TSUE: Nie wyrejestrowałeś auta? Musisz mieć OC!

Stojący od dłuższego czasu w garażu nieużywany samochód, może być źródeł poważnych wydatków, o czym ostatnio przypomniał Trybunał Sprawiedliwości UE. Wskazał, że każdy samochód, który nie został wyrejestrowany, musi posiadać opłaconą, ważną polisę OC i dotyczy to wszystkich bez wyjątku – jednostki samorządu terytorialnego również.

TSUE: Nie wyrejestrowałeś auta? Musisz mieć OC!
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 maja 2021

Kiedy trzeba płacić OC?

Trybunał Sprawiedliwości UE pochylił się nad koniecznością posiadania ważnej polisy OC w związku z pytaniem prejudycjalnym, jakie złożył Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim. Dotyczyło ono sporu, jaki zaistniał pomiędzy dwiema instytucjami publicznymi – Powiatem Ostrowskim oraz Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym.

Co się takiego stało? UFG, jak to ma w zwyczaju w podobnych sytuacjach, nałożył na powiat w Wielkopolsce opłatę w związku z niedopełnieniem obowiązku ubezpieczenia OC, jaki ciąży na właścicielach pojazdów. Problemem był bowiem zarejestrowany na terenie RP samochód, który przeszedł na własność powiatu w związku z prawomocnym orzeczeniem sądu, które dotyczyło przepadku mienia. Jak się okazało, powiat nie dopilnował kwestii ubezpieczenia pojazdu, którego stał się właścicielem i właśnie stąd wzięła się opłata narzucona przez UFG na jednostkę samorządu terytorialnego.

Jesteś klientem mBanku? Sprawdź, czy należy ci się zwrot opłatJesteś klientem mBanku? Sprawdź, czy należy ci się zwrot opłatMikołaj Frączak

Czy niesprawny samochód musi mieć OC?

Okazało się, że samochód, który stał się źródłem dodatkowych kosztów starostwa powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim, nie przedstawiał szczególnej wartości. Po pierwsze znajdował się na terenie prywatnym, po drugie był w fatalnym stanie technicznym, który wykluczał go z użytkowania, a decyzją właściciela miał trafić na złom. Powiat złożył wniosek do sądu, chcąc ustalić, czy w tych okolicznościach, rzeczywiście ciążył na nim obowiązek wykupienia na ten samochód ubezpieczenia OC. Sąd Rejonowy z kolei zwrócił się w tej sprawie do TSUE, który nie pozostawił wątpliwości.

„W wydanym wyroku Trybunał przypomniał, że obowiązek ubezpieczenia OC ppm jest niezbędny do zapewnienia ochrony poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Podkreślił, że pojęcie "pojazdu" jest obiektywne i niezależne od użytku, jaki czyni się lub można z niego czynić. Okoliczność, iż zarejestrowany pojazd jest w  danej chwili niezdolny do jazdy ze względu na swój stan techniczny, nawet jeśli pozostaje on w tym stanie od przeniesienia prawa własności, nie może prowadzić do wyłączenia obowiązku ubezpieczenia OC ppm.” — napisano na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kolejne miasta z operatorami ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdówKolejne miasta z operatorami ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdówAnna Malinowska

Kiedy mogę przestać płacić OC za samochód?

Zgodnie z wykładnią prawa zaprezentowaną przez Trybunał Sprawiedliwości UE, obowiązek ubezpieczenia OC ustaje dopiero w momencie formalnego wycofania pojazdu z ruchu, które powinno odbyć się według procedury wyznaczonej krajowymi przepisami.

Treść wyroku TSUE można pobrać ze strony UFG.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!