Nowy wymóg w formularzach zgłoszeniowych ZUS od 16 maja 2021

Każdy bez większych problemów odpowie na pytanie – jaki wykonuje zawód. Ale jaki oficjalny kod posiada jego profesja? Od 16 maja, pojawi się nowy wymóg w formularzach zgłoszeniowych ZUS. Mowa o ZUS ZUA oraz ZUS ZZA. Jakie informacje będzie trzeba w nich zamieszczać? Sprawdziliśmy.

Nowy wymóg w formularzach zgłoszeniowych ZUS od 16 maja 2021
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 maja 2021

Nowości w formularzach ZUS

Od 16 maja 2021 roku ulegną zmianie wzory formularzy ZUS ZUA oraz ZUS ZZA, nazywanych z racji ich zastosowania formularzami zgłoszeniowymi. Od tego dnia w przypadku zgłoszenia do ubezpieczenia będzie trzeba poinformować o tym, jaki zawód wykonuje osoba ubezpieczona.

Gdzie wpisać zawód do formularza ZUS?

W przypadku formularza ZUS ZUA, czyli „Zgłoszenia do ubezpieczeń/zgłoszenia zmiany danych osoby ubezpieczonej” do wypełnienia dojdzie pole „01” w bloku X – „Kod wykonywanego zawodu”. Z kolei w formularzu ZUS ZZA, tj. „Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych”, nowe pole pojawi się w bloku V pod numerem „02”.

Nowy typ wagonów na polskich torach. Czym są wagony Combo?Nowy typ wagonów na polskich torach. Czym są wagony Combo?Michał Górecki

Jaki kod zawodu wpisać w formularzu ZUS?

Kod wykonywanego zawodu, jaki trzeba będzie zamieścić w formularzach ZUS ZUA i ZUS ZZA, musi się zgadzać z istniejącą już od kilku lat klasyfikacją zawodów. Ich listę można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku, z którego pełną treścią można zapoznać się tutaj. Akt ten zawiera pełną listę kodów i przyporządkowanych do nich zawodów. Warto zapisać sobie ten link w przeglądarce, bowiem może posłużyć jako swoista „ściągawka”.

I tak np. parlamentarzysta oznaczony jest kodem 111101, dyrektor finansowy 112006, prezes 112017, kierowca samochodu ciężarowego 833203, a spawacz 721204.

Wybierając odpowiedni kod, trzeba uważać, bowiem lista zawodów jest bardzo szczegółowa. Np., marynarz statku morskiego oraz marynarz żeglugi śródlądowej posiadają zupełnie różne kody, różniące się  tylko jedną cyfrą – odpowiednio 835003 i 835004. Osobne pozycje przewidziano m.in. dla takich zawodów jak latarnik, alpinista przemysłowy, wiertacz w metalu, pamiątkarz, klasyfikator jaj, drobiu i pierza czy… topiarz fryty.

Co to jest efekt FOMO?Co to jest efekt FOMO?Mikołaj Frączak

Od kiedy obowiązek podawania zawodu wykonywanego w ZUS?

Obowiązek zamieszczenia w formularzach zgłoszeniowych ZUS odpowiednich kodów wykonywanego zawodu dotyczy tych dokumentów, które będą składane do Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych od 16 maja 2021 r. Do tego dnia, wszystko będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach.

ZUS zobowiązał się w komunikacie, że do tego dnia wprowadzone zostaną odpowiednie zmiany w programie Płatnik oraz aplikacji ePłatnik. Wybór kodu będzie możliwy dzięki aktywnej liście, która będzie „podpowiadana” w programie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!