Adwokaci apelują o obniżenie opłat sądowych

Uchwałę z apelem o obniżenie opłat sądowych podjęła w maju br. Naczelna Rada Adwokacka. Ma ona związek ze skutkami pandemii, która w opinii prawników uderzyła w sytuację majątkową zarówno obywateli, jak również przedsiębiorców. Obecna sytuacja wg adwokatów może ograniczyć dostęp obywateli do sądów.

Adwokaci apelują o obniżenie opłat sądowych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 maja 2021

Jest szansa na obniżenie opłat sądowych?

„Mając na uwadze troskę o dostęp obywateli do sądu, Naczelna Rada Adwokacka upoważnia Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej do wystąpienia do Ministerstwa Sprawiedliwości o podjęcie kroków w celu zmiany przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w części dotyczącej opłat sądowych” – napisano w uchwale Naczelnej Rady Adwokackiej.

Za wysokie opłaty sądowe

Zdaniem adwokatów, obecne opłaty sądowe są w obecnej, trudnej dla wielu obywateli przedsiębiorców sytuacji są zbyt wysokie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być pozbawienie wielu osób ochrony prawnej, jaka im przysługuje.

Zwolnienie od kosztów sądowych w praktyce

W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej funkcjonująca w Polsce instytucja zwolnienia od kosztów sądowych nie jest często wystarczająca do rozwiązania szeregu problemów. Przepisy, które regulują tę kwestię, adwokaci oceniają jako rygorystycznie. To samo dotyczy orzeczenia sądów w tym zakresie.

Naczelna Rada Adwokacka zwraca tutaj uwagę na „niezależne czynniki”, jakimi jest m.in. trwająca pandemia COVID-19, która rzutuje na złą sytuację materialną wielu osób, dotkniętych lockdownem lub innymi pandemicznymi ograniczeniami. W związku z tym zbyt wiele osób, które biorą pod uwagę możliwość skorzystania z prawa do sądu, mogą z niego zrezygnować w obawie przed dodatkowym obciążeniem finansowym wynikającym z aktualnych opłat sądowych.

Uchwała Naczelnej Rady Adwokackiej ws. obniżenia opłat sądowych

Pełną treść majowej uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej ws. obniżenia opłat sądowych w Polsce można przeczytać lub ściągnąć ze strony internetowej Adwokatury Polskiej pod tym linkiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!