przez telefon?

Innym sposobem jest skorzystanie z infolinii spisowej działającej pod warszawskim numerem telefonu 22 279 99 99. Po uzyskaniu połączenia wybieramy tonowo „1”, czyli „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszań”, po czym wciskamy „2”, przechodząc w ten sposób do weryfikacji tożsamości osoby, która przedstawia się jako rachmistrz spisowy.

Z jakiego numeru dzwonią rachmistrzowie spisowi?

Dla własnego bezpieczeństwa warto wiedzieć, że rachmistrzowie będą dzwonili z jednego numeru telefonu tj. 22 828 88 88. Jak podkreśla GUS, do odwołania, nie będą oni odwiedzać respondentów w domach. Zanim nie będzie w tej sprawie oficjalnej informacji z Głównego Urzędu Statystycznego, każda osoba pojawiająca się w progu naszego domu i przedstawiająca się jako rachmistrz jest prawdopodobnie oszustem!

Jak zgłosić wypadek przy pracy rolniczej przez internet?Jak zgłosić wypadek przy pracy rolniczej przez internet?Mikołaj Frączak

Dokument identyfikujący rachmistrza

Każdy rachmistrz spisowy legitymuje się identyfikatorem, którego wystawcą jest Wojewódzkie Biuro Spisowe. Znajduje się na nim imię, nazwisko, numer (który można zweryfikować w jeden z przedstawionych wyżej sposobów), godło państwowe, a także informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych.

Czy po dokonaniu samospisu może jeszcze zadzwonić rachmistrz?

Osoby, które dopełniły już obowiązku spisowego np. przez internet lub infolinię, nie powinny się spodziewać jakiegokolwiek kontaktu ze strony rachmistrzów czy pracowników GUS. Jest duże prawdopodobieństwo, że takie telefony do osób, które już się spisały, są próbą wyłudzenia danych.

Strażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeStrażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeMikołaj Frączak

O co nie może zapytać rachmistrz?

Warto zwrócić także uwagę na to, jakich informacji wymaga rachmistrz spisowy. Z całą pewnością nie zada pytań o miesięczne zarobki, poziom oszczędności czy posiadanie cennych przedmiotów w mieszkaniu. W żadnym wypadku nie będzie pytał również o loginy, hasła czy numery PIN do kont, czy usług. Jeśli kiedykolwiek pojawią się takie pytania, można być właściwie pewnym, że osoba, która do nas dzwoni, nie ma uczciwych intencji.

Co zrobić jeśli podejrzewamy, że ktoś podszywa się za rachmistrza?

Jeżeli mamy podejrzenia, że osoba, która do nas dzwoni, lub kontaktuje się z nami w inny sposób, podszywa się pod rachmistrza, należy zgłosić takie zdarzenie na infolinię spisową lub poinformować Gminne Biuro Spisowe, właściwe dla naszego miejsca zamieszkania.

Czy rachmistrzowi można odmówić podania danych?

Jeśli rachmistrz dopełni swoich obowiązków, a weryfikacja potwierdzi jego tożsamość, jesteśmy zobowiązani do podania mu swoich danych. Zobowiązuje nas do tego ustawa. Warto pamiętać, że wszelkie informacje, jakie przekażemy w ramach spisu, są chronione tajemnicą statystyczną. Za jej złamanie, osobie pracującej przy spisie grożą poważne kary, z pozbawieniem wolności włącznie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!