Adwokaci apelują o obniżenie opłat sądowych

Uchwałę z apelem o obniżenie opłat sądowych podjęła w maju br. Naczelna Rada Adwokacka. Ma ona związek ze skutkami pandemii, która w opinii prawników uderzyła w sytuację majątkową zarówno obywateli, jak również przedsiębiorców. Obecna sytuacja wg adwokatów może ograniczyć dostęp obywateli do sądów.

Adwokaci apelują o obniżenie opłat sądowych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 maja 2021

Jest szansa na obniżenie opłat sądowych?

„Mając na uwadze troskę o dostęp obywateli do sądu, Naczelna Rada Adwokacka upoważnia Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej do wystąpienia do Ministerstwa Sprawiedliwości o podjęcie kroków w celu zmiany przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w części dotyczącej opłat sądowych” – napisano w uchwale Naczelnej Rady Adwokackiej.

Za wysokie opłaty sądowe

Zdaniem adwokatów, obecne opłaty sądowe są w obecnej, trudnej dla wielu obywateli przedsiębiorców sytuacji są zbyt wysokie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być pozbawienie wielu osób ochrony prawnej, jaka im przysługuje.

Zwolnienie od kosztów sądowych w praktyce

W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej funkcjonująca w Polsce instytucja zwolnienia od kosztów sądowych nie jest często wystarczająca do rozwiązania szeregu problemów. Przepisy, które regulują tę kwestię, adwokaci oceniają jako rygorystycznie. To samo dotyczy orzeczenia sądów w tym zakresie.

Naczelna Rada Adwokacka zwraca tutaj uwagę na „niezależne czynniki”, jakimi jest m.in. trwająca pandemia COVID-19, która rzutuje na złą sytuację materialną wielu osób, dotkniętych lockdownem lub innymi pandemicznymi ograniczeniami. W związku z tym zbyt wiele osób, które biorą pod uwagę możliwość skorzystania z prawa do sądu, mogą z niego zrezygnować w obawie przed dodatkowym obciążeniem finansowym wynikającym z aktualnych opłat sądowych.

Uchwała Naczelnej Rady Adwokackiej ws. obniżenia opłat sądowych

Pełną treść majowej uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej ws. obniżenia opłat sądowych w Polsce można przeczytać lub ściągnąć ze strony internetowej Adwokatury Polskiej pod tym linkiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!