Do kiedy wnioski w programie „Moja Woda”

Tylko do 10 czerwca 2021 roku można wnioskować drogą elektroniczną o wsparcie na przydomowe instalacje zbierające i magazynujące deszczówkę – przypomina resort klimatu. Poprzednia, ubiegłoroczna edycja programu „Moja woda” – cieszyła się ogromną popularnością Do kiedy można składać wnioski w tym roku?

Do kiedy wnioski w programie „Moja Woda”
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 maja 2021

Jak zdobyć dotację na oczko wodne?

O programie „Moja Woda” w edycji 2021, pisaliśmy m.in. tutaj. Jego głównym celem jest zachcenie do budowy niewielkich instalacji, które mogą skutecznie zatrzymywać i magazynować deszczówkę. Ta z kolei może się przydać w bardziej suchych miesiącach, kiedy wody może brakować. Zdaniem ekspertów tego typu działania mogą skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy, która w naszym regionie Europy, może stać się poważnym problemem. Inna funkcja rozproszonych instalacji magazynujących wodę z opadów to ograniczanie zagrożeń przeciwpowodziowych.

Prezes UODO pisze do FacebookaPrezes UODO pisze do FacebookaMikołaj Frączak

Ile pieniędzy z programu „Moja Woda”?

Zgodnie z zasadami programu „Moja Woda”, każdy właściciel bądź współwłaściciel domu jednorodzinnego może otrzymać nawet 5 tys. złotych wsparcia, pod warunkiem nieprzekroczenia 80% kosztów kwalifikowanych takiego przedsięwzięcia.

Kolejnym warunkiem jest udokumentowanie wydatków poniesionych po 1 czerwca 2020 roku, a zatem można otrzymać pieniądze na już dokończone inwestycje.

Czy są jeszcze pieniądze na program „Moja Woda”?

Z wyliczeń przedstawionych przez resort klimatu wynika, że jeszcze są pieniądze na dotacje. Do 7 maja 2021 roku do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej nadesłano 14,5 tysiąca wniosków, których łączna kwota wynosi prawie 70 mln złotych. To oznacza, że w puli przeznaczonej na program pozostaje jeszcze około 30% środków.

Czy wystarczy środków na program „Moja Woda”?

Jak pokazuje ubiegłoroczne doświadczenie, program ten cieszy się bardzo dużo popularnością. W 2020 roku, po środki na instalacje zbierające deszczówkę pieniądze skutecznie sięgnęło niemal 24 tys. gospodarstw domowych w całym kraju.

- „Właściciele tych gospodarstw domowych postanowili skorzystać z dotacji do 5 tysięcy złotych, ale co ważne zainwestowali własne pieniądze w budowę przydomowej instalacji retencyjnej, a to najlepsze potwierdzenie, że mamy w nich sojuszników idei przeciwdziałania suszy świadomych korzyści z magazynowania i wykorzystania deszczówki” – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, cytowany w oficjalnym komunikacie resortu zamieszczonym na stronie internetowej.

Szacuje się, że tegoroczny nabór pozwoli na dofinansowanie około 20 tys. instalacji odpowiedzialnych za przydomową retencję. W ten sposób uda się zatrzymać około miliona metrów sześciennych wody każdego roku, wynika z wyliczeń wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artura Lorkowskiego.

Jesteś klientem mBanku? Sprawdź, czy należy ci się zwrot opłatJesteś klientem mBanku? Sprawdź, czy należy ci się zwrot opłatMikołaj Frączak

Gdzie szukać oficjalnych informacji na temat programu „Moja Woda”

Ogólne zasady programu „Moja Woda” dostępne są na stronie internetowej  https://nfosigw.gov.pl/moja-woda/ . O szczegóły można pytać także w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!